Przełom. W Amazonii istniały rozwinięte cywilizacje.

 

Ruiny po nieznanych cywilizacjach istnieją na całej kuli ziemskiej. W ostatnich kilku latach odnajdywane są ślady po kulturach, które niegdyś zamieszkiwały teren lasów deszczowych w Amazonii. Okazuje się, że dawne ludy zamieszkujące obszar dzisiejszych państw Ameryki Południowej nie były prymitywne jak dotychczas przypuszczano.

W amazońskich lasach, na terenie Peru istnieje wzgórze Montegrande rozciągające się na ponad dwa akry (ok. jednego hektara). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie kryje ono w sobie żadnych tajemnic, jednak po bliższej analizie wychodzą na jaw zupełnie inne fakty. Otóż, archeolodzy prowadząc wykopaliska na wspomnianym wzgórzu odkopali sterty starych naczyń, które później okazały się być znacznie bardziej wartościowe. Ich wiek szacuje się na ponad 3 000 lat. Kiedy w 2010 roku Quirino Olivera wraz ze swoim zespołem badawczym rozpoczęli prace na Montegrande odkryli szokującą prawdę, ponieważ wzgórze nie było wcale naturalnym wzniesieniem, a potężną piramidą zbudowaną przez zupełnie nieznaną cywilizację techniczną ponad 1 000 lat p.n.e. Odkrycie zmieniło charakter wcześniej prowadzonych wykopalisk, a także artefaktów, na jakie natknęli się badacze.

     Lasy deszczowe Amazonii w 60% położone są na terytorium Brazylii, a w 13% należą do Peru. Uważane są za zielone płuca Ziemi. Nie spodziewano się jednak, że mogą być one miejscem rozwoju zaawansowanych cywilizacji sprzed tysięcy lat

Przez cały czas sądzono, że zaawansowane cywilizacje powstały w Ameryce Południowej, jednak Amazonia wydawała się być wolna od jakichkolwiek wyrafinowanych kultur starożytnych. Co prawda, gdy hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Ameryki, wspominali w swoich notatkach na temat ogromnych miast w Amazonii pełnych farm oraz flotę statków. Niestety, naukowcy słyną z ignorowania tego typu wskazówek i przez długi czas nikt nie przywiązywał uwagi do relacji zdanych przez Hiszpanów.

To, co ujrzeli badacze na Montegrande zmienia historię powstania pierwszych cywilizacji na planecie Ziemia oraz historię narodów na terenie Ameryki Południowej. Naukowcy spodziewali się odkrycia co najwyżej śladów po plemionach koczowniczych, tymczasem odnaleźli pozostałości po cywilizacji pokroju znanych powszechnie kultur starożytnych. Obecnie szacuje się, że w okresie największego rozkwitu miasta Amazonii mogły liczyć nawet do pięciu milionów ludzi.

 Na „wzgórzu” odkryto spiralnie budowane świątynie pełniące miejsce kultu

 Na tym zdjęciu widać wyraźnie ruiny po świątyni

Czas na jaki datowana jest opisywana cywilizacja jest w zasadzie bardzo umowna, dlatego że jedyną opcją uzyskania jakichś sensownych wyników jest datowanie kości. Oczywiście opierając się na tego typu badaniach można wywnioskować, kiedy dany człowiek żył, jednakże nie można określić czasu powstania sztucznych struktur, które swoją budową daleko przewyższają zdolności techniczne plemion tubylczych Amazonii.

Według naukowców piramidę wybudowano ok. 1 000 lat p.n.e., by następnie przebudować ją nawet ośmiokrotnie, co wskazuje, że tamtejsze społeczeństwo musiało być bardziej rozwinięte. Co więcej, odnaleziono również wysoki na 1, 83 metra wysokości mur, który miał za zadanie chronić miejscową ludność oraz placówki, gdzie rezydowali władcy miasta. Dowiedziono już, że wzdłuż rzeki budowano domy, a sama osada była częścią szlaku handlowego rozciągającego się przez współczesne Peru. Jak więc można się zorientować cywilizacja Amazonii musiała rozwijać się już znacznie wcześniej, niż podają badacze, ponieważ aby stworzyć cywilizację na tak wysoki poziomie potrzebny jest czas.

Jeżeli chodzi o budowle, to oprócz piramid odnaleziono również pozostałości po świątyni. Dzisiaj po niegdyś wznoszącej się konstrukcji pozostały skromne fragmenty tworzące coś w rodzaju kopca , niemniej jednak dysponujemy dosyć ciekawymi informacjami na temat tych budowli. Na szczycie kopca przetrwały kamienie ułożone w formie ogromnego węża, bądź muszli ślimaka. Idąc wzdłuż spirali kamieni można odnieść wrażenie, że jest się wewnątrz labiryntu. W środku spiralnie ułożonych kamieni ludzie w celach rytualnych rozpalali ogniska. Wygląda na to, że dawni mieszkańcy Amazonii używali także roślin halucynogennych, ponieważ odnalezione przedmioty służące do przygotowywania ceremonialnych środków zmieniających świadomość nosiły ślady nasion narkotyku o nazwie Vilca. Okazuje się, że nasiona tego drzewa nie rosły w miejscu ich spożywania, ale były sprowadzane z innych stron Ameryki Południowej, co stanowi przykład rozwiniętego szlaku handlowego.

