Na Marsa w trzy dni!

 

martiniere-daedalus

Podróże międzygwiezdne od lat stanowią marzenie ludzkości. Wydaje się, że przemierzanie przestrzeni kosmicznej wkrótce może okazać się znacznie szybsze.

Osiągnęliśmy niesamowite rzeczy wykorzystując rakiety napędzane chemicznie w celu umieszczenia satelitów na orbitach, człowieka na Księżycu ( to akurat jest kontrowersyjne ?? ) lub osadzenia łazików na powierzchni Marsa. Użyliśmy także silników jonowych, by dotrzeć w dalsze rejony w naszym Układzie Słonecznym. Jednakże osiąganie innych gwiazd, bądź redukcję czasu podróży na Marsa i inne planety wymaga opracowania kolejnych technologii transportowych.

Co prawda, potrafimy zrealizować misje na Marsa, lecz jest to proces trwający kilka miesięcy dla pojazdu zmierzającego na Czerwoną Planetę. W obliczu problemów, dr. Philip Lubin, profesor fizyki na Uniwersytecie w Kaliforni ma pomysł na skrócenie czasu podróży z Ziemi na Marsa do 3 dni, dla statku o masie 100 kg. Jego propozycją jest napęd fotonowy.

Jest to tzw. system DEEP IN. Ogólnie rzecz biorąc, idea naukowca polega na tym, że osiągnięto w warunkach laboratoryjnych prędkości relatywistyczne, ale nie opracowano jeszcze odpowiedniej technologii, która ma naturę bardzie elektromagnetyczną niż chemiczną (!). Mówiąc w skrócie, możemy napędzać pojedyncze cząstki do prędkości zbliżonej do prędkości światła wewnątrz akceleratora cząstek, ale nie rozszerzyliśmy technologii do makro skali.

System ten, różni się znacząco od technologii rakietowej w znaczący sposób, ponieważ sam napęd pozostaje w domu, czyli na Ziemi, a pojazd nie dźwiga żadnego paliwa ani gazów napędowych. Zamiast tego, statek nosiłby na sobie system reflektorów, który mógłby zostać uderzony skierowanym strumieniem fotonów, napędzając statek kosmiczny do przodu.

1-nasathinksth

System umożliwi także odbijanie niebezpiecznych odpadów kosmicznych oraz wykrywanie innych cywilizacji zaawansowanych technologicznie . DEEP IN ma w sobie ogromny potencjał, lecz zanim zostanie zastosowany szerzej, najpierw muszą zostać dokonane eksperymenty na mniejszą skalę, tak by możliwie jak najlepiej poznać funkcjonowanie całego systemu.

Nawiasem mówiąc, pisząc ten artykuł przyszedł mi do głowy dr. Norman Bergrun, który badając pojazdy obcej cywilizacji w okolicach Saturna powiedział, że statki te mają naturę elektromagnetyczną ( dokładnie jak proponowany przez Lubina napęd ). Jeżeli naukowiec NASA ma rację, to szykuje się prawdziwy przełom technologiczny w dziejach ludzkości.

Źródło:

http://phys.org/news/2016-02-nasa-mars-days.html

http://www.deepspace.ucsb.edu/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s