Skąd pochodzą tajemnicze wybuchy energii w przestrzeni kosmicznej?

 

Szybkie wybuchy radiowe stanowią jedną z największych astronomicznych zagadek: co lub kto w wszechświecie transmituje krótkie wybuchy energii radiowej w kosmosie?

Manisha Caleb, kandydatka na tytuł profesora na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, Swinburne University of Technology oraz the ARC Centre of Excellence for All-sky Astrophysics (CAASTRO) potwierdziła, że tajemnicze wyziewy fal radiowych, na które astronomowie polowali przez dziesięć lat faktycznie pochodzą z przestrzeni zewnętrznej.

Pani naukowiec pracowała z Uniwersytetami Swinburne i Sydney i wraz ze swoimi współpracownikami z wymienionych placówek badawczych próbowała wykryć trzy z Krótkich Rozbłysków Radiowych (FRBs) wykorzystując teleskop Molonglo znajdujący się 40 km od miasta Canberra w Australii.

FRBs są mówiąc w skrócie milisekundowymi intensywnymi impulsami światła radiowego, które wydają się pochodzić z ogromnej odległości. Wybuchy te są miliardy razy bardziej świetlne niż cokolwiek innego w naszej galaktyce (tzw. Droga Mleczna).  Jednym z potencjalnych wyjaśnień tej zagadki jest prawdopodobieństwo, ze rozbłyski te nie pochodzą z zewnątrz, ale są wynikiem lokalnych interferencji( zjawisko powstawania nowego, przestrzennego rozkładu amplitudy fali (wzmocnienia i wygaszenia) w wyniku nakładania się [superpozycji fal] dwóch lub więcej fal) zmuszając tym samym astronomów do poszukiwania nowych rozwiązań i teorii.

Jeden z badaczy (Matthew Bailes) zasugerował, że wybuchy energii mogą mieć znacznie ciekawsze źródło i według niego istnieje możliwość, że za całym zjawiskiem stoją inteligencje pozaziemskie. Faktem jest, że konwencjonalny, pojedynczy jedno talerzowy teleskop wykazuje problemy z ustaleniem pochodzenia transmisji dochodzących spoza ziemskiej atmosfery. Tak więc zadanie, jakiego podjęli się naukowcy jest arcytrudne, choć możliwe do ustalenia.

W 2013 roku naukowcy z CAASTRO ujawnili, że teleskop z centrum obserwacyjnego Molonglo, który posiada unikalną architekturę mógłby zmniejszyć dystans do FRBs  ze względu na bardzo dużą długość ogniskowej przyrządu. Dzięki maszynie, wszechświat stanął otworem dla badaczy. Posiada ona potężną powierzchnię zbiorczą (18 000 metrów kw.) i ogromne pole widokowe (osiem stopni kwadratowych na niebie), co sprawia, że jest odpowiednim przyrządem do ustalenia skąd pochodzą rozbłyski energii.

                           Obserwatorium Astronomiczne Molonglo w Australii

Według pani Caleb: „Rozmyślając, co jest źródłem pochodzenia wybuchów, kluczową sprawą jest źródła jej wytwarzania. Tylko jeden rozbłysk został połączony z konkretną galaktyką”.

Być może pewnego dnia poznamy prawdę na temat opisanej anomalii kosmicznej, aczkolwiek pamiętajmy, że z ujawnieniem prawdy na ten temat nikt z naukowców nie będzie się spieszył. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby gdzieś na wyższym szczeblu wtajemniczenia ktoś już wiedział, co jest przyczyną rozbłysków energii. Do dziś zarejestrowano jedynie kilkadziesiąt FRB, większość przez radioteleskop PRT. FRB odkrywały także radioteleskopy w Arecibo oraz Green Bank Telescope. Jak na razie nie udało się znaleźć satysfakcjonującego wyjaśnienia dla tego fenomenu.

Czytaj więcej na http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-kosmiczne-rozblyski-sa-dowodem-na-istnienie-obcej-rasy,nId,2367785#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Źródło:

https://phys.org/news/2017-04-mysterious-energy-outer-space.html#jCp

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s