Zaawansowana obróbka kamienia na terenie Polski cd.

Ostatnio pozyskałem kolejne fotografie przedstawiające zaawansowaną obróbkę kamienia charakterystyczną dla czasów starożytnych na terenie Polski. Poniżej prezentuję zdjęcia wraz z ich opisem.

Jak napisał mi mój znajomy geolog, „pan Jan z Katowic”, „kamienie ze śladami obróbki mamy wszędzie. Znajdują się one w warstwach osadowych, polodowcowych. Z kontekstu wynika że zostały one obrobione jeszcze przed zlodowaceniem”.

Dwa niżej zamieszczone zdjęcia pochodzą ze wsi Warblino ( na kaszubach). Pan Jan napisał mi tak: „Pan N. (nie pamiętam nazwiska) mieszkał pod tym adresem. Rozmawiałem z nim osobiście w 2011 roku. Był mocno chory, nie wiem czy jeszcze żyje? Powiedział tak: Niedaleko wsi jest żwirownia, w trakcie wydobycia żwiru, trafiają się duże głazy. Dużo osób chętni kupuję takie kamienie i ustawiają na ogródkach lub wykorzystuje do fundamentów. W ten sposób i ten kamyczek trafił na posesję nr. 28. Jednak Pan N. zwrócił uwagę na precyzyjną obróbkę, wypolerowana, wklęsłą, w kształcie elipsoidalnym. Zgłosił to na Uniwersytet Gdański. Po jakimś czasie przyjechało dwóch Panów archeologów. Pooglądali kamyczek, stwierdzili, jest to rozcieracz neolityczny! Na tym sprawa skończyła się. Z zadowoleniem Pan N. zamocował fragment kamienia na granitowej podstawie z numerem posesji. Naukowcy nawet nie zastanowili się: (rozcieracz) jest wypolerowany, a musi być chropowaty do spełnienia swojej funkcji.

24072011871

24072011876

Drugi kamień, przy drodze we wsi Lubocino koło Krokowa w woj. pomorskim. Kamień posiada ślady cięcia nieukończonego. Kto i kiedy przecinał ten kamyk, nie wiadomo. W pobliskich wsiach nigdy nie było zakładów kamieniarskich. Przycięta powierzchnia jest tak mocno zwietrzała, że pozostałe żyłki kwarcowe wystają 5- 7 mm.

03032011634

 

03032011636

Dwa kolejne zdjęcia pochodzą ze wsi o nazwie Łebień- również na Kaszubach, jak w pierwszym i drugim przypadku. Kamieni ze śladami obróbki jest tak dużo i mają pokaźne rozmiary, że przeszkadzają rolnikom. Nasz współczesny rolnik posiadający traktory i kombajny nie podjął się usunięcia tych kamieni z pól. Zostały tylko przesunięte na miedzę. Jak zaznaczył geolog: „Ja rozróżniam współczesne ślady obróbki od starożytnych, ale dla następnych pokoleń będzie to wręcz niemożliwe”.

01062011770

01062011771

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s