Czaszki z Paracas- rozwiązanie fenomenu coraz bliżej

Ameryka Południowa kilka tysięcy lat temu musiała być miejscem, gdzie działy się bardzo ciekawe i niezwykłe wydarzenia. Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do rozwiązania zagadki wydłużonych czaszek z Paracas. 

Chociaż naukowcy reprezentujący oficjalny nurt naukowy milczą, to dzisiaj wiemy coraz więcej na temat ludzi posiadających wydłużone czaszki na terenie obecnego Peru. Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że przedstawiciele rasy ludzi o wydłużonym kształcie czaszki stanowią etniczną mieszaninę różnych haplogrup znajdujących się w DNA. Okazuje się- co jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę- że pod względem genetycznym rasa ta jest obca dla terenów znanych dzisiaj jako Peru.

Zagadka wydłużonych czaszek peruwiańskich ciągnie się już prawie sto lat, gdy po raz pierwszy na ich trop wpadł archeolog Julio Tello odkrywając grobowce w Paracas zawierające niezliczone ilości naturalnie wydłużonych czaszek. Do dnia dzisiejszego dzięki uporowi pasjonatom-badaczom nasza wiedzy o ludziach sprzed wielu wieków charakteryzujących się niecodziennym kształtem czaszki ulega ciągłemu progresowi, jednak jak to zwykle bywa z tajemnicami starożytnymi do rozwiązania zagadki wciąż daleka droga.

Wiadomo, że wydłużenie kości czaszki nie jest wynikiem sztucznej deformacji, ale uwarunkowaniami genetycznymi. Niektóre z czaszek Paracas mają objętość nawet o 25% większą i są o 60% cięższe od czaszek ludzkich. Deformacja czaszki dokonywana sztucznie może zmienić kształt czaszki, jednakże niemożliwa jest w takich przypadkach zmiana objętości.

Najbardziej zaangażowanymi w rozwiązanie tajemnicy z Paracas są Brian Foerster i L.A Marzulli, czyli dwójka niezależnych badaczy. Pierwszy z wymienionych mężczyzn wypowiedział się następująco na temat wyników badań przeprowadzonych niedawno:

„Grupa krwi tych istot jest bardzo skomplikowana. Powinna być grupy „0” i odpowiadać grupie krwi charakterystycznej dla Indian. Tak jednak nie jest. Prawdopodobnie patrzymy na podgatunek ludzkości w odniesieniu do Paracas. Genetycznie ludzi ci mają wspólne cechy ludnością pochodzącą z Europy Wschodniej i zachodniej Azji. Mówiąc dokładniej, mówię o obszarze pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, gdzie żyli starożytni o wydłużonych czaszkach, około 3000 lat temu”.

Poruszony w niniejszym artykule temat jest w zasadzie tematem otwartym, dlatego że wciąż nie zmieniła się proporcja i więcej pozostaje pytań, niż odpowiedzi. Najważniejsze, że są na Ziemi ludzie, którzy swoją determinacją i głodem wiedzy dążą do poszukiwania rozwiązania. I kto wie, czy pewnego dnia przeszłość ludzkości nie stanie dla nas otworem…

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ameryka Prekolumbijska, Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s