Zaginione miasto w Arabii Saudyjskiej

Opustoszałe pustynie Arabii Saudyjskiej tętniły niegdyś życiem. Istniały tam godne uwagi cywilizacje, które bezpowrotnie przepadły pozostawiając po sobie swoją materialną spuściznę. Do jednych z najciekawszych ruin należy miasto Mada’ in Saleh.

 Poszukując informacji na temat dawnego miasta okazuje się, że niby posiadamy wiedzę na temat przeszłości tego miejsca, ale analizując głębiej temat wychodzi na jaw fakt, że… w sumie to nic nie wiemy. Oficjalnie uznaje się, że miasto wybudowane zostało przez lud o nazwie Nabatejczycy wywodzący się z Półwyspu Arabskiego, a potem zamieszkujący tereny dzisiejszego południowego Izraela i Jordanii. To właśnie Nabatejczycy wydrążyli według historyków i archeologów słynne miasta w Petrze w Jordanii.

Aż trudno pomyśleć by teoretycznie prosty lud zamieszkujący pustynne tereny, bardzo słabo sprzyjające życiu i powstaniu jakiejkolwiek bardziej rozwiniętej cywilizacji był w stanie wyrzeźbić niewiarygodne budowle korzystając z własnych zasobów wiedzy technicznej. Mada’ in Saleh zlokalizowana jest w połowie drogi pomiędzy Petrą a Medyną. Ponoć w dawnych czasach miasto było drugą stolicą Królestwa Nabatejczyków. Dzisiaj turyści, którzy wybiorą się w tamte strony mogą zwiedzić ponad 130 budowli uznanych jako grobowce.

                                Do jednej z najbardziej niezwykłych budowli wydrążonej w skale należy Quasr al- Farid

                                      Budowla charakteryzuje się bardzo                            starannym wykonaniem 

                    Na tym zdjęciu dobrze widać jak duży kawałek skały musiał zostać wycięty, by powstała budowla

Do I wieku p.n.e. Mada’in Saleh rozkwitło jako miasto, uznane za handel przyprawami, roślinami aromatycznymi, mirrą i kadzidłami. Aż do rozbudowy Cesarstwa Rzymskiego istniało w ramach niezależnego, zamożnego królestwa. Do stopniowego upadku królestwa przyczyniła się zmiana przebiegu tradycyjnych dróg handlowych prowadzonych drogą naziemną, ponieważ w kolejnych latach handel przebiegał drogą morską przez Morze Czerwone. W 106 r.p.n.e. królestwo Nabatejczyków zostało dołączone do Cesarstwa Rzymskiego, co doprowadziło do asymilacji i kulturowej absorpcji pustynnego ludu.

Do najbardziej charakterystycznych zabudowań należy jednak dawny zamek Quasr al Bintand (na zdjęciach poniżej) i grobowiec Quasr al- Fareed. Druga ze wspomnianych budowli została odseparowana od pozostałych wydrążonych w piaskowcu konstrukcji. Grobowiec nigdy nie został ukończony, a na jednym z kamieni widnieje inskrypcja: „Dla Hajjana, Syna Kuzy i jego potomków”. Mada’in Saleh otoczone jest wzgórzami na pustynnym, wulkanicznym płaskowyżu bogatym w zapasy wody i żyzną glebę.

Nabatejczycy uchodzili za nomadów, pasterzy i handlarzy, którzy rozwinęli agrokulturę oazową i wynaleźli zbiorniki wody deszczowej.

Mamy więc tutaj do czynienia z dosyć dziwnym zjawiskiem, ponieważ z jednej strony przed naszymi oczami rysuje się obraz prymitywnych nomadów walczących o przetrwanie w upalnej, spalonej słońcem pustyni, a z drugiej strony widzimy sztuczne struktury wyrzeźbione w miękkim piaskowcu, bardzo dobrze obrobione, posiadające dekoracyjne elementy architektoniczne. Dlaczego na przykład dzisiaj żyjący pustynni pasterze nie zajmują się podobnymi pracami budowlanymi? Dlaczego historycy i archeolodzy starają się nam wmówić, że prymitywne pod względem technicznym kultury są zdolne do czegoś, co przekracza nie tylko ich możliwości, ale przede wszystkim potrzeby życiowe i światopogląd?

 Według mnie znacznie bardziej możliwe jest odziedziczenie przez nomadów budowli, które już istniały na swoim miejscu.    

Region świata, który opisuje jest przez archeologów dosyć mało znane, ponieważ jak dotychczas przeprowadzono tylko kilka archeologicznych wykopalisk i badań, a więc do tej pory dysponujemy zaledwie przybliżonym obrazem starożytnego miasta. Obecnie wyróżniono trzy główne stanowiska archeologiczne.

Pierwszą strefę stanowi samo miasto i co ciekawe stanowi ona najmniej rozpoznaną spośród wszystkich, ponieważ większość zabudowań znajduje się pod piaskami pustyni. Badacze odkryli obiekty codziennego użytku: ceramikę, monety, ślady po cytadeli, mur otaczający miasto oraz kościół.

Druga strefa północno – wschodnia nazwana jest Jabal Ithlib, która kiedyś była miejscem kultu „Pana Gór” (Dúshana).  Otoczona skalistymi szczytami przypomina do złudzenia Petrę dzięki znajdującemu się tam wydrążonemu w skale korytarzowi, którego ściany osiągają ok. 40 metrów wysokości.

Ostatnia, trzecia strefa skrywa w sobie antyczne grobowce i należy do najbardziej znaczących sekcji opisywanego miejsca. Każdy grobowiec posiada specjalną dekorację mitycznych postaci: węży, lwów, orłów i różnych masek. Dodatkowo, groby ukazują fragmenty życia i okoliczności śmierci zmarłego, wskazując na status społeczny pochowanej osoby. Co ciekawe jednak, wnętrza grobowców są zupełnie nieme, jak piramidy w Gizie, które uważa się za miejsca pochówku faraonów. Czyżby faktycznie budowle zostały wyrzeźbione wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się Nabatejczyków? Wzmianki na temat miasta są bardzo pobieżne i sporadyczne. Największy przełom nastąpił, gdy konstruowano linię kolejową Hejaz łączącą Damaszek i Jerozolimę, która poprawiła dostępność do ruin, ale również zniszczyła niektóre elementy archeologiczne.

                                     Linia kolejowa Hejaz otwarta została w 1908 roku

Najbardziej intensywne prace wykopaliskowe ruszyły natomiast w latach 2008 – 2012, co doprowadziło do wpisania Mada’in Salah na listę UNESCO ( http://en.unesco.org/).

Dobry stan zabytków w Arabii jest wynikiem suchego klimatu, niemniej jednak tajemnica saudyjskiego miasta położonego na pustyni okryte jest tajemnicą. Wyrzeźbione w skale budowle zadziwiają pod względem precyzji wykonania, która przecież była obca prymitywnym pod względem technicznym nomadom.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s