Narodziny cywilizacji. Skąd pochodzili Sumerowie?

Tower-Pier-Babylon

Sumerowie stworzyli jedną z najbardziej rozwiniętych cywilizacji na Ziemi. Pomimo upływu wielu lat, wciąż naukowcy nie są pewni skąd mogli pochodzić sami twórcy kultury rozwijającej się w Mezopotamii. Jak wykażę w niniejszym artykule, nie dość, że bez większych problemów można stwierdzić skąd wywodzą się Sumerowie, to z ich pochodzeniem wiąże się kwestia, którą akademiccy uczeni zaciekle pomijają.

W kwestii pochodzenia Sumerów istnieją dwie teorie. Według jednej z nich, Sumerowie stanowili ludność autochtoniczną, czyli taką, która wywodziła się bezpośrednio wywodziła się z Mezopotamii. Jest to hipoteza najprostsza i bardzo wygodna, ponieważ pomija wiele kontrowersyjnych kwestii, jeśli chodzi w ogóle o migracje ludności na Ziemi. Co prawda, terytorium Mezopotamii jest wystarczająco duże, by pomieścić znaczną ilość ludzi, jednak analizując dorobek kulturalny ludów sumeryjskich możemy z całą pewnością stwierdzić, że Sumerowie nie wywodzili się bezpośrednio z ziem leżących w dorzeczu Eufratu i Tygrysu.

mezopotamia_mapa                                         Mapa Mezopotamii

 

Dowody wskazują, że twórcy jednej z najbardziej rozwiniętej cywilizacji w okresie historycznym pochodzili z Azji. Skąd dokładnie? Tutaj mamy całkiem spore pole manewru. Pierwszym tropem są stroje Sumerów. Otóż nosili oni spódniczki wytworzone z liści charakterystyczne dla ludów zamieszkujących niegdyś Indie, Polinezję, Cejlon i Indonezję. Tak na marginesie, jeżeli przyjmiemy, że Sumerowie wywodzili się z terenów położonych    w Azji i na Oceanie Spokojnym, jest rzeczą bardzo prawdopodobną, że ludzie ci stanowili uciekinierów z zaginionych obecnie lądów: Mu, Lemurii i Kumari Kandam. Sumerowie wykazują również związki z ludami tybetańskimi. Do wspólnych zwyczajów obu kultur należą: golenie głów, znane także z Indii, sposób tworzenia zaprzęgów zwierząt pociągowych (sznur przeciągnięty przez kółko w chrapach).

Metoda wytwarzania zbroi, sposób dojenia krów od tyłu – na wzór mongolski i kaukaski. Ciekawy jest również fakt, że twórcy cywilizacji z Mohenjo Daro z Indii przedstawiali swoje bóstwa w identyczny sposób do Sumerów, czyli z rogami na głowie. Jeżeli chodzi o sztukę sumeryjską i tą z Mohenjo Daro, warto odnotować, że zarówno w jednej, jak i w drugiej występują podobne motywy przedstawiane na tablicach glinianych i pieczęciach.                 W literaturze sumeryjskiej występuje król, Gilgamesz, zobrazowany jako mężczyzna walczący z dwoma lwami, tymczasem artyści protoindyjscy uwiecznili podobną do Gilgamesza osobę, toczącą boje z dwoma tygrysami. Na pieczęciach należących do kultur protoindyjskich doszukać się można sumeryjskiego Enkidu- przyjaciela Gilgamesza- który był połączeniem człowieka, a także zwierzęcia. Co więcej, wykazano związek pomiędzy językami ubadyjskim, elamickim ( stosowane w Mezopotamii, podobne do sumeryjskiego), drawidyjskim i protoindyjskim. Jak napisał badacz kultur starożytnych- Aleksander Kondratow- w książce „Lemuria- klucz do przeszłości?”:

„Wiele wskazuje na to, że języki elamicki, „ubajdyjski” i „protodrawidyjski” oddzieliły się w odległej przeszłości od jednego wspólnego pienia, który należałoby uważać za „dziada” współczesnych języków drawidyjskich, gdyż ich „ojcem” był rekonstruowany obecnie przez uczonych język „protodrawidyjski”. Mówiąc innymi słowy, około sześciu tysięcy lat temu istniał jeden wspólny, „protoelamicko – ubajdyjsko- drawidyjski język, który rozpadł się na trzy odrębne na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e., co było związane z powstaniem trzech oddzielnych ośrodków cywilizacyjnych. Większość zapisów w języku elamickim dotarło do naszych czasów w zapisie klinowym. System znaków klinowych, Elamici zapożyczyli w połowie III tysiąclecia p.n.e., od swych zachodnich, Akadów i Sumerów, dokonując w nim jednak wiele zmian i uproszczeń. Do tego czasu w Elamie było w użyciu rodzime pismo hieroglificzne, poprzedzone z kolei przez pismo zwane, protoelamickim (…) Duże podobieństwo do pism staro sumerskiego                  i protoelamickiego wykazuje również trzeci archaiczny system zapisu- pismo protoindyjskie”.

