Hobbici istnieli znacznie wcześniej

1415970185_422849_1415981521_noticia_grande

Tajemniczy, prehistoryczny lud Homo floresiensis, zwany potocznie „Hobbitami” ze względu na niski wzrost, według najnowszych badań żył znacznie wcześniej, niż zakładano dotychczas.

Ostatnie ustalenia naukowców wskazują, że „Hobbici” żyli ok. 50 000 lat temu, a nie 13, 000 – 11, 000 lat, jak podawano do tej pory. Autorzy niedawno opublikowanego artykułu w piśmie naukowym „Nature” twierdzą na podstawie przeprowadzonych badań, że Homo floresiensis z wyspy Flores nie zamieszkiwali Ziemi wraz z człowiekiem współczesnym dziesiątki tysięcy lat temu.

Portal naukowy phys.org donosi, że projekt badawczy kierowany przez m.in. indonezyjskich uczonych wykrył problemy z wcześniejszymi wynikami datowania szczątków z jaskini Liang Bua. Nowe prace koordynowane przez profesora Maxime Aubert’a- geochronologia i archeologa, który zmierzył ilość uranu i toru wewnątrz skamielin, by w ten sposób określić ich wiek. Aubert następująco wypowiedział się na temat wyników swoich badań:

„W rzeczywistości Homo floresiensis wydaje się zniknąć zaraz po tym, jak nasz gatunek dotarł na Flores. Sugeruje to, że to my doprowadziliśmy do ich wyginięcia. Najmłodszy Hobbit pojawił się 60 000 lat temu, ale dowody na ich proste kamienne narzędzia kontynuowane są do 50 000 lat temu. Po tym okresie, nie ma żadnych śladów bytowania tych ludzi”.

Poprzednie datowanie radiowęglowe i luminescencyjne wskazywało, że szczątki hominida pochodziły sprzed 18 000 lat. Dodatkowo, uznano, że wiek fragmentarycznych pozostałości należących do poszczególnych jednostek Homo floresiensis wynosi 12 000 lat.  Prof. Aubert wierzy, że nowo przeprowadzone dochodzenie odpowiada na pytanie, czy wcześniej wykonane datowanie kości było poprawne, czy też nie.

Znów wychodzi na to, że metody datowania ( szczególnie węglem radioaktywnym) dają często zupełnie inne wyniki i trudno ufać w ciemno tego typu badaniom.

 Źródła:

Ancient-origins.net

Phys.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s