Homo floriensis nie należał do Homo sapiens!

 

homo-floresiensis

W 2003 roku zespół uczonych z Australii i Indonezji odkrył w indonezyjskiej jaskini kości liczące 18 000 lat. Jak się okazało, należały one do nieznanego dotąd gatunku człowieka- Homo floresiensis- czyli tzw. rasy hobbitów.

 Kości Homo floresiensis znalezione zostały podczas wykopalisk w wapiennej jaskini Liang Bua na indonezyjskiej wyspie Flores. Założeniem prac było znalezienie dowodu na pierwotną migrację Homo sapiens z terenów dzisiejszej Azji do Australii. Szczątki, jakie znaleziono na miejscu należały do kobiety, której czaszka była mniej niż 1/3 rozmiaru czaszki Homo sapiens!

Homo_floresiensis_cave Jaskinia Liang Bua

 Dlatego też, badacze rozpoczęli poszukiwania mające na celu ustalenie, czy posiadaczka czaszki reprezentowała współczesnych ludzi, czy też jakiś inny gatunek człowieka. Francuscy naukowcy z France’s Natural History Museum i Paris-Descartes University przeprowadzili śledztwo w tej sprawie. Antoine Balzeau oraz  Phillipe Charlier specjalizujący się w rozwiązywaniu starożytnych tajemnic medycznych zabezpieczyli wysokiej rozdzielczości zdjęcia, aby obliczyć warstwy grubości kości w czaszce Hobbita.

Wspomniany wyżej Balzeau powiedział, że badania czaszki nie wykazały powiązania      z gatunkiem Homo sapiens. Co więcej, uczeni podkreślili brak podstaw do stwierdzenia, że „Hobbici” byli dotknięci chorobą genetyczną. Z genetyki wiemy bowiem, że mutacje genetyczne nie prowadzą do ewolucji gatunku, ale jego dewolucji, czego absolutnie nie można powiedzieć o homo floresiensis. Archeologowie wykazali, że Homo floresiensis byli dobrymi łowcami, rzeźnikami oraz potrafili wytwarzać narzędzia.

Teraz, najbardziej intrygującym pytaniem jest, czy Hobbici są zminiaturyzowaną formą gatunku Homo erectus. Wcześniejsze badania pod kierownictwem Yousuke Kaifu                z National Museum of Nature and Science w Tokio, w Japonii, zakładały, że Homo floresiensis był przodkiem Homo erectus, który dotarł na Jawę w Indonezji. Naukowcy sugerują, że Hobbici żyli w okresie, gdy możliwe było przejście na tereny współczesnej Indonezji z innych miejsc. Kiedy wzrósł poziom wody, odcięta została droga powrotna         i Hobbici nie byli w stanie powrócić na kontynent. W rezultacie ich ciała ewoluowały do mniejszych rozmiarów, ponieważ wyspa nie zapewniała wystarczająco dużo pożywienia. Teoria ta, wspierana jest przez odkrycie bardzo małego, „liliputowatego” słonia.

Szczątki dziewięciu przedstawicieli tajemniczego ludu datowane są na 15 000 – 95 000 lat. Według naukowców ze Smithsonian University, osobniki osiągały przeciętnie nieco ponad metr wysokości, dokładnie 1,07 m, ważyły ok. 25 kg i posiadały małe mózgi oraz duże zęby. Homo floresiensis cechował się także wysuniętymi do przodu ramionami, nie mieli podbródków, cofnięte czoła oraz relatywnie duże stopy w odniesieniu do ich małych nóg.

homo_floresiensis1 Homo floriensis i człowek współczesny

Największą kontrowersją dotyczącą omawianego gatunku człowieka jest jego mózg. Rozmiar tego narządu był mały, jednakże nie oznacza to wcale, że fakt ten uczynił Homo floresiensis bardziej prymitywnymi od Homo erectus. Zdaniem Ricka Potts’a „ człowiek z Flores był tym skrzydłem w budowie ludzkiej ewolucji, o którym nie wiedzieliśmy. Nie ma powodów, dla których przez 800 000 lat eksperymentowania nie mógł wyewoluować mały, ale zaawansowany mózg”.

Kolejną ciekawą kwestią jest, to że kiedy naukowcy ze Smithsonian zaczęli analizować hobbickie nadgarstki, znaleźli prymitywne klino – kształtne trapezoidowe kości powszechne dla małp człekokształtnych i wczesnych hominidów, ale nie dla Neandertalczyków, bądź człowieka współczesnego.

Według mnie homo floresiensis jest ewidentnym dowodem na to, że w przeszłości dochodziło do zaawansowanych prac na polu inżynierii genetycznej, którą trudniły się istoty pozaziemskie, co zostało przekazane w mitach. Kiedy jednak naukowcy zrozumieją, że przyjęte przez nich schematy naukowe nie funkcjonują? Tego nie wiadomo…

Źródła:

ancient – origins.net

http://news.discovery.com/

http://www.smithsonianmag.com/?no-ist

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s