Jasnowłosi Egipcjanie, czyli tajemniczy twórcy cywilizacji starożytnego Egiptu

Abu-Simbel-w-EgipcieThe-Ginger

Wśród starożytnych Egipcjan żyli ludzie, którzy wyróżniali się kolorem włosów i oczu. Przeważająca część egipskiego społeczeństwa miała ciemne włosy i oczy, jednak niektórzy posiadali jasne, blond lub rude włosy i niebieskie oczy. Dotychczas wierzono, że w przypadku włosów, w grę wchodziły substancje używane do mumifikacji zwłok, które je barwiły. Ostatnie badania wykazały, że zarówno jasny kolor włosów, jak i oczu były naturalne!

Badania dr Janet Davey z Victorian Institute of Forensic Medicine w Australii są jednoznaczne: niektórzy starożytni Egipcjanie posiadali naturalne blond lub rude włosy. Powszechnie w środowiskach naukowych przyjęto koncepcję, według której Egipcjanie mieli włosy w kolorze czarnym, bądź ciemnobrązowym. Niektóre mumie egipskie różniły się jednak od pozostałych, ponieważ zmumifikowane ciała miały jasne włosy. Anomalię tą tłumaczono zabarwieniem owłosienia przez środki chemiczne użyte podczas mumifikacji zwłok. Dr Davey postanowiła przeprowadzić eksperymenty, w których dodatkowo wsparł ją emerytowany chemik Alan Elliot.

Naukowcy przygotowali syntetyczny natron- sól mineralna, którą w środowisku naturalnym można znaleźć na dnie wyschniętych jezior, składająca się z uwodnionego węglanu sodu- który przenieśli na 16 próbek włosów. Ponieważ natronu używali starożytni Egipcjanie w procesie mumifikacji, sądzono, że to właśnie ta substancja przyczyniła się do zmiany koloru owłosienia głowy. Okazało się jednak, że dotychczas akceptowana teoria nie potwierdziła się w rzeczywistości. Badacze pokryli próbki solnym proszkiem na 40 dni- tyle, ile w czasach antycznych potrzebowało ciało na dokładne wyschnięcie. Włosy pochodziły od kobiet i mężczyzn w wieku od 4 do 92 lat.

mummies-of-Yuya-and-Tuya Blond- i rudowłose mumie egipskie

Większość próbek miało kolor ciemny, z wyjątkiem jednej szarej, jasnej i jednej pokrytą henną. Po 40 dniach wszystkie włosy zostały oczyszczone z natronu i o dziwo… kolor włosów pozostawał bez zmian (również badania mikroskopowe nie wykazały wpływu proszku).  Dr Davey wywnioskowała, że jasnowłosi Egipcjanie naprawdę istnieli, ale stanowili oni zdecydowaną mniejszość w swojej populacji. Uczona podkreśliła:

„Niektórzy starożytni Egipcjanie mogli mieć blond włosy i niebieskie oczy, lub brązowe oczy i blond włosy. Nie powiedziałabym, że starożytny Egipt był multi-kulturowy, jak dzisiaj Australia, ale oczywiście obecne były różne mieszanki”.

Najstarsza mumia o zabarwionych włosach liczy 5 400 lat. Odkryta została w XIX wieku przez znanego egiptologa Wallis’a Budge’a, którą nazwał mianem „The Ginger”, czyli „rudzielec” (widoczny na zdjęciu tytułowym). Odkrycie wskazuje, że wśród twórców cywilizacji starożytnego Egiptu byli blondyni/rudowłosi, a więc reprezentanci innej rasy, niż ta, obecna na terenach Egiptu kilka tysięcy lat temu. Wspomnijmy, że sam Ramzes II- wielki budowniczy- miał rude włosy! Również ojciec królowej Teje- żony Amenhotepa III- Yuya był blondynem. Co więcej, w nekropolii Fag el-Gamous, w grudniu 2014 roku, odkryto szczątki męskiego osobnika mierzącego 2, 13 m, niemowlę ubrane w tunikę i biżuterię oraz unikalne zgrupowanie pochówków w zależności od koloru włosów, włączając mumie blond- i rudowłose. Przedstawiciele omawianej grupy ludzi nie byli zwykłymi zjadaczami chleba, ale należeli do rodów królewskich, mających kluczowy wpływ na losy własnego państwa.

Przytoczone tutaj odkrycia pokrywają się z odkryciami dokonanymi w innych rejonach Ziemi. Szczątki wysokich ludzi (ponad 2-metrowi), o jasnych włosach (blond, rudych)            i nordyckich rysach twarzy znaleziono prawie na całym świecie: w Chinach (znani pod nazwą Tocharowie), na wyspach Pacyfiku, w Ameryce Południowej i Wyspach Kanaryjskich (Guanczowie). O Tocharach rozmawiałem z Igorem Witkowskim: https://lukaszkulak92.wordpress.com/2015/06/13/wywiad-z-igorem-witkowskim/, natomiast o Guanczach, których kultura była całkowicie odseparowana od innych cywilizacji napisałem artykuł tutaj:  https://lukaszkulak92.wordpress.com/2015/09/25/tajemniczy-lud-guanczow/.

Podsumowując, przedstawiciele opisywanej tutaj rasy, musieli tworzyć przed tysiącami lat cywilizację o charakterze globalnym. Nie ma innego wyjścia. Można spekulować, że wysocy blondyni pochodzili z zaginionej Atlantydy, ponieważ jej przedstawiciele opisywani są bardzo podobnie do zaprezentowanego w artykule ludu. Przszełość jeszcze nie raz nas zaskoczy….

Źródła:

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/new-research-shows-some-ancient-egyptians-were-naturally-fair-haired-005812?page=0%2C1

http://www.bibliotecapleyades.net/esp_guanches_1.htm

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jasnowłosi Egipcjanie, czyli tajemniczy twórcy cywilizacji starożytnego Egiptu

  1. Stefan pisze:

    Siostra Mojżesza i matka Jezusa miały na imię Miriam, to słowiańskie imię. Więcej możesz doczytać u Ireneusza Ćwirko.http://krysztalowywszechswiat.blogspot.com/2016/07/czy-polacy-sa-przodkami-zydow-czesc.html

  2. Ori pisze:

    Nie próbujcie do tych faktów dorabiać elementów religijnych bo to zła droga. Wiadomym jest, że postać Mojżesza to postać fikcyjna, wzorowana na postaci króla Sargona Wielkiego założyciela dynastii akadyjskiej i twórcy imperium akadyjskiego, który panował w latach 2334-2279 p.n.e.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s