Odkryto najstarszy pałac w Dolinie Oaxaca w Meksyku

 

Grupa archeologów z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej odkopała kompleks pałacowy w Dolinie Oaxaca w meksykańskim El Palenque. W pracy naukowej opublikowanej w Proceedings of the National Academy of Sciences badacze: Elsa Redmond i Charles Spencer opisują szczegółowo swoje znalezisko.  

Dolina Oaxaca słynie ze śladów starożytnych cywilizacji od dekad. Mimo że zespół badawczy pracuje w El Palenque od 1993 roku, to chyba nie spodziewano się, że na miejscu może znajdować się kompletnie nieznany jak do tej pory zespół zabudowań. Odkryty pałac datowany jest na 2 100 – 2 300 lat, a więc jeszcze przed okresem, gdy dominację w Mezoameryce zdobyli Aztekowie.

Według oficjalnej wiedzy naukowej cywilizacje w Dolinie Oaxaca należą do najstarszych        w tym rejonie Ziemi, co potwierdzają badania Redmond i Spencer. Pałac, o którym informują Amerykanie znajdował się w dobrym stanie i pokrywał ok. 3 000 metrów kwadratowych (dokładnie 2 790 m2) i wyposażony był nie tylko w kwatery mieszkalne króla  i jego rodziny, ale również w pomieszczenia „biurowe”, klatkę schodową , pokój obiadowy, a także miejsce, gdzie odbywały się rytuały religijne.

Naukowcy zaraportowali, że techniki konstrukcyjne wykorzystywane przez budowniczych sugerują, że budownictwo zostało wynalezione znacznie wcześniej, niż się to się przypuszcza. Podkreślono też, że wysiłek przy wznoszeniu budowli wymagał bardzo dużej organizacji społecznej. Znaczne rozmiary projektu budowlanego wskazują, że władca musiał mieć do dyspozycji poważną siłę roboczą w postaci robotników, którzy pracowali na placu budowy (no chyba, że znano technologie, o których nic nie wiemy 🙂 ).

Redmond i Spencer stwierdzili, że pałac należy do najwcześniejszych form zabudowań pałacowych w dolinie. Naukowcy zauważają również, że w niektórych częściach pałacu widoczne są detale, takie jak cysterna do zbierania wody deszczowej w kwaterach mieszkalnych i drenaż wydrążony w kamieniu w celu uzyskania świeżej wody i usuwania odpadów.

Jestem pewien, że na naukowców oczekuje jeszcze mnóstwo nieodkrytych struktur, które po pierwsze świadczą o bardzo wyrafinowanych metodach konstrukcyjnych naszych przodków, a po drugie przesuwają tzw. rozwój cywilizacyjny na Ziemi w odległą przeszłość. Datowanie opisywanego kompleksu jest oczywiście teoretyczne i nie oznacza, że nie mógł on powstać wcześniej. Według pism starożytnych, zaawansowane kultury istniały już setki tysięcy lat temu. Pojęcie „nagła cywilizacja” nie do końca oddaje cały sens pojawienia się poważnych ośrodków cywilizacyjnych w starożytności, ponieważ według naukowców rozwinięta technologia i wiedza wśród ludów z okresu historycznego została zaczerpnięta od ich prehistorycznych przodków. Pytanie, jakie się nasuwa brzmi „skąd np. przodkowie Egipcjan potrafili rzeczy, o których nawet nie śni się ludziom XXI wieku”? 

Źródła:

Elsa M. Redmond et al. Ancient palace complex (300–100 BC) discovered in the Valley of Oaxaca, Mexico, Proceedings of the National Academy of Sciences (2017). DOI: 10.1073/pnas.1701336114

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s