Odkryto związki organiczne na Ceres

 

W zeszłym roku naukowcy z NASA poinformowali o wykryciu związków organicznych opartych na węglu, które są niezbędnymi komponentami życia na powierzchni planety karłowatej-Ceres. Nowa analiza danych przeprowadzona przez naukowców z Brown University sugeruje, że pewne obszary na planecie mogą zawierać dużo większą ilość substancji organicznych, niż pierwotnie sądzono.

Odkrycia, opublikowane ostatnio w Geophysical Research Letters budzą intrygujące pytania o to, w jaki sposób związki organiczne dotarły na powierzchnię Ceres, a metody zastosowane w nowym badaniu mogą również dostarczyć szablonu do interpretacji danych dla przyszłych misji badawczych pozaziemskich obiektów.

Wbrew pozorom wykrycie na Ceres związków organicznych nie oznacza jeszcze, że istnieje lub istniało tam ​​życie, ponieważ procesy nie biologiczne mogą również powodować powstawanie cząsteczek organicznych. Jednakże życie, jakie znamy, nie może istnieć bez materiału organicznego naukowcy są zainteresowani, w jaki sposób jest on dystrybuowany w Układzie Słonecznym. Obecność materiału organicznego na Ceres budzi intrygujące możliwości, zwłaszcza, że ​​planeta karłowata jest również bogata w lód, a wiadomo, iż woda jest kolejnym niezbędnym składnikiem życia. Znalezisk dokonano przy użyciu spektrometru umieszczonego na pokładzie sondy „Dawn”, która udała się na orbitę planety karłowatej w roku 2015. Wykrycie związków organicznych osiągnięto na drodze analizy wzorców tworzonych przez światło słoneczne odbijane od powierzchni. Uważna obserwacja długości fal, które są pochłaniane lub odbijane od wierzchniej strony Ceres prowadzi uczonych do wniosków, jakie komponenty są obecne na planecie.  Cząsteczki organiczne wykryto w rejonie krateru Ernutet na północnej półkuli ciała niebieskiego.

Aby uzyskać wstępne wyobrażenie o obfitości występowania związków na Ceres zespół badawczy porównał dane dostarczone przez spektrometr z laboratoryjnym spektrum odbicia materiału organicznego powstającego na Ziemi. Opierając się na tym standardzie, naukowcy doszli do wniosku, że od 6 do 10 procent sygnatury spektralnej, którą wykryli na Ceres, można wytłumaczyć materią organiczną. W przypadku opisywanych badań Hannah Kaplan nadzorująca prace badawcze i jej współpracownicy ponownie przeanalizowała identyczne dane, stosując jednak inny model standardowy. Zamiast polegać na skałach ziemskich, zespół zwrócił się do pozaziemskiego źródła: meteorów. Niektóre obiekty tego typu  okazały się zawierać materiał organiczny, który jest nieco inny od tego, jaki zwykle znajduje się na naszej planecie. Praca Kaplana pokazuje, że spektralny współczynnik odbicia pozaziemskich związków organicznych różni się od ziemskich odpowiedników. Jak skomentowała badaczka:

„Szacujemy, że aż 40 do 50 procent sygnału spektralnego, jaki widzimy na Ceres, tłumaczy się substancjami organicznymi, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu z 6 do 10 procentami wcześniej opisanymi na podstawie ziemskich związków organicznych”.

Jeśli koncentracja związków organicznych na Ceres jest rzeczywiście wysoka, powstaje wiele nowych pytań na temat źródła tego materiału. Istnieją dwie konkurencyjne możliwości, z których mogła pochodzić substancja organiczna na Ceres. Pierwszą opcją jest możliwość jej powstania wewnątrz planety, bądź też dostarczenia związków na drodze przez zderzenie z kometą lub asteroidą bogatą w substancje organiczne.  Wiadomo, że komety mają znacznie wyższą wewnętrzną zawartość substancji organicznych w porównaniu z asteroidami. Jednak ciepło powstałe w czasie zderzenia prawdopodobnie zniszczyłoby znaczną ilość substancji organicznej komety, więc naukowcy twierdzą, że nie jest jasne, czy taka obfitość może być wyjaśniona przez kometarne oddziaływanie. Alternatywne wyjaśnienie, że związki organiczne powstały bezpośrednio na Ceres, również rodzi pytania.

Wykrywanie substancji organicznych było jak dotąd ograniczone do małych plam na północnej półkuli Ceres. Tak wysokie stężenia na małych obszarach wymaga wyjaśnienia, którego jednak nadal brakuje. Pamiętajmy, że Ceres, to planeta, gdzie powstają niewyjaśnione zjawiska świetlne, a niektóre ze zdjęć NASA mogą świadczyć o występowaniu tam obiektów sztucznych.

Źródło:

https://phys.org/news/2018-06-ceres-abundant-thought.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odkryto związki organiczne na Ceres

  1. ds pisze:

    A ludzie i tak nie wierzą w życie pozaziemskie i tak szybko nie uwierzą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s