Nasiona, zdaniem Olivery, mogą być powodem, dla którego tamtejsza ludność była zafascynowana kształtem spirali. Podobno zażywanie nasion Vilci, prowadzi do halucynacji w postaci migających świateł właśnie w kształcie spirali. Możliwe, że kapłani, którzy tu mieszkali, brali wizję za szczególną, co doprowadziło do transformacji całej kultury. Oczywiście są to przypuszczenia, ponieważ do powstania cywilizacji potrzebna jest jeszcze konkretna wiedza, jednakże wizja spirali mogła mieć po prostu charakter religijny, bardzo znaczący dla społeczności naszych przodków (tym bardziej, że spirala to symbol życia, znana z wielu dawnych kultur). Oprócz sztucznych struktur budowanych na kształt spirali odnaleziono wiele muszli ślimaczych, którymi obdarowywano nawet zmarłego. Spirala była zatem niezwykle ważnym znakiem dla ludności amazońskiej, która stanowiła dla niej coś w rodzaju materialnego odniesienia dla życia wiecznego.

   Vilca, czyli mówiąc w języku fachowym Anadenanthera colubrina. Rośnie w Ameryce Południowej i na Karaibach. Jej nasiona używane są do wytwarzania psychoaktywnej tabaki, a także w rytuałach ceremonialnych i uzdrawiania. 

Druga odkryta piramida, to z kolei miejsce pochówku. Na miejscu znaleziono szczątki dzieci, które wskazują na choroby związane z niedożywieniem. Wygląda na to, że jeszcze za życia nieletni zostali przetransportowani na miejsce drugiej budowli, która wzniesiona została w oddali od innych zabudowań. Badacze twierdzą, że miejsce to mogło spełniać rolę „izolatki”, gdzie przenoszono chorych, dla których śmierć był już pewna. Prawdopodobnie z umierającymi przebywała najbliższa rodzina i szamani (był to rodzaj ofiary). Kości zmarłych  noszą ślady okaleczeń, np. odnaleziono szczątki dziecka i matki, którym ścięto głowy. Dysponujemy więc dziwnym obrazem, bo z jednej strony mamy do czynienia z dobrze zorganizowaną społecznością, posiadającą nieprzeciętną wiedzę, a z drugiej strony ta sama kultura odpowiedzialna była za rytualne mordy ludzi.

 Odnalezione szkielety pełne były ślimaczych muszli oznaczających kult spirali

Niestety nie dopatrzono się żadnego śladu piśmiennictwa, a zatem kolejna zagwozdka. Rozwinięta cywilizacja techniczna, której członkowie byli analfabetami. Czy to wszystko trzyma się w ogóle kupy? Być może struktury powstały znacznie wcześniej jeszcze w prehistorii, by w następnej kolejności przejęły je kultury bardziej prymitywne, które mimo wszystko nie były tak rozwinięte w porównaniu do ich poprzedników.

Jakby nie patrzeć, widać wyraźne, że ostatnie lata w archeologii przynoszą zupełnie zaskakujące informacje i dowody. W wielu przypadkach historia narodów i cywilizacji pozostaje nieprzeniknioną tajemnicą. Bo cóż można wyczytać z rozrzuconych ludzkich kości i pozostawionych przez nich ruinach budowli? Jedyna możliwość, to uzyskanie jakiegoś przybliżonego obrazu danej kultury, życia zwykłych ludzi, ich obyczajów i wiedzy. Być może pewnego dnia ujrzymy bardziej szczegółowy zarys rozwoju cywilizacji i migracji ludności, co pozwoli na dokładniejsze poznanie przeszłości ludzkości. Tymczasem na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, łączyć znane już fakty z poszlakami i obserwować z zapartym tchem, dokąd prowadzi taka analiza.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przełom. W Amazonii istniały rozwinięte cywilizacje.

  1. Dels Gdr pisze:

    Bardzo ciekawy tekst. Z czasem doraz łatwiej dojśc do wniosku, że zarówno o historii Ameryki Południowej (i środkowej) ale i ogólnie o historii ludzkkości wiemy niemal.. Nic. Do podobnego wniosku skłaniają także nieco bardziej „znane” kultury i znaleziska jak choćby Olmekowie po których schęde prawdopodobnie odziedziczyli nieco później Majowie. Ciekawą rzeczą jest fakt, że im starsze struktury tym bardziej doskonałe co przewraca równiez nasze pojmowanie historiido góry nogami )Pumapunku w Peru to oprócz piramidy w Gizie chyba najbardziej znany przykład „zbyt doskonałej” architektury jak na nasze wyobrażenie przeszłości. To co tu opisujesz to kolejny krok milowy, miasta Amazonii moim zdaniem są dużo starsze bo niby czemu miałyby nie liczyć sobie choćby i 12 tys lat jak Qaramel ? Tymbardziej, że znane nam metody datowania mówiąc delikatnie bywają zawodne. Bardzo ciekawy tekst.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s