Świat podziemny i podziemne cywilizacje

 

tytulowe

Podania na temat cywilizacji usytuowanych pod powierzchnią ziemi i świata podziemnego są bardzo często występującym motywem w tekstach sporządzonych przez naszych przodków. Według różnych źródeł głęboko pod naszymi stopami ma istnieć system tuneli, który oplata dużą część naszej planety. Jak wygląda sytuacja w tej kwestii?

Turcja

Żeby w ogóle móc odpowiedzieć na to pytanie należy zapytać, czy istnieją jakiekolwiek dowody materialne świadczące o występowaniu podziemnych jednostek mieszkalnych i tym podobne konstrukcje stworzone w tysiące lat temu? Odpowiedź w tym przypadku jest twierdząca i nie ma żadnych wątpliwości, że dawniej konstruowano (drążono) podziemne miasta. Wymienić należy chociażby kompleksy zlokalizowane na terenach dzisiejszej Turcji, głównie chodzi o region Kapadocji, gdzie wyróżnić można wiele podobnych struktur na czele z Derinkuyu, Kaymakli i Nevşehir.

Kompleks Derinkuyu opisałem całkiem dokładnie na blogu oraz w niedawno nakręconej audycji dotyczącej tajemnic prehistorycznej Turcji poświęcę więc nieco miejsca na scharakteryzowanie Kaymakli oraz Nevşehir.

1. Tekst o Derinkuyu: https://lukaszkulak92.wordpress.com/2014/12/21/zagadkowe-podziemne-miasta-w-turcji/

2. Audycja: https://www.youtube.com/watch?v=RvVuIo5lIXE) ,

kaymakli-underground-city-2                                  Kaymakli

Kaymakli to podziemne struktury, składające się z ośmiu pięter, z których tylko cztery są dostępne dla zwiedzających. Pierwszy poziom podziemnego miasta stanowi stajnia. Na drugim piętrze znajduje się kościół i pokoje mieszkalne. Najważniejszy obszar umiejscowiono na trzecim poziomie, gdzie zlokalizowane są magazyny, winiarnie i kuchnia. Na tym samym piętrze istnieje też blok z andezytu, który zdaniem badaczy służył jako tygiel dla miedzi. Kamień został zaciągnięty do Kaymakli z zewnątrz, ale był on częścią warstwy andezytowej wykopanej podczas drążenia struktur. W kompleksie znajdują się również szyby wentylacyjne sięgające 80 metrów w głąb ziemi. Kaymakli należy do jednego z największych podziemnych miast w regionie, mogących pomieścić do 3 500 ludzi.  Polecam film dot. Kaymakli: https://www.youtube.com/watch?v=gRCvCEeMIEM

kaymakli-underground-city-3                           Podziemne tunele Kaymakli

1359_kaymakli

Podziemne miasta w Turcji, to rzecz powszechna. W 2013 roku, podczas projektu urbanistycznego na terenie miasta Nevsehir odnaleziono system podziemnych korytarzy, które podobne są do tych w Derinkuyu. Kiedy prowadzono wykopy w ziemi, robotnicy niespodziewanie natknęli się na podziemne kompleks miejski. Według Mehmeta Turana- szefa tureckiego urzędu ds. modernizacji budownictwa mieszkalnego- tunele mogą osiągać nawet 7 kilometrów długości. Według szacunków niektórych źródeł podziemna konstrukcja została zbudowana 5 000 lat temu. Naukowcy podchodzą jednak do tej daty bardzo sceptycznie. Warto zaznaczyć, że inwestycja przebudowy osiedla, na którym znaleziono zabytek archeologiczny pochłonęła 90 milionów lirów tureckich ( 25 milionów funtów ), jednak sam Turan oświadczył, że pieniądze nie poszły w błoto ze względu na skalę dokonanego odkrycia. Obszar zarejestrowany został, jako teren o szczególnych walorach naturalnych oraz kulturalnych. Jednocześnie w rejonie odkryć archeologicznych nie będzie można prowadzić żadnych prac budowlanych.

nevsehir-underground-city

kaymakli-underground-city-nevsehir-turkey

Cuevas de los Tayos

Oprócz Turcji, na temat podziemnych, rozległych systemów tuneli pod ziemią napotykamy w innych miejscach na Ziemi. Niegdyś, przed kilkudziesięcioma laty głośno było na temat jaskini de los Tayos leżącej na wschodnim stoku Andów w prowincji Morona Santiago w Ekwadorze. Znajduje się ona na wysokości 800 metrów, a główne wejście do jej wnętrza mieści się w gęstej dżungli u podnóża suchej doliny. Największe z trzech wejść znajduje się na wysokości 65 metrów, a usytuowany tam głęboki szyb o długości 4,6 km prowadzi do przestronnych korytarzy: min. do komory o wymiarach 90 m x 240 m. Jaskinia została spopularyzowana przez szwajcarskiego badacza cywilizacji starożytnych Ericha von Daenikena.

