Nieznane oblicze Jezusa

imageSG5

W Marcu 2013 roku odczytano nieznany dotąd tekst egipski, datowany na prawie 1 200 lat, który opisuje postać Jezusa, jako istotę potrafiącą zmieniać kształt. Oczywiście sprawa, choć intrygująca, to pomijana.

Tekst sporządzony został w języku koptyjskim, napisany w imieniu św. Cyryla z Jerozolimy- wybitnego teologa żyjącego w czwartym wieku- zawiera informacje dotyczące historii ukrzyżowania Jezusa, z tą różnicą, że autor wspomniał o nieznanych dotąd szczegółach.

Zapis ujawniono dzięki tłumaczeniu pochodzącego z prac Holendra Roelofa Van den Broeka z Uniwersytetu w Utrechcie i opublikowaniu go w książce „Pseudo-Cyril of Jerusalem On the Life and the Passion of Christ: A Coptic Apocryphon”. Tekst wyjaśnia, dlaczego Judasz pocałował Jezusa, by Go zdradzić. Według kanonicznej Biblii, apostoł Judasz zdradził Zbawiciela w zamian za pieniądze, poprzez pocałowanie Jezusa w celu Jego identyfikacji. Tekst apokryficzny wyjaśnia, dlaczego Judasz zachował się w tak specyficzny sposób. Otóż zdaniem autora, pocałunek był niezbędny, ponieważ Jezus miał zdolność do zmiany kształtu! Treść zapisu brzmi następująco:

„Wtedy Żydzi powiedzieli do Judasza: Jak możemy go aresztować (Jezusa), jeżeli nie ma on jednego kształtu, a jego prezencja (sylwetka- red.) zmienia się. Czasami jest rumiany (czerwonawy), czasem biały, czasami czerwony, czasami jest koloru pszenicy, czasem jest blady jako asceci, raz jest młody, raz stary…”

To stwierdzenie niejako zmusiło Judasza do zasugerowania właściwą osobę przez pocałunek. Gdyby apostoł podał opis Jezusa, Ten mógłby zmienić kształt i pozostać nierozpoznanym.

 Po opublikowaniu tekstu naukowcy nabrali wody w usta i bardzo sceptycznie odnosili się do rewelacji pochodzących z egipskiego manuskryptu. Biorąc pod uwagę fakt, że postać Jezusa jest dla nas wciąż wielką tajemnicą: nie znamy ponad 20 lat jego życia, błędy w tłumaczeniach tekstów biblijnych są na porządku dziennym, fałszywe aspekty przypisane Jezusowi również stanowią standard (według naukowców tylko kilkanaście procent słów wypowiedzianych przez Jezusa w Nowym Testamencie mogło pochodzić faktycznie z Jego ust).

Ponadto, pamiętajmy, że w sztuce średniowiecznej Jezus przedstawiany jest  często w towarzystwie przedmiotów (obiektów latających) pochodzących z poza Ziemi. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że Zbawiciel ma związek z cywilizacjami pozaziemskimi, a on sam był ich przedstawicielem, musimy rozpatrywać Jezusa w zupełnie innych, odbiegających od przyjętych standardów kategoriach.

Źródła:

Livescience.com

Ancient-origins.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Starożytny Egipt. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s