Dzbany z Laosu

 

3-2

Na całej kuli ziemskiej istnieją sztuczne struktury wzniesione tysiące lat temu, których pochodzenia i przeznaczenia świat akademicki nie potrafi wyjaśnić. Mało znanymi, a zarazem niezwykle ciekawymi i tajemniczymi obiektami są przedmioty zlokalizowane w Laosie.

Laos znajduje się na Półwyspie Indochińskim w południowo-wschodniej Azji. Jest jedynym krajem regionu pozbawionym dostępu do morza. Od północy graniczy z Chinami, od wschodu z Wietnamem, od południa z Kambodżą i Tajlandią, od zachodu z Mjanmą. Jest krajem niemal całkowicie porośniętym lasem. Na północy Laosu rozciągają się liczne wyżyny i góry. Na północnym wschodzie tereny wyżynne przechodzą w Równinę Dzbanów- o których będzie mowa w tym artykule- obszar żyznych ziem pokryty ogromnymi, kamiennymi urnami datowanymi na tysiące lat wstecz. W czasach kolonialnych rozciągały się tu liczne plantacje kawy i francuskie ośrodki wypoczynkowe. Przez Laos przepływa także najdłuższa na rzeka na Półwyspie Indochińskim- Mekong.

laos-mmap-md

 Nie od dziś archeolodzy zajmujący się przeszłością Laosu zdumieni są kamiennymi urnami, które znajdują się w północno-wschodniej części kraju. Pokrywają one setki kilometrów kwadratowych, ich wysokość dochodzi do 2,5 metra, a waga do 6 ton. Oczywiście pochodzenia i przeznaczenia urn, jak do tej pory nikt nie ustalił, choć pojawiło się kilka interesujących teorii.

W 1923 roku dziwnymi obiektom przyjrzał się francuski archeolog- Henri Parmentier. Zauważył on, że wiele z dzbanów zostało splądrowanych, ale konkretniejszych danych nie podał. Madeleine Colani- również archeolog z Francji- opublikowała całą pracę naukową na temat urn pod tytułem „The Megaliths of Upper Laos”- stanowiący 719 stronnicowy dokument  w twardej okładce dostępny w języku francuskim.

mtaynhg3njg21707662_21707618

Według naukowców dzbany należy datować na dwa tysiące lat i mogły one służyć w celach pogrzebowych, chociaż jedna z miejscowych legend głosi, że wykorzystywało je plemię gigantów, jako naczynia do spożywania alkoholu przy okazji świętowania. Należy wspomnieć, że przedmioty są nieme i nie posiadają żadnych inskrypcji i dekoracji, ale na niektórych z nich  wyrzeźbiono ludzkie postacie, bądź twarze.

213964_laos_xieng_khouang_rownina_dzbanow

 Obok kamiennych obiektów znajdują się dyski, mogące pełnić rolę pokryw. One również zawierają podobizny ludzi i zwierząt- tygrysów i małp. Podobne wytwory sztuki znajdują się  też w innych miejscach, włączając Indie, jednak wciąż pozostaje zagadką, kto wykonał te z Laosu. Co ciekawe, urny znajdują się w charakterystycznych kraterach powstałych w wyniku eksplozji bomb zrzucanych przez Amerykanów w latach 60 i 70 XX w., podczas wojny indochińskiej. Region, gdzie znajdują się dzbany uznawany jest za najbardziej zbombardowane miejsce na naszej planecie.

Pomimo licznych eksplozji, urny przetrwały. Dzisiaj trudno odgadnąć do jakich czynności były przeznaczone. Wśród możliwości, oprócz wyżej wymienionych, mówi się, że mogły one być zbiornikami na wodę lub spełniały funkcje pogrzebowe- składano w nich prochy zmarłych. Nie sposób jednak udowodnić jakiejkolwiek hipotezy. Tajemnica dotyczy również pochodzenia urn. Niektórzy badacze uważają np. że obiekty nie pochodzą bezpośrednio z miejsca, w którym znajdują się obecnie, lecz zostały przetransportowane. Jeżeli tak było, pytanie brzmi kto lub co przeniosło dzbany? Ich liczba i znaczna waga wskazują, że nie mogli tego dokonać ludzie- w grę ewentualnie wchodzi pomoc słoni. Inni twierdzą natomiast, że urny powstały w niedalekiej jaskini wykorzystywanej jako krematorium.

213965_laos_xieng_khouang_rownina_dzbanow

Zagadka z Laosu pozostaje nierozwikłana. Być może wypadałoby pochylić się na lokalną legendą, według której dzbany należały do rasy gigantów. Legendy dotyczące potężnych istot mierzących kilka metrów długości są znane na całej Ziemi w wielu cywilizacjach starożytnych- bardziej i mniej zaawansowanych- oraz kulturach rdzennych zamieszkujących planetę. Zauważmy, że „prymitywne” ludy wytwarzają przedmioty, które odpowiadają ich potrzebom oraz są dopasowane do fizjologii danego ludu. Tymczasem analizując starożytne struktury- również te z Laosu- są one zupełnie inne. Swoimi rozmiarami i sposobem wykonania znacznie przewyższają możliwości i zdolności tubylców, a nawet dzisiejszej cywilizacji. Być może pewnego dnia odnalezione zostaną konkretniejsze informacje, na podstawie których rozwiązana zostanie zagadka kamiennych dzbanów.

wcwktkpturbxy9howzlmmmym2rlnjnimzhmntjjnddjntdmnjlkmtq3yi5qcgeslqmazqfwzq5wzqggkwxnaydnaci 

 

 

 

 

Źródła:

http://www.smithsonianmag.com/travel/ancient-urns-or-drinking-vessels-giants-behind-laos-mysterious-plain-jars-180955462/?utm_source=facebook.com&utm_medium=socialmedia&utm_campaign=06012015&utm_content=travelancienturns

http://www.globtroter.pl/artykuly/3366,laos,laos,,rownina,dzbanow,,,8211,,kto,,kiedy,i,dlaczego,,8230,.html

http://wnieznane.geoblog.pl/zdjecie/245632/foto-a-zawadzka

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s