Nasi fascynujący przodkowie- Homo naledi

 

Homo naledi, to odkryty cztery lata temu nowy, nieznany wcześniej przodek człowieka współczesnego. Wywodzący się z Afryki Południowej gatunek według naukowców jest znacznie bardziej intrygujący, niż wcześniej się wydawało.

 Paleoantropolodzy twierdzą, że Homo naledi był dużo inteligentniejszy i bystrzejszy. Kiedy po raz pierwszy badacze natknęli się na szczątki należące do hominida w jaskini nieopodal Johannesburga w 2013 roku wysnuli teorię, że koegzystował on z Homo erectus, czyli gatunkiem poprzedzającym Homo sapiens.

Datowanie szkieletu Homo naledi wykazało, że wiek kości rozciąga się od 335 000 do       236 000. Warto podkreślić, że naukowcy wykorzystali sześć różnych technik datowania do ustalenia, a w zasadzie oszacowania jak stare mogą być kości prehistorycznego człowieka.

Oznacza to, że Homo naledi dzielił przestrzeń ze wczesnymi homo sapiens ( czyli jest znacznie młodszy, niż sądzono wcześniej ). Uczeni odkryli jeszcze jeden bardzo ciekawy fakt dotyczący mózgu i w ogóle zdolności logicznego myślenia człowieka pierwotnego. Gdy badacze po raz pierwszy ujrzeli pozostałości po nowo odkrytym gatunku, zobaczyli, że szczątki ułożone były w jaskini, w miejscu przypominającym komorę grobową, tak jakby ktoś celowo umieścił je w pieczarze. Według antropologa Johna Hawks’a ( University of Wisconsin-Madison ) Homo naledi zapuszczał się w głębokie partie jaskini, by chować swoich bliskich. Co ważne, dowiedziono, że kości nie miały najmniejszych śladów zadrapań, a więc nie zostały po prostu wtrącone do jaskini, ale starannie położone.

Problem polega na tym, że tego typu zachowania są charakterystyczne dla gatunków posiadających większe mózgi, znacznie bardziej rozbudowane, niż w przypadku Homo naledi. Ponadto, lokalizacja komory grobowej, gdzie składano kości usytuowana jest w znacznie odległości od wejścia do groty, gdzie nie dochodzi światło słoneczne. Hawks stwierdził, że w komorze panuje totalna ciemność, a więc żeby móc odnaleźć się w podziemiach i złożyć szczątki zmarłych potrzebny był ogień. Jak dotychczas nie odnaleziono jego fizycznych śladów, co bardzo zastanowiło badaczy. Hawks powiedział, że jedyne ślady ognia odnaleziono pół mili ( 800 metrów) od jaskini i do czasu odkrycia Homo naledi nikt nie podejrzewał, że wykorzystywany był przez ten gatunek. Wedle stereotypu naukowego tylko posiadacze złożonych mózgów są zdolni do złożonych zachowań, jednak Homo naledi są tego przeciwieństwem.

Odkrycie jest dowodem, że nie ważny jest rozmiar mózgu, ale jego organizacja (kompleksowość). Bardzo prawdopodobne jest również to, że opisywany gatunek człowieka wytwarzał narzędzia przypisane oficjalnie innym gatunkom z rodziny człowiekowatych. Co ciekawe, naukowcy ujawnili, że w jaskini odkryto jeszcze jedną komorę nazwaną Lesedi, w której odkryto całkowicie zachowany szkielet dorosłego samca Homo naledi. Jego kości są bardzo cienkie, kruche, ale przerwały w zadziwiająco dobrym stanie. Szkoda, że jak dotąd nie udało się przeprowadzić badań genetycznych naszych przodków.

Badacze są zdania, że pod ziemią znajdują się ponad dwu kilometrowe tunele. Depozyty, które są warte uwagi naukowców znajdują się blisko powierzchni ziemi. Uczeni chcą zbadać przede wszystkim ślady egzystencji Homo naledi bliżej wyjścia z groty. Oczywiście badacze nie zmienili sztandarowej teorii i sądzę, że przodkiem nowego gatunku są szympansy. Odnaleziony zaledwie kilka lat temu gatunek należy do jednego z najlepiej udokumentowanych krewnych człowieka współczesnego. Ponieważ w grocie znajduje się mnóstwo szczątków, wydaje się, ze świat jeszcze nie raz usłyszy o Homo naledi.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nasi fascynujący przodkowie- Homo naledi

  1. gnago pisze:

    ech, naukowcy, kości składane w jaskini/ziemi etc najczęściej (gdy znaleziony układ szkieletu to potwierdza) obleczone są ciałem. Zatem wniosek o staranności pochówku z powodu braku rys na kościach szkieletu jest najprawdopodobniej bzdurnym widzimisię wyssanym z dużego palucha lewej stopy samca alfa tych „naukofcuf”

    • anto pisze:

      Idiota. Przy złożeniu zwłok bezpośrednio do ziemi po 3-8 latach w klimacie umiarkowanym ciało osiąga postać szkieletu. Szybkość zależy od warunków i właściwości gleby, tak czy inaczej 10 lat to maksimum. W „ciepłych krajach” proces ten jest jeszcze szybszy. Z kolei zwłoki pozostawione na wolnym powietrzu, czy nawet w jaskini szybko staną się pokarmem i wylęgarnią dla owadów. Ok. 2 lata wystarczą. Tyle w temacie, powyższy komentarz to bzdurne widzimisię wyssane z małego palca prawej stopy samca omega który napisał powyższy komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s