Odnaleziono zatopione ruiny bazyliki

Podwodne, zatopione ruiny należą do bardzo ciekawych i zagadkowych sztucznych struktur wzniesionych przez człowieka. Tym razem archeologom przyszło zbadać tajemniczą budowlę znajdującą się w tureckim jeziorze.

Badacze natknęli się na dosyć dziwne zabudowania znajdujące się na dnie jeziora Iznik w Turcji. Co więcej, miasto, gdzie dokonano odkrycia zatopionej struktury było niegdyś kluczowym miejscem religijnym. Okazuje się, że podwodna budowla, to w rzeczywistości starożytny kościół wzniesiony ok. 1600 lat temu. Już dzisiaj mówi się o powstaniu na miejscu ruin bazyliki podwodnego muzeum. Ruiny odnaleziono przy okazji poszukiwaniu śladów dziedzictwa narodowego. Jeden z rybaków wspomniał, że na dnie jeziora zlokalizowane są sztuczne, nieznane struktury. Badacze postanowili podjąć trop i w konsekwencji ich oczom ukazały się fundamenty kościoła.

Warto wspomnieć, że obecne miasto Iznik, to znana w starożytność Nicea- bardzo ważne centrum religii chrześcijańskiej- w którym w 325 roku i 787 r.n.e. zorganizowano sobory (nicejskie) zwołane przez Konstantyna Wielkiego. Właśnie wtedy do miasta zjechali się przedstawiciele różnych religii pogańskich, by ustalić ostateczną treść Pisma Świętego. Stąd właśnie w Biblii odnajdujemy tyle wspólnego z wierzeniami starożytnych ludów czczących różne bóstwa. Miasto położone jest na półwyspie Azji Mniejszej, nieopodal Stambułu i Morza Marmara. Podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) Nicea była pierwszą większą twierdzą zdobytą przez krzyżowców (19 czerwca 1097 r.). Jak opisuje jeden z uczestników I krucjaty Albert z Akwizgranu „Niceę dobrze chronił teren i przemyślne fortyfikacje. Naturalną barierę stanowiło rozległe jezioro obmywające jej mury oraz wody fosy zasilanej przez strumienie. Budowniczowie otoczyli miasto potężnymi murami, tak że mogło się nie obawiać ani szturmu, ani siły żadnej machiny”. Mury Nicei miały ponad 5 km długości, około 10 metrów wysokości i posiadały ponad 100 baszt.

                                                                                                                                                                 Przykład porcelanowego naczynia znalezionego w Iznik

Nicea była miejscem odwiedzin wielu świętych, a także miastem, gdzie wybudowano dużą ilość kościołów, a zatopiona bazylika może mieć związek ze świętym Neofytem z Nicei.

Źródła:

ancient-origins.net

divers24.pl

własne archiwum

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s