Kaukaskie dolmeny

 

01

Kaukaskie dolmeny reprezentują unikalny typ prehistorycznej architektury. Zbudowane z precyzyjnie dopasowanych ogromnych bloków skalnych do dziś kryją w sobie niejedną tajemnicę.

Kamienie wyrzeźbiono tak, by tworzyły one kąt 90 stopni (przy narożnikach), bądź okrąg. Monumenty datowane są na koniec IV tysiąclecia i początek II tysiąclecia przed naszą erą. Usytuowane są na pogórzu, jakieś 250 – 400 metrów nad poziomem morza wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Łańcuch ten stanowi największą konglomerację dolmenów w całej Europie.

Szacunkowo, znanych jest około 3 000 konstrukcji tego typu w północno – zachodniej części Kaukazu. Warto zauważyć, że coraz więcej dolmenów zostaje odnalezionych, ale też duża część z nich ulega destrukcji. Według powszechnej opinii badaczy prehistorii dolmeny pełniły funkcję grobowców.

Dolmeny, to budowle w kształcie kwadratowych, „pudełek”, uformowane z pięciu kamiennych płyt. Ustalono, że 92% kaukaskich dolmenów zostało zbudowanych w ten sposób. Uważa się także, że najstarsze z nich mają ok. 4 700 lat.

yara-dolmen-2                                    Przykład dolmenu zbudowanego z kamiennych płyt

Drugim rodzajem dolmenu jest dolmen złożony, który częściowo rzeźbiono w skale, tak że ściany zbudowano z mniejszych płyt lub kamiennych bloków.

trough-shaped-domen                                        Dolmen złożony

 

hollowed-out-of-rock-dolmen                                                Dolmen „rynnowy”

Trzecim przykładem dolmenu jest dolmen „rynnowy”, charakteryzujący się wydrążeniem w skale i wymiennymi płytami.

Istnieją także „monolityczne” dolmeny całkowicie wyrzeźbione w skale:

tuapse-dolmen-1

Różnorodność dekoracyjna grobowców nie jest duża. Pionowe i poziome zygzaki, wiszące trójkąty i koncentryczne okręgi są najbardziej powszechnymi motywami zdobiącymi budowle. Członkowie Geograficznego Stowarzyszenia w Soczi utrzymują nawet, że na dolmenach zaobserwowano przykłady prehistorycznego piśmiennictwa. Podczas ich ekspedycji naukowcy zauważyli, że niektóre z symboli widoczne na kamieniach przypominają azjatyckie petroglify (rysunki wyryte w skale). Uczeni twierdzą, że skalna sztuka ludzi ery prehistorycznej posiada ukryte znaczenie. Pamiętajmy bowiem, że nasza wiedza na temat wydarzeń przedhistorycznych jest bardzo fragmentaryczna, a duża część twórczości i działalności naszych przodków pozostanie na zawsze niezgłębionym sekretem.

Wracając do dolmenów, warto zwrócić uwagę, że ich charakterystyczną cechą jest portal      w środkowej części przedniej strony megalitu. Były one drążone albo w więcej, niż jednym bloku skalnym, bądź też w pojedynczej skale. Zazwyczaj spotykane są okrągłe portale, jednak istnieją także kwadratowe. W celu zablokowania wejścia używano odpowiednio dobranego kamienia, który znajdowany jest prawie w każdym grobowcu. Kamienie te czasami przyjmują kształt falliczny.

Pochodzenie dolmenów bardzo ciekawie przedstawia jedna z regionalnych, kaukaskich legend:

Legenda Adygei mówi, że dawno temu istniała rasa gigantów na terenie Kaukazu. Były to niezwykle silne istoty, wokół których krążyli mali, złośliwi ludzie.  Byli oni przebiegli, sprytni i marudni i pewnego razu zostali oni wygnani przez swoich dawnych sąsiadów za ich podłości i zdrady. Giganci dali im schronienie i część swoich ziem. Byli tak mili, że zrobili kamienne domy dla swoich gości i zanieśli ich na swoich barkach do najpiękniejszych i najbardziej suchych miejsc na brzegach rzek i jezior. Zamiast drzwi wyrzeźbili okrągłe otwory, przez które mali ludzie chodzili na polowanie na zające zwisłouche. Jednakże gigantom nie została odpłacona ich dobroć. Aby oswoić gigantów mali ludzie zaślepili ich i zaczęli dawać im różne zioła i ze względu na to, giganci postradali zmysły i rozpoczęli konflikty pomiędzy sobą. Kiedy giganci uwolnili się od uroków rozpoczęła się wojna, w wyniku czego śmierć poniósł każdy człowiek, a pozostały jedynie  kamienne domy”.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s