Niespodziewane odkrycie w Petrze

 

 

El Deir or The Monastery at Petra, Jordan

Badania archeologiczne w Jordanii dowiodły istnienia nieznanej dotąd budowli w skalnym mieście Petra. Badacze natknęli się na ogromną platformę mierzącą 56m x 49 m, nie mającą żadnych odpowiedników na terenie starożytnego miasta. Konstrukcja ( na poniższym zdjęciu) odnaleziona została nieopodal centrum Petry przy użyciu wysokiej jakości skanerów satelitarnych, fotografii pochodzących z dronów oraz badań naziemnych.

image-of-the-monument_0Według National Geographic: „wschodnia część wewnętrznej platformy została pokryta rzędem kolumn, które niegdyś koronowały monumentalne schody.  Mały, liczący 8,5 m na 8,5 m budynek usytuowany był w kierunku północno – południowym. Ta niezwykłych rozmiarów platforma zwieńczona relatywnie małym budynkiem jest jedyną w swoim rodzaju w Petrze. Najprawdopodobniej miała ona spełniać funkcje publiczne i ceremonialne”.

Petra należy do wyjątkowych miejsc w Jordanii i wpisana została na listę UNESCO w 1985 roku ze względu na swoje walory historyczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli jest „Klasztor”- Ad Dajr, który częściowo zbudowano i częściowo wyrzeźbiono w skale piaskowca. Nowo odkryta sztuczna struktura nie została jeszcze odkopana, ale odkrycie ceramiki wskazuje, że ma ona więcej, niż 2 150 lat, a więc istniała w czasach przebywania w Petrze Nabatejczyków. Co więcej, na miejscu wykryto również fragmenty importowane z kultur hellenistycznych, które handlowały z Petrą.

                      Petra-teatr                           Amfiteatr w Petrze mógł pomieścić nawet do 10 000 widzów

Warto wspomnieć, że Nabatejczycy budowali swoje monumenty w odniesieniu do zjawisk astronomicznych. Podczas zimowego przesilenia, światło słoneczne „wchodzi” przez bramę Klasztoru i oświeca święte podium (motab), gdzie poszczególne bloki skalne symbolizują bóstwa, np. boga Dushara. Jak dotąd nie określono dokładnie, czemu służyła platforma. Archeolog Christopher Tuttle, pracujący jako archeolog w Petrze przez 15 lat twierdzi, że struktura wykorzystywana była jako miejsc publicznych wystąpień, przedstawień.

Karta_Petra                                                                 Mapa Petry

Źródła:

http://www.nationalgeographic.com/

ancient-origins.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s