Tajemnicze megality z Izraela

 

W północnym Izraelu archeolodzy natknęli się na imponujące, ale jak dotąd nieznane sztuczne struktury. Naukowcy szacują, że nowo odnalezione zabudowania mogą liczyć nawet 12 000 lat.

Specyfika struktur polega na tym, że łatwo je przeoczyć prowadząc poszukiwania z ziemi. Najlepszym sposobem, aby w ogóle dostrzec dzieła naszych przodków są badania podwodne bądź powietrzne. Na tajemnicze kamienne monumenty składają się struktury zwane Gilgal Refaim, Jethro Cairn ( oba zlokalizowane na Wzgórzach Golan) oraz znajdujące się pod wodą Jeziora Galilejskiego.

Teorii dotyczących przeznaczenia zabudowań było już kilka, od starożytnych kalendarzy po miejsca pochówku, jednak jednoznacznych ustaleń wciąż brak. Ciekawe jest również to, że w pobliżu zabudowań nie znajdują się dowody istnienia miasta. Badacze twierdzą, że wiek megalitów może wahać się od 3 do 12 tysięcy lat, co czyni je starszymi niż chociażby brytyjskie Stonehenge ( nie wspominam o piramidach, bo one są starsze wg. „nieoficjalnej” wersji, ale wiarygodnej ).

Pierwszą strukturę, którą opiszę będzie Jethro Cairn. Została ona zidentyfikowana w 2014 roku, gdy archeolodzy rozpoznali kamienny monument w kształcie półksiężyca, większy niż boisko piłkarskie. Jego wymiary są naprawdę imponujące: 150 metrów długości i 7 metrów wysokości. Przeszukując sieć nie znalazłem żadnych fotografii tego obiektu, więc jedyną drogą obserwacji są zdjęcia satelitarne. Badacze na miejscu odkryli co prawda wyroby z porcelany datowane na epokę brązu, co może oznaczać, że wiek struktury to 3050-2650 lat, jednak w praktyce nikt nie potrafi zaprzeczyć, że monument jest znacznie starszy. Kształt (półksiężyc) sugeruje, że budowla ma związek z kulturami bliskowschodnimi, np. Sumerami i Chaldejczykami, dla których bogiem Księżyca był Sin.

                                   Półksiężycowa struktura widziana z lotu ptaka 

Druga ze struktur znajduje się pod wodą Jeziora Galilejskiego, niedaleko opisywanej powyżej sztucznej konstrukcji. Jej odkrycie ogłoszono oficjalnie w 2013 roku. Do odkrycia przyczynili się płetwonurkowie, którzy zeszli pod wodę, na około 9 metrów w 2003 roku. Ich oczom ukazał się wówczas niesamowity obiekt o średnicy większej niż długość Boeinga 747. Struktura zbudowana została na skałach bazaltowych na kształt stożka, jej wysokość to 10 metrów, a waga dochodzi do 60 000 ton. Wiek struktury jest nieustalony, choć naukowcy są pewni, że musiała ona powstać na suchym lądzie. Wydaje się, że obiekt miał ogromne znaczenie dla ludności. Najbliższe odkryte pokłady bazaltu znajdowały się kilkaset metrów od miejsca, a kamienienie osiągające 1-2 metry długości dochodziły do 90 kilogramów.

                   Podwodna struktura pod wodami Jeziora Galilejskiego

Prehistoryczny monument zwany Gilgal Refaim również należy do gigantycznych budowli na terenie Izraela. Tłumacząc z języka hebrajskiego nazwa monumentu oznacza „koło gigantów”. W Piśmie Świętym i tekstach starożytnych istnieją wzmianki na temat rasy gigantów Nefilim, pół-ludzi, pół-bogów, którzy stanowili ważną grupę społeczną w dawnych czasach i wznosili potężne budowle ( m.in. Baalbek). Monument powstał przy użyciu 42 000 bazaltowych skał tworzących pięć koncentrycznych kręgów ważących razem 40 000 ton. Kompleks posiada 4, 5 metrową komorę grobową w centralnym punkcie wszystkich pięciu okręgów, z których największy mierzy więcej niż 150 metrów szerokości. Ciekawostka obiektu polega na fakcie, że kształt okręgu kompleksu można uchwycić obserwując go tylko z lotu ptaka. Gdybyśmy znaleźli się w środku zabudowania czulibyśmy się jak w labiryncie kamiennych ścian.

 

Trzy wymienione i opisane powyżej struktury stanowią niemą tajemnicę z przeszłości. Jak dotychczas żadnemu badaczowi nie udało się rozwiązać zagadki pochodzenia i przeznaczenia budowli. Ich gabaryty wskazują jednak, że nie było to dzieło prostych koczowników pustynnych. Być może faktycznie, to w rasie gigantów należy upatrywać twórców kompleksu…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tajemnicze megality z Izraela

  1. skyszaman pisze:

    witam ,te spiralne obiekty na ziemi przypominają mi obrazy Atlantydy ,która również składała się wg Platona z naprzemiennych pierścienie z ziemi i morza, dwa ziemne i trzy z morza i tam też rządzili Bogowie a konkretnie Posejdon ze swoją ziemską żoną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s