Zapomniane cywilizacje Azji Środkowej

scenery-xinjiang-bezeklikthousandbuddhacaves-s01

Największe i najstarsze znane cywilizacje starożytne sytuowane są na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej, Afryce Północnej i Europie. Gdybyśmy powiedzieli szanowanemu profesorowi archeologii lub historii starożytnej, że zaawansowane cywilizacje istniały na terenie Azji Centralnej i Wschodniej, to zapewne wyśmiałby nas bez chwili zastanowienia. Tymczasem sprawa rysuje się znacznie ciekawiej i bardziej tajemniczo niż można się spodziewać.

Temat cywilizacji azjatyckich interesował mnie od dłuższego czasu. Pamiętam jak kilka lat temu przeczytałem w jednej z książek Jerzego Łataka dotyczącej „readingów” amerykańskiego wizjonera E. Cayce’a na temat piramid zasypanych piaskami pustyni Gobi. Następnie wpadła mi w ręce publikacja Alec’a Maclellan’a „Zaginiony świat Agharti”, którą oceniam jednak dosyć słabo. Tytuł zapowiada się na pierwszy rzut oka świetnie, ale w miarę czytania dzieła pozostaje coraz większy niedosyt i rozczarowanie. Autor w zasadzie ani razu nie podaje bowiem konkretnych informacji na temat podziemnego świata zamieszkiwanego przez wyżej rozwinięte cywilizacje na terenie Azji. Teorie przedstawiane przez Maclellan’a można podsumować tak: „ktoś coś kiedyś widział, powtórzył drugiemu, a trzeci przekazał dalej”. Oczywiście teksty starożytne faktycznie traktują o zaginionych podziemnych cywilizacjach, jednak bez materialnych dowodów na ich istnienie trudno cokolwiek udowadniać. Obecnie dysponujemy wystarczającą ilością materiału, by jednoznacznie stwierdzić, że na terenie Azji Centralnej i Wschodniej istniała niegdyś bardzo wyrafinowana kultura lub kultury.

central_asia_big-31nn0694300w6iesyipo22                                 Centralna Azja była miejsce, gdzie istniały niegdyś zaawansowane kultury

Co prawda bardzo trudno zdobyć większą porcje sprawdzonych informacji na ten temat, ponieważ archeologia nie przygląda się dokładniej wspomnianym wyżej terenom, nie mniej jednak osobiście doszedłem do bardzo ciekawej publikacji o charakterze naukowym napisanej przez niejakiego Polata Kaya (więcej o nim tutaj: https://www.polatkaya.net/Polat_Kaya.htm)

Od wielu lat człowiek ten zajmuje się zgłębianiem wiedzy o starożytnych cywilizacjach i choć nie posiada on tytułu naukowego z zakresu geologii, archeologii czy historii starożytnej, to warto zapoznać się z jego pracami, które oparte są na bardzo wiarygodnych źródłach. W jednym ze swoich opracowań porusza on zagadnienie starożytnych cywilizacji w Azji Centralnej. Badacz pisze między innymi: „…Na przykład ruiny architektoniczne Cargelan, Cungal, Caldivar, Atbash Kalasi, Manakeldi Kalasi i wiele innych zabudowań, które określono mianem „zamków” były prawdopodobnie starożytnymi świątyniami w kształcie sumeryjskich zigguratów”.  Następnie Kaya powołuje się na słowa naukowca Victora Ivanovieh’a Sariadini’ego, który ustalił po 40-letnich badaniach, że w Centralnej Azji budowano miasta wokół oaz od około 2000 lat r.p.n.e. i rozwinięto kwitnące cywilizacje z monumentalną architekturą, wyrafinowanym złotem i srebrem oraz agrokulturą. Kaya podkreśla, że czas na jaki Sariadini określa istnienie cywilizacji azjatyckich w starożytności nie jest do końca prawidłowy, ponieważ faktem jest, iż dawne osady (miasta) musiały zostać opuszczone przez ludzi na początku procesów pustynnienia tamtych terenów, które kiedyś stanowiły bardzo atrakcyjne tereny mieszkalne. Centralna Azja to obszar niezwykle mało znany przez archeologów i wciąż oczekujący na odkrycie. W zasadzie nie wiemy dokładnie, co działo się w opisywanym rejonie kuli ziemskiej przez ostatnie 20 000 lat. Kaya nie ukrywa, że Centralna Azja była istotnym centrum cywilizacyjnym na Ziemi, a kto wie, czy nie stanowi kolebki cywilizacji współczesnej. Prawdą jest bowiem, że dobrze poznane kultury znad Morza Śródziemnego, Europy, Bliskiego Wschodu, Chin, a także Ameryk były dotknięte wpływem cywilizacji środkowoazjatyckich (jest to wynik migracji ludności azjatyckiej w te części świata).

