Kamienne kule Kazachstanu

Ziemia pełna jest tajemnic. Istnieją na niej pozostałości po wcześniejszych cywilizacjach, które pozostawiły po sobie ślady w między innymi w postaci budowli i pism opisujących dzieje konkretnych kultur. Na naszej planecie mamy również do czynienia z artefaktami absolutnie niepasującymi do oficjalnego przebiegu historii, o których nauka milczy.   

Jednym z najbardziej „dziwnych” lokalizacji na Ziemi stanowi obwód mangystauski w Kazachstanie. Naukowcy, którzy przybywają w opisywane miejsce nie potrafią znaleźć jasnego wyjaśnienia fenomenu, z jakim mają tam do czynienia. O co więc chodzi? Otóż Obszar składa się z licznych form kulistych kulistych, rozrzuconych po szerokim pasie stepowym. Kule mają różne rozmiary, od małych marmurowych kamieni aż do wielkich głazów wielkości samochodu. Średnica większości kamieni dochodzi do 3-4 metrów.

Formy skalne trudno określić jako budowle, bądź wytwory natury. Według jednej lokalnej legendy, region mangystauski został zaatakowany przez hordy wrogów, którzy zajmowali teren jak szarańcze. Mieszkańcy modlili się o pomoc aż w końcu zostali wysłuchani. Z niebios spadły potoki wody, słychać było grzmoty i błyskawice. W jednej chwili wszyscy wrogowie zamienili się w kamień.

Być może faktycznie w legendzie tkwi choć źdźbło prawdy i kuliste struktury, to skamieniałe przedmioty. Ich wiek sięga 180 – 120 milionów lat, a zatem powstały w bardzo zamierzchłej prehistorii, gdy na Ziemi żyły dinozaury.

Badając kwestię ich pochodzenia odkryto, że kuliste skały mogły powstały w wyniku wyładowań elektrycznych, które pojawiły się w skorupie ziemskiej w obszarach aktywnych tektonicznie. Zjawisko to nie jest rzadkie, niektóre przykłady takich kul znajdują się na całym świecie. Kwestia, która zdumiewa badaczy, to przede wszystkim wielkość głazów.

Podobna sferyczna skała została odnaleziona np. w Bośni w lesie położonym w Visoko, gdzie znajdują się tzw. piramidy. Waży ona ok. 30 ton, a jej średnica to 1,5 metra. Jej zabarwienie ma kolor rudo – brązowy, co wskazuje że może się ona składać z żelaza.

Według naukowców tego typu skały, to przykłady konkrecji i powstały na skutek zaistnienia odpowiednich warunków chemicznych, które wpłynęły na podłoże skalne tworząc sferyczne  i kruche formy skalne.

Ciężko więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy formy skalne są pochodzenia sztucznego czy naturalnego. Jeżeli chodzi o kule z Kazachstanu, to faktem jest istnienie na tym terenie zaawansowanej cywilizacji. W regionie Sary-Arka, niedaleko miasta Karaganda dokonano odkrycia mauzoleum w kształcie piramidy, które liczy sobie ponad 3000 lat.

Mauzoleum ma ok. 2 metrów wysokości, a jego podstawę tworzy trójkąt o bokach 14 na 15 metrów.  Piramida jest wykonana z kamieni oraz ziemi, a od zewnętrznej strony została wzmocniona płytami. Kształt mauzoleum odbiega od tego, co obserwujemy np. w Gizie. Struktura grobowca składa się z 6 warstw nałożonych na siebie, tworzących specyficzne schodki. Budowla powstała w czasach istnienia kultury Begazy-Dandybai.

 Mauzoleum z Kazachstanu świadczy o istnieniu wyrafinowanej technicznie cywilizacji w Kazachstanie w czasach poprzedzających państwo egipskie

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s