Andy były zamieszkiwane już 7000 lat temu

 

Rodzaj ludzki na przestrzeni dziejów był w stanie przystosować się do życia w bardzo nieprzyjaznych warunkach klimatycznych. Ostatnie badania potwierdziły, że ludzie zamieszkiwali górzyste Andy już w prehistorii.

Do takich właśnie wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wyoming po przeprowadzeniu badań nad szczątkami ludzkimi i innymi znaleziskami archeologicznymi odnalezionymi na wysokości ok. 3810 metrów n.p.m. w południowym Peru w regionie nazywanym Altiplano. Analizie poddano szkielety sześćdziesięciu ludzi pochodzące ze stanowiska archeologicznego o nazwie Soro Mikaya Patjxa. Oznacza to, że nasi przodkowie musieli poradzić sobie z wieloma niedogodnościami takimi jak: niskie temperatury, niebezpieczeństwo związane z obecnością dzikich zwierząt, a także niedoborem tlenu już w czasach przed historycznych.

Co ciekawe, zasiedlenie górzystych terenów And stało się faktem daleko przed oficjalnym rozwojem agrokultury, co zwykle ma miejsce w znacznie niższych rejonach, gdzie środowisko sprzyja rolnictwu.

                                 Góry Andy ciągną się niemal przez całą Amerykę Południową i w przeszłości były miejscem, gdzie powstała jedna z najbardziej zaawansowanych cywilizacji na Ziemi.

Daje nam to bardzo silną podstawę, aby pomóc zrozumieć tempo zmian kulturowych i genetycznych w wyższych regionach And, znanych z udomowienia alpaki, hodowli ziemniaków i innych roślin; pojawienia się złożoności politycznej i gospodarczej na poziomie państwa, a także szybką adaptację człowieka do życia na wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Dowodami świadczącymi o stałym okupowaniu And przez ludzi są również znajdowane w tysiącach kamienne narzędzia i inne artefakty, które mogły zostać wytworzone z materiałów obecnych tylko w lokalnym środowisku. Wiele z tych przedmiotów datowanych jest na 8 000 lat, co doprowadziło naukowców do stwierdzenia, że łowcy-zbieracze i ich rodziny mogły rozpocząć życie w Andach już prawie 7 000 lat temu. Zagadka, która do dziś nie została rozwiązana dotyczy tego, czy już wtedy zasiedlenie miało charakter stały, czy sezonowy.

Analiza szczątków ludzkich wykazała niskie zawartości tlenu i izotopów węglowych  co wskazuje na trwałe przebywanie na znacznych wysokościach, podczas gdy odległości do niżej położonych stref  okazały się zbyt długie na sezonową migrację ludzką. Wyniki te są najsilniejszym dowodem na to, że ludzie żyli przez cały rok w górskich regionach andyjskich co najmniej 7000 lat temu- jest to jak na razie granica ludzkiej kolonizacji obszarów górskich.

Sprawa mieszkańców And jest daleko bardziej interesująca, niż przedstawiają to na ogół zawodowi badacze. Zwróćmy chociażby uwagę na fakt, że na wysokości 4 000 metrów n.p.m. nasi przodkowie stworzyli bardzo rozwiniętą cywilizację, a ruiny Puma Punku, czy Tiahuanaco wciąż stanowią nie lada zagwozdkę dla badaczy. Abstrahując od sztuki budowlanej dawnych mieszkańców południowo – amerykańskich gór wspomnijmy chociażby o osiągnięciach w dziedzinie rolnictwa. Imponujący jest fakt, że andyjczycy opracowali techniki uprawy zapewniające wydajność ponad dwadzieścia razy wyższą, niż w czasach obecnych. Pamiętajmy cały czas o niegościnnych warunkach w jakich tego czynu dokonano! Wyhodowano ponad 300 odmian ziemniaka i więcej niż 200 odmian kukurydzy. Jest to tym bardziej szokujące, że powierzchniowa warstwa gleby ulega dobowym wahaniom temperatur. W dzień temperatura dochodzi do 35 stopni Celsjusza, ale już nocą spada poniżej zera! Z tego też względu opracowano hydroponikę, czyli uprawę rośli w wodzie.

                           Andy są wyjątkowo niegościnnym terenem dla ludzi. ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Morza Karaibskiego na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Co więcej, Andy są miejscem licznego występowania polodowcowych jezior.

Powyższe informacje wskazuję jasno, że zaawansowana cywilizacja z And musiała rozpocząć swój rozwój na długo przed oficjalnymi teoriami głoszonymi przez naukowców. Odrębną sprawą jest kwestia dotycząca zamieszkania tak niekorzystnych terenów przez ludzi. Po co prymitywni łowcy-zbieracze zadomowili się na terenach znajdujących się ok. 4000 m.n.p.m.? Czy nie łatwiej byłoby wieść życie w dogodniejszym klimacie? A może kultura ludów andyjskich ma znacznie szerszy obraz i jest związana z ingerencją w nasz rozwój inteligencji bardziej rozwiniętych, pochodzących spoza Ziemi?

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Andy były zamieszkiwane już 7000 lat temu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s