Odkryto największy, obrobiony blok kamienny w historii człowieka

The-Stone-of-the-Pregnant-Woman-at-Baalbek

Najnowsza analiza przeprowadzona przez Niemiecki Instytut Archeologiczny wykazała, że w Baalbek (Liban) znajduje się największy obrobiony przez człowieka (a może nie?) kamienny blok. Obliczono zarówno wymiary jaki         i wagę monolitu.

Gigantyczne bloki użyte do budowy fundamentów Świątyni Jowisza pochodzą z kamieniołomu oddalonego od kompleksu świątynnego o 800 metrów. Znajdują się tam obecnie dwa ogromne bloki wapienne, które nigdy nie zostały przetransportowane na miejsce, gdzie zlokalizowana jest świątynia. Jeden z nich waży ok. 1, 240 ton, natomiast drugi osiągną wagę 1000 ton i znany jest pod nazwą „Kamienia Kobiety w Ciąży”. Naukowcy twierdzą, że monolit ten został pozostawiony w kamieniołomie ze względu na fakt, że blok mógłby nie przetrwać procesu transportowego.

Według Discovery News, niemiecki zespół archeologiczny odnalazł trzeci blok, pod „Kamieniem Kobiety w Ciąży”, który wciąż jest częściowo zakopany. Wiadomo jednak, że mierzy on 19,6 metra długości, 6 metrów szerokości i przynajmniej 5,5 metra wysokości. Jego waga ustalona została na 1,650 ton, co sprawia że jest to najcięższy kamienny blok pochodzący z okresu starożytności. Jak zauważyli badacze, „poziom gładkości wskazuje, że blok był przeznaczony do transportu bez żadnych cięć materiału skalnego”.

Oczywiście trudno uwierzyć, żeby nasi przodkowie mogli dokonać przemieszczenia tak ciężkiego bloku bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu budowlanego. Problem też w tym, że nawet w dzisiejszych czasach transport równie ciężkiego bloku byłby nie lada wyzwaniem dla inżynierów. Więcej o Baalbek tutaj: https://lukaszkulak92.wordpress.com/2014/09/06/baalbek-slady-po-przybyszach-z-kosmosu/

Źródła

Ancient-origins.net

Discovery News

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s