Zmiany klimatyczne na Saharze. Czy zawsze była pustynią?

 

Klimat na Ziemi ulega drastycznym zmianą. Najlepszym tego przykładem jest Pustynia Sahara, gdzie standardem stają się być opady śniegu.

W ciągu niecałego miesiąca po raz drugi na Saharze spadł śnieg. Jest to tym samym czwarty przypadek w czasie ostatnich czterdziestu lat, kiedy pustynia pokryta została „białym puchem”. Zdaniem naukowców podobna tendencja stanowi poważne zmartwienie i jednoznacznie świadczy o nieobliczalności zmieniającego się klimatu na Ziemi.

W styczniu 2018 roku w mieście Ain Sefra stanowiącego furtkę na Saharę pojawiły się pierwsze doniesienia na temat zupełnie nieoczekiwanych przez mieszkańców zdarzeń. Przecież nikt w ciepłej Afryce nie wyobrażał sobie, że nowy rok rozpocznie prawdziwa zima wraz z opadami śniegu.

Zdjęcia zrobione przez miejscową ludności wydają się być oderwane od rzeczywistości, a raczej od powszechnie przyjętego obrazu Sahary. Dla naukowców zjawiska klimatyczne mające obecnie miejsce na naszej planecie skłaniają do głębszej analizy istniejącej sytuacji. Wspomniane wcześniej miasto Ain Sefra położone w Algierii znajduje się tysiąc metrów n.p.m. i średnia temperatura powietrza na początku roku wynosi 12 stopni Celsjusza.

Co ciekawe eksperci wskazują, że miejsce, gdzie spadł śnieg nie należy do obszaru wielkich opadów nawiedzających pustynię. Rocznie średnio na metr kwadratowy przypada 169 mm wody, czyli znacznie poniżej progu ustanowionego przez naukowców w celu zakwalifikowania danego terenu jako pustynię.

Dlatego też fakt, że opady śniegu pojawiły się właśnie tutaj  jest wielce niespodziewany. W rzeczywistości liczba przypadków, w których podobny scenariusz został zarejestrowany na opisywanym obszarze jest znikoma. Pierwszy raz śnieg zarejestrowany został w 1979 roku, prawie cztery dekady temu, drugi raz w grudniu 2016 roku, podczas gdy trzeci i czwarty opad został odnotowany w styczniu bieżącego roku. Pustynia Sahara wykazuje się ogromną zmiennością na przestrzeni wieków. W ciągu kilku tysięcy lat obraz pustyni przechodził transformacje, o jakich większość ludzi w ogóle nie wie. Oczywiście trudno dzisiaj na 100% odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego i co wpływa na tak poważne zmiany klimatyczne. Być może jest to efekt ocieplania się klimatu na globie, a być może anomalia pogodowe są wynikiem tajnych eksperymentów władców tego świata. Nie ulega jednak wątpliwością, że klimat nie stanowi wiecznie stałej cechy danego obszaru na kuli ziemskiej i co pewien czas ulega metamorfozie.

Znakomitym tego przykładem jest sama Sahara, która jeszcze kilka tysięcy lat temu  stanowiła zieloną krainę będącą miejscem zamieszkania słoni i żyraf. Poprzez analizę osadów morskich naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie ustalili schemat opadów na Saharze na przestrzeni 6 000 lat. Okazuje się, że w okresie 5 000 – 11 000 lat temu wykryto czynnik tworzący „Zieloną Saharę”, a region doświadczał opadów deszczu dziesięciokrotnie częściej, niż obecnie. Analogiczna sytuacja miała miejsce również 25 000 lat temu.

Najnowsze badania wskazują, że jakieś 8 000 lat temu, przez tysiąc lat, Sahara stawała się coraz bardziej sucha i wyludniona. Co ciekawe, ludzie, którzy wrócili po okresie suszy, byli inni – większość hodowała bydło. Suchy okres oddziela dwie różne kultury. Dzisiaj wiadomo, że w ciągu następnych 15 000 lat Sahara ponownie stanie się zielona.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Ziemi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s