Pradawny Sudan odsłania swoje tajemnice

 

suda-mmap-md

W 2016 roku grupa szwajcarskich archeologów dokonała zadziwiającego odkrycia w Sudanie. Badacze natknęli się na okrągłe sztuczne struktury, które stanowią pozostałości po świątyniach. Najbardziej zastanawiający jest fakt, że zabudowania nie przypominają kształtem żadnej znanej na całej świecie konstrukcji starożytnej.

 Wiek budowli szacuje się na 1 500 – 2 000 lat p.n.e. Zlokalizowane są one w północnym Sudanie, niedaleko znanego stanowiska archeologicznego Kerma. Według naukowców Królestwo Kerma było starożytną cywilizacją i pierwszym ośrodkiem państwowym Nubijczyków. Powstało około 2 500 lat p.n.e. i jego fazy istnienia podzielono na trzy fazy widoczne poniżej:

  1. Starożytna Kerma ( 2 500 r.p.n.e. – 2050 r.p.n.e.)
  2. Średnia Kerma ( 2050 r.p.n.e. – 1750 r.p.n.e. )
  3. Klasyczna Kerma ( 1750 r.p.n.e. – 1500 r.p.n.e. )

Koniec Królestwa nastąpił około 1 700 lat temu, gdy faraon Totmes I przyłączył jego terytorium do państwa egipskiego. Od tamtego czasu Nubia popadała stopniowo w zapomnienie, a jej chwale dowiedzieliśmy się w XX w. za sprawą amerykańskiego archeologa- George’a Reisner’a- który odkrył ślady po istnieniu cywilizacji nubijskiej.

Niedawne odkrycia z Sudanu wprowadziły wiele zamieszania w postrzeganie pierwszych cywilizacji na terytorium tego kraju. Szwajcarski archeolog- Charles Bonnet- jeden z największych ekspertów historii i dziedzictwa kulturowego Sudanu powiedział, że trzy odkryte świątynie są zupełnie od tego, co dotychczas znano w archeologii tego kraju, państwach Afryki Centralnej, bądź Egiptu. Badania wskazują, że odnalezione korzenie innej cywilizacji- być może starszej.

Niestety do tej pory nie udostępniono żadnych fotografii, które obrazowałyby przebieg wykopalisk i dokładny wygląd świątyń. Struktury zlokalizowano kilka set metrów od Kermy w miejscy znanym jako „Dogi Gel”, co oznacza „Czerwone Wzgórze”. Co ciekawe, Bonnet i inni badacze przeszukują to miejsce od niepamiętnych czasów, ale dopiero teraz wychodzą na jaw tajemnice sudańskiej ziemi.

Bonnet sugeruje, że jeszcze wiele nieznanych artefaktów i struktur czeka na odkrycie. Jak sam powiedział: „Mamy tutaj do czynienia z niezwykłą historią świata. Być może za kilka lat sudanologia będzie tak mocna jak egiptologia”.

01-meroe-pyramids_lrg                                       Piramidy w Sudanie

pa271000                                      Starożytny Sudan pozostaje w dużej mierze sporą zagadką dla naukowców. W czasie trwania cywilizacji nubijskiej, największe wpływy w Afryce posiadali Egipcjanie, którzy z czasem podbili Nubię. Dziś okazuje się, że historia, a może nawet prehistoria Sudanu może być równie interesująca jak egipska.  

Źródła:

ancient-origins.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pradawny Sudan odsłania swoje tajemnice

  1. Dina pisze:

    Bylam widzilam , uwazam ze Sudan ma wielce ciekawa histore o ile jej nie sfalszuja zanim trafi do ksiazek jak to sie ma w Egipcie ..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s