Zasiedlenie Ameryki- nowe, sensacyjne ustalenia

Pytanie kiedy po raz pierwszy w Ameryce pojawił się człowiek jest ostatnio bardzo często poruszane przez naukowców. Niedawno uczeni odkryli dowody na to, że pierwsi przedstawiciele naszego gatunku pojawili się w Nowym Świecie 24 000 lat temu. Tymczasem ostatnie ustalenia wskazują, że ludzie w Ameryce osiedlili się kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej.

W San Diego, w Kalifornii, znaleziono kości i zęby mastodonta noszącego ślady ingerencji wczesnego człowieka. W całym odkryciu nie byłoby nic dziwnego i ekscytującego, gdyby nie fakt, że szczątki prehistorycznego zwierzęcia liczą aż 130 000 lat! Kości zostały odnalezione już w 1992 roku przez monterów  pracujących w tamtych rejonach USA. Szczątki zawierały pozostałości po wilkach, koniach, wielbłądach, susłach oraz dorosłych samcach mastodontów. Zespół uczonych czekał z ogłoszeniem wyników badań bardzo długo, bo aż 24 lata. Chodziło głownie o to, by przedwcześnie nie rzucać słów na wiatr, ponieważ ustalenia badaczy okazały się być naprawdę szokujące i wymagające bardzo mocnych dowodów. Ostatecznie raport ukazał się w piśmie „Nature”.

Na miejscu, gdzie dokonano odkryć pełno było popękanych sztucznie kości, a także kamieni, które mogły służyć za kowadła i młotki. A zatem możemy uznać, że oczom naukowców ukazał się pradawny warsztat. Steve Holen, archeolog, powiedział:

„Ludzie rozbijali kończyny mastodonta, usuwając niektóre duże, grube kawałki. Wydobywali szpik kostny na jedzenie. Używali starej technologii. Mamy dowody na to, że ludzie w Afryce 1,5 miliona lat temu rozbijali kości końskich kończyn tą samą kamienną technologią”.

 Richard Fullagar (University of Wollongong), współautor raportu przyznał, że zebrane dowody są zdumiewające. Badacz podkreślił: „Materiały używane były do miażdżenia kości. Można dostrzec fragmenty kowadeł i młotków, które można dopasować z powrotem do kamieni… to bardzo rzadkie zjawisko, że wszystkie dowody są w jednym miejscu. Jest to jednoznaczne z tym, że kiedyś bytowali tutaj ludzie”.

 Dodatkowo uczeni postanowili przeanalizować i porównać swoje znaleziska z kośćmi mastodonta z Północnej Ameryki datowanymi na 14 000- 33 000 lata. Celem badaczy było ustalenie, czy tego typy kamienne narzędzia mogły spowodować identyczne pęknięcia kości, jak te, które znaleziono w San Diego. Okazało się, że młodsze narzędzia pozostawiały dokładnie takie same ślady, co te datowane na 130 000 lat. Co więcej, uczeni odrzucili możliwość powstania pęknięć w sposób naturalny.

                                               Prehistoryczny młotek używany przez naszych przodków 130 000 lat temu

Naukowcy wysnuli teorię, że narzędzia należały do Neandertalczyków, Denisowiańczyków, bądź ludzi (wczesna forma Homo sapiens), którzy zaludnili Azję 200 000 lat temu. Według badaczy istnieją ślady po łodziach w okolicach Indonezji, które datowane są na 180 000 lat, a klimat w tamtych odległych czasach mógł sprzyjać wyprawie do Ameryki (czy jednak nie należy przestać myśleć o naszych przodkach, jako prymitywnych małpoludach?). Niestety artefaktów o podobnym znaczeniu jest niewiele. Może to wynikać z faktu, że populacja ludzi była mała, lokalna. Jeżeli dodatkowo założymy, że środowisko nie sprzyjało ludzkiej adaptacji do panujących warunków, to rzadkość występowania tak starych artefaktów na terenie Ameryki jest zrozumiały.

Jak widać, w nauce możliwa jest zmiana obowiązujących paradygmatów. Ciekawe jednak, kiedy nowa teoria wejdzie do podręczników szkolnych i będzie głoszona na uczelniach wyższych. Do tej pory niewiele z najnowszych ustaleń z różnych dziedzin wiedzy znajduje należyte miejsce.

Obecne dane sugerują, że Homo sapiens wyszedł z Afryki około 100 000 lat temu,
dotarł przez Azję około 60 000 lat temu, do Europy i Australii 50 000 lat temu, a na końcu znalazł się na wybrzeżach Pacyfiku zarówno w Ameryce Północnej,  jak i Południowej,       ok. 13 500 do 15 000 lat temu.

Źródło:

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/new-evidence-shows-early-humans-were-north-america-130000-years-ago-007972

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s