Według pisarza na trop podziemnego miasta wprowadził go pewien człowiek- Juan Moricz, który twierdził, że zbadał Cueva de los Tayos w 1969 roku i odkrył tam stosy złota, pradawne artefakty oraz metalowa bibliotekę. Wszystkie te dobra miały jakoby znajdować się w sieci wydrążonych sztucznych tuneli, które zostały stworzone przez zaginioną cywilizację. Według Dänikena owa cywilizacja przy budowie korytarzy korzystała z pomocy istot pozaziemskich. Cała historia związana z jaskinią i próbą udowodnienia istnienia biblioteki jest bardzo zawiła, więc nie będę przytaczać jej w całości w tym artykule. Faktem jest, że istnienia biblioteki nigdy nie udało się odkryć, przynajmniej oficjalnie. Do najpoważniejszej ekspedycji mającej na celu eksplorację jaskini doszło w 1976 roku, a zorganizował ją Szkot Stan Hall.

Była to jedna z największych i najdroższych eksploracji jaskiń w XX wieku. Wyprawa liczyła ponad 100 osób, w tym specjalistów z różnych dziedzin nauki, brytyjski i ekwadorski personel wojskowy, ekipę filmową oraz byłego astronautę Neila Armstronga. Zespół posiadał również ośmiu doświadczonych brytyjskich grotołazów, którzy zbadali jaskinie oraz przeprowadzili szereg specjalistycznych badań. Efektem tych prac było stworzenie mapy ukazującej kompleks jaskiń. Podczas wyprawy nie znaleziono dowodów na wcześniej postawione tezy przez von Dänikena, jednakże jaskinia okazała się być cennym źródłem informacji z zakresu botaniki, zoologii oraz archeologii. Odkryto bowiem 400 nowych gatunków roślin, a także komorę grobową wraz z ciałem w pozycji klęczącej datowanym na 1500 lat p.n.e.

big_0011030928 222464aa5c1724c905749baff815a976 cueva_de_los_tayos_2-0

postojna_caves

Według osób badających tajemnicę biblioteki, pełnym dostępem do informacji na jej temat dysponuje jedno z tamtejszych plemion indiańskich. Ponieważ miejscowa ludność ceni sobie skarby swojej ziemi ojczystej, wiedza na temat zaginionego miejsca, które byłoby świadectwem o zupełnie innej historii ludzkości jest do dzisiaj nieznana. Petronio Jaramillo, który oświadczył niegdyś, że za zgodą tubylców dostąpił zaszczytu odwiedzenia biblioteki, powiedział, że składała się ona z niezliczonej ilości metalowych ksiąg ważących ok. 20 kg. Każda pojedyncza stronnica zawierała wzory geometryczne, inskrypcje i ideogramy. Druga biblioteka składała się natomiast z kryształowych, przezroczystych tablic. Jaramillo nigdy nie dostarczył jednoznacznych dowodów na istnienie bibliotek, co nie oznacza jednak, że kłamał. Warto podkreślić, że mężczyzna wypowiadał się na temat tego co ponoć zobaczył bardzo powściągliwie, nie chcąc robić z tego tematu sensacji. Jego postawa była podyktowana tym, że członkowie ludu, którzy pokazali mu tajemne miejsce przestrzegli go o zachowaniu w tajemnicy prawdziwej historii.

tayos5jaramihall

Petronio Jaramillo, od lewej

Do podziemnych niezlokalizowanych oficjalnie miast należy również Agharta. Według podań, jest to podziemna kraina, którą zamieszkuje cywilizacja zaawansowana technicznie  Cywilizacja ta pod różnymi względami ma przewyższać poziom cywilizacyjny ludzi zamieszkujących powierzchnię Ziemi, do czego miałoby się przyczynić opanowanie przez nią kosmicznej energii o nazwie Vril (służąca do zasilania m.in. pojazdów latających: viman). Agharta to kraina wiecznego szczęścia i urodzaju, w której mają mieszkać duchowi przywódcy świata. Wejścia do jej wnętrza mają znajdować się w różnych miejscach na świecie, między innymi w Tybecie i na biegunie północnym. Wejścia do świata podziemnego mają podobno znajdować się też w Andach, Himalajach, Pustyni Gobi i w Arktyce.

shambhala-tree-of-life                                       Zaginione miasta i cywilizacje wciąż oczekują na ich odkrycie

Być może pewnego dnia dowiemy się prawdy na temat podziemnych cywilizacji, które kiedyś, a może wciąż zamieszkują wnętrze Ziemi…

Źródła:

http://www.goreme.com/kaymakli-underground-city.php

https://es.wikipedia.org/wiki/Cueva_de_los_Tayos

http://www.bibliotecapleyades.net/arqueologia/cueva_tayos10.

httphurriyetdailynews.com/massive-ancient-underground-city-discovered-in-turkeys-nevsehir-.aspx?pageID=238&nID=76196&NewsCatID=375

independent.co.uk/news/world/middle-east/vast-5000-yearold-underground-city-discovered-in-turkeys-cappadocia-region-9951911tp.htm

„Derinkuyu podziemne miasto”- wykład, dr. Alfred Jan Palla

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s