Przełomowe odkrycie polskich archeologów

Polscy archeologowie odkryli zaginione miasto w północno-wschodniej Albanii. Odkrycia dokonano całkowicie niespodziewanie i według naukowców sztuczne struktury są wytworem Illiriów, którzy niegdyś przed dwoma tysiącami lat stworzyli dominującą cywilizację na terenie Bałkanów.

Zaginione miasto znaleziono niespodziewanie w północno-zachodniej Albanii w okolicy dzisiejszej Szkodry. Z ustaleń polskich naukowców wynika, że jest to najprawdopodobniej Bassania – miasto opisane przez rzymskiego historyka, Liwiusza (59 lat p.n.e. – 17 r. n.e.). Illirowie podzieleni byli na kilka grup tworzących swoje królestwa, które rywalizowały ze sobą o dominację na Bałkanach. Posiadali liczne kontakty ze starożytnymi Grekami, a ich kultura przesączona była wpływem południowych gości.

Z czasem Rzymianie podbili słowiańskie plemiona, które stały się prowincjami Imperium Rzymskiego. Okazuje się, że miasto zlokalizowane było na wzgórzach, ale przed lata jego ruiny traktowano, jako naturalne formacje geologiczne. Co więcej w zapiskach historycznych, dawni podróżnicy nie wspominali na temat istnienia Bassani, utrudniając tym samym poszukiwania współczesnych archeologów.

Kierownik wykopalisk prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego następująco skomentował odkrycia:

„Konstrukcje obronne były wzniesione z dobrze dopasowanych, olbrzymich bloków kamiennych. Odsłoniętej bramie towarzyszyły dwa bastiony, do których dochodzą potężne mury obronne o szerokości ponad trzech metrów. Ich ściany zewnętrze wykonano z profilowanych bloków kamiennych. Przestrzeń między nimi wypełniona była drobnymi kamieniami i ziemią”.

                          Królestwa tworzone niegdyś przez plemiona słowiańskie na terenie Bałkanów

Według profesora Dyczka, odkryty typ konstrukcji jest charakterystyczny dla hellenistycznych budowli obronnych. Ustalone datowanie struktur potwierdzają również znalezione monety i fragmenty naczyń ceramicznych z IV-I w. p.n.e. Oznacza to, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które przestało istnieć po inwazji rzymskiej.

Miasto zajmowało obszar aż 20 hektarów i dlatego niewyjaśnioną kwestią jest fakt, że nie istnieją żadne pisane źródła dotycząca starożytnego kompleksu miejskiego sprzed ostatnich kilku set lat. Zdaniem naukowców nazwa miasta, które przestało istnieć w bardzo dawnych czasach, mogła zostać zapomniana przez antycznych kronikarzy. Istnieje także alternatywna możliwość w myśl której, kompleks jest znacznie starszy, niż oficjalnie się zakłada, a w czasach historycznych został on przejęty przez miejscowe plemiona i potem przez Rzymian. Zastanawiającą rzeczą jest, iż mury miejskie zostały tak mocno zerodowane, że badacze nie rozpoznali ich jako sztuczne struktury.

Akademiccy uczeni twierdzą, ze najnowsze badania potwierdziły, że kres istnienia miasta przypada na początek I w. n.e. – koniec panowania cesarza Oktawiana Augusta – i od tego momentu było opuszczone albo zniszczone w czasie rzymskiej inwazji.

Źródła:

  1. http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-discover-illyrian-city-rocks-021938
  2. https://www.tvp.info/37526789/polscy-archeolodzy-odkryli-bassanie-to-miasto-sprzed-ponad-2-tys-lat
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przełomowe odkrycie polskich archeologów

  1. piotr jankiewicz pisze:

    Polacy rządzą 🙂

Dodaj komentarz