Przyjrzyjmy się zatem, w jakich warunkach przyszło żyć naszym przodkom zamieszkującym dawną Azję. Teren wzdłuż peryferii starożytnego „Jeziora Tarim”, które obecnie jest suche tętniło niegdyś życiem. Kotlina Tarim i Pustynia Gobi miały swoje północno – południowe peryferia naprzeciw zbocz wysokich gór: Tengri, Altun, Kunlun (jeżeli chodzi o Kotlinę Tarim) oraz góry Altai i Sayan otaczające Pustynię Gobi. Podczas zlodowacenia, te strefy Azji Centralnej zapewniały schronienie przed wiatrami wiejącymi z północy. Wydaje się, że na zboczach tych łańcuchów górskich powstało wiele osad ludzkich tysiące lat przed ich opuszczeniem w wyniku postępujących procesów pustynnienia terenu.

Takie tereny Centralnej Azji musiały być domem dla zaawansowanych cywilizacji przez długi czas. W Kotlinie Tarim przykładami znanych, lecz słabo przebadanych kultur są Kizil, Kumtura, Luntai, Bezeklik, Lulan, Miran, Dandan Oluk, Niya i kilka innych zlokalizowanych w Turkmenistanie, Kirgistanie.

Ostatnie badania archeologiczne wskazują, że w Azji Centralnej rozwijały się bardzo wyrafinowane cywilizacje, których przedstawicielami byli wysocy ludzie mierzący ok. dwóch metrów wysokości, o białej karnacji i europoidalnych rysach twarzy, których spuścizna materialna świadczy o wyjątkowości tego narodu (więcej tutaj: https://lukaszkulak92.wordpress.com/2015/06/13/wywiad-z-igorem-witkowskim/ )

images                                                                      Mumia mieszkańca Kotliny Tarim. Dziś lud ten znany jest jako Tocharowie

Dorobek cywilizacyjny dawnych kultur Azji Centralnej stanowią m.in. trzy świątynie znalezione w Ayhanim w północnym Afganistanie, wspomniane przez archeologa Paula Bernarda oraz tzw. Świątynie Nieba opisane przez Emela Esin. Co więcej na terenie Turkistanu w Kazachstanie (chodzi o Kotlinę Tarim, a dokładniej Depresję Turpan w wąwozie Bezeklik) istnieją piramidy podobne do mniejszych piramid egipskich oraz tych zbudowanych w wybrzeżu peruwiańskim (widać poniżej na zdjęciu).

1u

Prawdą jest też, że zapewne wiele z ruin na obszarze Centralnej i Wschodniej Azji znajduje się pod piaskami pustyni, opuszczone i kompletnie zapomniane. Prawdopodobnie, gdyby rozpoczęto poważne wykopaliska obejmujące te tereny, okazało by się, ze na temat przeszłości  ludzkości i rozwoju cywilizacji wiemy niewiele. Niestety, większość naukowców woli głosić bezpieczne teorie, niż stać się prawdziwymi badaczami z krwi i kości i patrzeć na rzeczywistość, taką jaką ona jest, a nie taką, jaką narzucają „autorytety”.

1844                                                Bardzo możliwe, że pod piaskami Pustyni Gobi spoczywają nieznane dotąd ślady cywilizacji znacznie starszych, niż przyjmuje nauka. Czas pokaże czy to prawda.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zapomniane cywilizacje Azji Środkowej

 1. Rayvert pisze:

  Ciekawe i faktycznie to jest nadal ukrywane przed masami tzw sheeples, no ale najwazniejsza ksiazka na ten temat to bezsprzecznie „Zakazana archeologia” M.Cremo i R. Thompsona !
  ( wydana zreszta w polskiej wersji przez moich znajomych we Wrocku.)
  To kamien milowy…

  http://www.forbiddenarcheology.com/

  Styczniowy Nieznany Swiat ( 1/2017 ° przyniosl fascynujacy wywiad z Michaelem Cremo wlasnie.

  Pozdrowienia i powodzenia !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s