Język rytualny plemienia Toda zamieszkujący dawne Indie zwane quarjam wykazuje związki  z językiem sumeryjskim. Na przykład słońce i księżyc w obu językach oznacza „Utu” i „Sin”. Analizując mitologię sumeryjską nie sposób zauważyć podobieństw między bóstwem- Enkim/Ea/Oannesem- a znanymi z podań hinduistycznych nagami. Po pierwsze, podobnie jak nagowie, Enki miał wygląd gada ( posiadający „kombinezon” ryby ), o czym wspomniałem już wcześniej. Po drugie, podobnie jak nagowie, Enki zamieszkiwał głębiny morskie. Historyk babiloński Berossos opowiada następująco:

„Pewnego dnia z Morza Erytrejskiego, tam gdzie graniczy ono z Babilonem  ( chodzi o Zatokę Perską- przypis autora ), wyłonił się rozumny potwór, Oannes. Całe jego ciało było rybie, rybia była głowa, pod nią była jednak druga połowa, tym razem ludzka, która mówiła ludzkim głosem. Wyobrażenia tego potwora przechowywane są do dziś w naszym kraju. Potwór ten spędzał nieraz cały dzień wśród ludzi, nie biorąc niczego do ust, a tylko nauczając pisma, sztuk i wszelkiej innej wiedzy. Oannes nauczył ludzi budować miasta i wznosić świątynie, ustanawiać prawa i mierzyć ziemię, pokazał im, jak należy siać ziarno i zbierać plony, nauczył ich, jednym słowem, wszystkiego, co powinien wiedzieć człowiek cywilizowany, tak że od tej pory nikt już niczego użytecznego właściwie nie wynalazł. Ten przedziwny Oannes podczas zachodu słońca z powrotem pogrążał się w morze i spędzał noc w jego głębi, albowiem tam był jego dom. Napisał on także księgę o powstaniu świata i samego siebie, którą podarował ludziom”.

Ważny elementem łączącym bogów Sumeru i hinduizmu jest możliwość zmiany kształtu    z gadziego na ludzki i odwrotnie. Znaczy to nie więcej, nie mniej, jak to, że przedstawiciele tej samej rasy pozaziemskiej kontrolowały rozwój cywilizacji protoindyjskich oraz sumeryjskiej. Podobieństwa między kulturą rozkwitającą w Mezopotamii i w dzisiejszych Indiach ciągną się dalej. Prace wykopaliskowe w mieście Ur przyniosły niespodziewane odkrycia. Otóż, odkopano ruiny domów, które różniły się znacząco od typowo sumeryjskiej zabudowy, ale były wręcz identyczne do zabudowy spotykanej w Mohenjo Daro. Ponadto, znaleziono statuetkę małpy w pozycji siedzącej, co również jest elementem kultur protoindyjskich. Jeszcze bardziej dziwnym wydają się być Apkallu, a więc ludzie – ptaki, którzy znani są z wielu kultur na Ziemi.

images                                                                               Apkallu

Wszystkie przytoczone wyżej dowody wskazują, że Sumerowie absolutnie nie byli ludnością autochtoniczną, ale napływową. Kiedy po raz pierwszy zjawili się oni  w Mezopotamii? Tego nie wiemy, ale domyślam się, że mogło to mieć miejsce nawet w czasach prehistorycznych, po kataklizmie sprzed ok. 13 000 lat. Pochodzenie Sumerów wskazuje także na fakt, że istoty pozaziemskie potrafiły kontrolować kilka kultur na raz, tworząc w ten sposób globalny ciąg komunikacyjny. Nie dziwmy się zatem, że cywilizacje na całym świecie wykazują względem siebie wiele podobieństw w poszczególnych dziedzinach życia.

Źródła:

Bielicki M. „Zapomniany świat Sumerów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wa-wa 1969

Hanckock G. „Tajemnice podwodnych miast”, Amber, Wa-wa 2002

Kondratow. A „Lemuria. Klucz do przeszłości?”, wyd. Iskry, Wa-wa 1983

Witkowski I. „Oś świata”, wyd. WIS-2, Wa-wa 2015

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mezopotamia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Narodziny cywilizacji. Skąd pochodzili Sumerowie?

  1. Rubaszny Rubens pisze:

    Sumerowie pochodzą z Palestyny,a na początku V tysiąclecia pne brali udział w inwazji na Dolinę Nilu kierowaną przez królową Egejów Izydę.Potem podreptali sobie na wschód aż dotarli ostatecznie do Mezpotamii.

  2. m.h. pisze:

    to sie zgadza z tym cojest na poloneum.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s