Inna prehistoria Kanady

 

132322-050-4b71eef8

Według wiedzy naukowej, ludzie zamieszkiwali tereny należące do Ameryk od 12 000 do 50 000 lat. Ostatnie badania wskazują, że istniało miejsce na terytorium Kanady- obecnie znajdujące się pod wodą- które zamieszkiwane było 13 800 lat temu.

Miejscem tym jest Cieśnina Juana Perez znajdująca się w Kanadzie. Prace archeologiczne prowadzone przez naukowców potwierdziły, że teren pokryty teraz wodą stanowił kiedyś suchy ląd zamieszkany przez lud o nazwie Haida. Haidowie, to plemię Indian Ameryki Północnej, którego członkowie zamieszkiwali północno-zachodnie wybrzeże na granicy USA i Kanady. W grupach tych przywódcą rodziny był mężczyzna określany, jako nominalny przywódca danego obszaru na lądzie i na morzu. Typowym symbolem owych grup był słup totemiczny, usytuowany w centralnej części domu lub przed wejściem. Głównym centrum kultury plemienia Haidów jest archipelag Haida Gwaii w Kanadzie, uznawany za prehistoryczne siedlisko tej społeczności.

fig12_eng                                      Na tym obszarze, w cieśninie Juan Perez żyli niegdyś Haidowie

Co ciekawe, Haidowie posiadają bardzo ciekawą i starą legendę o powodzi (potopie), według której ludzie zostali rozproszeni po Nowym Świecie (Amerykach). Brzmi ona następująco:

„…starzy ludzie powiedzieli im, aby przestali śmiać się z nieznajomego. W tamtym czasie panował przypływ a kobieta usiadła na krawędzi wody. Wówczas to, fala zaczęła wzbierać, a woda dotknęła jej stóp. Przesunęła się nieco i usiadła z powrotem. Poziom wody podniósł się ponownie zmuszając kobietę do zmiany miejsca. Teraz usiadła na krawędzi miasteczka. Ale fala wciąż wzbierała; tak wysoka jeszcze nigdy nie była. Wśród mieszkańców wsi zapanował strach. Nie mając żadnych kajaków, nie wiedzieli jak wydostać się z opresji, więc wykorzystali duże kłody, związali je ze sobą w tratwę i umieścili w nich swoje dzieci razem z suszonym łososiem, halibutem, koszami z wiosenną wodą do picia. Kobieta- mimo zagrożenia- znajdowała sobie coraz to wyżej położoną ziemię, jednak woda nie ustępowała. Wody pokryły jej wyspę i setki ocalałych dryfowało bez kotwicy”.  

Zdaniem Ernie Gladstone’a- nadzorcy parku Gwaii Hanaas- obszar zalany przez wodę był zamieszkiwany przez tysiące lat. Większość terenów znajduje się  pod wodami Cieśniny Hecate Strait. Opowieści Indian „mówią”, że wody były niegdyś bogate w ryby, a ich organizacja społeczna przypominała bardziej zaawansowaną społeczność rolniczą. Posiadali własność prywatną, klasy społeczne, i pokaźną historię sztuki. Rząd i misjonarze poczynili ogromny wysiłek, aby zasymilować Haidów z ludźmi z innych wysp i lądu, jednak oni sprzeciwiali się tego typu działaniom, dzięki czemu przetrwała ich kultura i ojczyzna (rodzime strony).

ica-4-hecate-str-moresby-to-princess-royal-15dec12                                                  To na zaznaczonym obszarze znajdują się pozostałości po kulturze Haidów sprzed 14 000 lat

Kilka miesięcy temu, archeologowie użyli bez załogowego robota w celu zbadania dna wokół wysp zamieszkiwanych przez Haidów. Okazało się, że odnaleziono zaporę (tamę) rybacką na głębokości 122 metrów p.p.m. Badacze powiedzieli, że teren pod wodą był suchy ok. 14 000 lat temu i został zalany ok. 11 000 lat temu, gdy nastąpił globalny kataklizm. Archeolodzy odnaleźli również pozostałe formacje na dnie morza, które mogą stanowić obozy zakładane tysiące lat temu przez Haidów. Najstarszy artefakt znaleziony kiedykolwiek w Kanadzie pochodzi właśnie z Parku Narodowego Gwaii Hanaas i datowany jest na 12 700 lat. Ostatnie znaleziska sugerują jednak, że aktywność ludzka na tym obszarze miała miejsce znacznie wcześniej.

260px-fish_trap_bkg                                                                          Mniej więcej w ten sposób wyglądała tama rybacka zbudowana przez plemię Haidów 

Historia Haidów jest znakomitym przykładem tego, że mity i legendy naszych przodków nie są zwykłym wytworem wyobraźni dawnych ludów, ale mają głęboki związek z rzeczywistością. Przekazywane treści komponowano w ten sposób, by faktyczne zdarzenia przedstawić jak najbardziej obrazowo, choć metaforycznie.

augsburger-wunderzeichenbuch-genesis                                Kultura Haidów padła ofiarą globalnego kataklizmu sprzed 13 000 lat

Jeżeli podania Haidów są prawdziwe, oznacza to, że starożytne teksty dotyczące globalnej katastrofy, która unicestwiła wysoko rozwinięte cywilizacje również muszą zawierać w sobie autentyczne informacje. Gdyby akademicy zaakceptowali taką wersję, nastąpiła by w nauce prawdziwa ewolucja, ponieważ po pierwsze zaczęlibyśmy mieć do czynienia z tezami naukowymi, a nie tylko niesprawdzonymi hipotezami (tezę o globalnym kataklizmie popierają dodatkowo badania geologiczne i geochemiczne), a po drugie naukowy mainstream musiałby wreszcie przyznać, że cywilizacje rozwijały się dziesiątki tysięcy lat wstecz, a poziom intelektualny ich twórców przekraczał nasz obecny.

Tak właśnie od regionalnych w sumie odkryć przechodzi się do kwestii dotyczących całej planety. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie odkrycia archeologiczne, historyczne, geologiczne, etc. tak naprawdę są całością. Problem w tym, że ludzie, którzy łączą ze sobą odpowiednie klocki robią to bardzo, bardzo nieumiejętnie, albo dlatego, że są „zakładnikami” „oficjalnych wersji”, które na ogół nigdy nie są prawdziwe, albo zwyczajnie nie wypada wychodzić im przed szereg…

Źródła:

  1. http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/13800-year-old-haida-site-found-underwater-canada-002485
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Haidowie
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s