Tajemnice Jordanii

 

"Khatt Shebib" lat=30.1785160278, lon=35.5592652899

Na terytorium Jordanii znaleziono starożytny mur.  Struktura rozciąga się na długość  aż 150 kilometrów. Obecnie naukowcy starają się rozwiązać zagadkę, jak i dlaczego powstała budowla.

Istnienie muru zostało zarejestrowane zostało po raz pierwszy w 1948 roku przez brytyjskiego dyplomatę w Jordanii- Sir Alec’a Kirkbridg’a- który zauważył strukturę podczas lotu samolotem. Jakby jednak nie patrzeć, dopiero teraz mur wytyczony został w szczegółach, dzięki fotografii lotniczej wykonanej przez APAAME (www.apaame.org/p/about-archive.html ). Jest to długoterminowy projekt poświęcony wyjaśnieniu historii osadnictwa na Bliskim Wschodzie.

Jak powiedział David Kennedy, profesor na Uniwersytecie Zachodniej Australii: „Jeśli dodamy odnogi i wycinki w ścianie równoległej, całkowita długość muru wynosi ok. 150 km”. Sir Alec Kirkbridge podróżując drogą powietrzną nad dzielnicą Ma’an , zauważył kamienny mur ciągnący się przez setki kilometrów bez wyraźnych powodów. Lokalni mieszkańcy nazywają mur mianem „Khatt Shebib” („Ściana Shebib”) i utrzymują, że wzniesiony został przez księcia Amir Shebib el Tubba’i el Himyari z dynastii Himyarite, która rządziła Transjordanią przed nadejściem Islamu.

Niektórzy uważają, że mur nie został zbudowany przez Shebiba, lecz tylko był przez niego używany w X wieku naszej ery. Ściana mogła służyć jako znacznik graniczny, by odseparować grunty orne z wodą od strony zachodniej od nieurodzajnych pagórków            i pustyń nomadów znajdujących się od wschodu.

Wysokość muru ustalono na  1 – 1,5 metra, jego powierzchnia była szorstka, bez trwałych fundamentów i składał się z głazów luźno ułożonych. Wielkość przedsięwzięcia wskazuje jednak, że budowa sztucznej struktury nie należała do łatwego zadania. Ponieważ konstrukcja sama w sobie nie ujawnia skomplikowanych metod budowlanych i żadnych charakterystycznych cech bardzo trudno określić, kto jako pierwszy zbudował mur.

Co więcej wzdłuż Khatt Shebib naukowcy zidentyfikowali ponad 100 budowli o średnicy 2 – 4 metrów, które pełniły funkcję wież. Były to miejsca schronienia dla ludności, bądź stanowiły punkty obserwacyjne. Znaleziona przy nich i przy murze ceramika wskauzje, że obiekty te powstawały między okresem nabatejskim (312 p.n.e. – 106 n.e.), a czasami kalifatu Umajjadów (661-750 n.e.).

ruiny-z-Jordanii-600x399                              Budowle, które według archeologów były niegdyś wieżami

W Jordanii zlokalizowane są również ogromne geoglify i nasypy ( szańce ) w kształcie pierścieni, kół i latawców. Datowane są one na ok. 8 500 lat, co czyni je starszymi niż słynne Linie Nazca liczące według badaczy 6 000 lat. Oczywiście archeologowie nie potrafią wyjaśnić, kto stworzył te struktury.

2011_09_geoglify-5

2011_09_geoglify-1

2011_09_geoglify-3

c-kolo3-25a91b4b5a9603bdaf45f07aa61534e1

Oczywiście trudno jednoznacznie stwierdzić, czym są powyższe geoglify, jednak możemy pokusić się o wysunięcie teorii, że stanowią one pewien rodzaj symbolu. Ponieważ symbol jest szyfrem, geoglify prawdopodobnie stanowią zakodowaną informację. Co przekazują i od kogo pochodzą? Tego nie wiemy…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s