Mit jako rzeczywistość

124348_myszki-stara-ksiega-wiece

Nasi przodkowie pozostawili nam w spadku po sobie liczne teksty. Wiele          z nich zakwalifikowanych zostało jako mity. Według naukowców mit, to nic więcej jak opowieść, która przedstawia wyobrażenia danego ludu zamieszkującego określone miejsce na Ziemi. Jak jednak wykażę mit wcale nie jest wymyśloną bajką, ale odnosi się ściśle do rzeczywistości.

Moim zdaniem mity dzielimy na dwa rodzaje: takie, które opisują faktyczne wydarzenia sprzed np. tysięcy lat oraz takie, które w symboliczny sposób przekazują głębokie prawdy naukowe. W pierwszym przypadku mamy bardzo często do czynienia z przekazywaniem informacji dotyczących ingerencji bogów w świat ludzi, wojen toczonych pomiędzy bogami, relacjami zachodzącymi między samymi bogami, a także m.in. relacjami z życia pół – bogów ( herosów ). Jeżeli chodzi o zrozumienie tego typu mitu pojawia się problem jakości tłumaczenia. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy tłumacz nie rozumie tłumaczonego przez siebie tekstu. W rezultacie więc, nie dobiera on odpowiednich słów, zgodnie z myślą autora podania, ale kieruje się własną logiką. Teraz istotne pytanie. Jak logika mogła kierować badacza z XVIII wieku i czy na pewno może się ona w ogóle do czegoś przydać przy dokonywaniu translacji danego mitu? Przede wszystkim trzeba przyznać, że osiągnięcia ludów starożytnych przewyższają nawet nasze współczesne wyobrażenia i możliwości techniczne! Przykładem jest chociażby zaawansowana obróbka kamienia, zdolność przenoszenia ogromnych i ciężkich bloków skalnych na setki kilometrów i wznoszenie skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym budowli. Zatem wspomniany uczony z XVIII wieku prawdopodobnie nawet nie zdawał sobie sprawy z czym ma do czynienia, ani też co tak naprawdę tłumaczy. Właśnie dlatego w mitach pierwszego typu pojawiają się liczne pomyłki, przejęzyczenia, tak że czytając dany mit nie wiele z niego zrozumiemy.

Zajmijmy się teraz drugim typem przekazu mitologicznego. Jakie prawdy naukowe mam na myśli? Na przykład na temat natury rzeczywistości. Znakomitym przykładem mitu prezentującego tego rodzaje informacje są podania o stworzeniu świata. Aby nie być gołosłownym przytoczę poniżej sumeryjski mit o powstaniu świata. Otóż według Sumerów ( ale nie tylko ) na początku było tzw. morze pierwotne uosobione przez boginię o imieniu Nannu, która wydała na świat niebo ( An ) oraz ziemię ( Ki ). An i Ki były ze sobą trwale połączone. Z ich związki powstali bogowie Annunaki. Jedno z bóstw- Enlil- rozdzielił niebo i ziemię, po czym zabrał tę drugą, podczas gdy An wziął niebo. Sumerowie podają informację, że Wszechświat narodził  się poprzez „wybuch swoich własnych, pomieszanych składników”.

Żeby pojąc znaczenie powyższego mitu musimy wiedzieć, czym w ogóle jest rzeczywistość. Fizyka kwantowa dowodzi, że materia jest tak naprawdę falą elektromagnetyczną i na podstawowym poziomie, poza zmysłowym nie istnieje żadna „twarda” materia. Fizyk John Hagelin z Maharashi University of Management ( pracował w latach 80-tych w CERN ) twierdzi, że podstawą wszechświata jest świadomość- a mówiąc bardziej naukowo pole zunifikowane. Na tak głębokim poziomie rzeczywistości nie istnieją jakiekolwiek formy, ale coś, co nazywam „kwantową zupą”, czyli „mieszaniną” energii, która obdarzona jest świadomością. Zdaje się, że starożytni poprzez praocean, morze pierwotne, chaos chcieli przekazać nam tą właśnie prawdę. Co więcej, według mitów z owej pramaterii wyłania się często świadoma, inteligentna istota kosmiczna ( bóg lub bogowie). Jak wynika z kolejnych słów mitu z „morza pierwotnego” zrodziło niebo i ziemia. Ponieważ morze pierwotne zostało rozpoznane jako przestrzeń wypełniona energią i świadomością, przypuszczam,     w pewnym momencie nastąpiły wydarzenia, których skutkiem było powstanie poszczególnych wymiarów rzeczywistości- ziemskiego i „wyższego” niebiańskiego. Według przekazu, te dwie rzeczywistości były ze sobą mocno związane. Ścisły związek nieba                z ziemią oznaczał, że rzeczywistość miała charakter eteryczny, niematerialny.                         W przypadku ziemskiego wymiaru materia mogła mieć charakter pół – eteryczny, tak że żyjące w nim istoty ( np. ludzie ) miały znacznie szerszy dostęp do Nieskończonej Świadomości, nie istniał żaden zamknięty cykl reinkarnacji, nie znano śmierci i potrzeb fizjologicznych.

Jednakże w wyniku działań bogów- którzy sami powstali z pramaterii- nastąpiło słynne oddzielenie nieba od ziemi, które znamy już z biblijnego Starego Testamentu. Był to proces polegający przejściu energetycznym, czyli zaburzenia równowagi w przestrzeni międzywymiarowej, co przyczyniło się do powstania trójwymiarowej rzeczywistości i odcięcie pewnego wycinka wszechświata od wszechbytu. Enlil jako najwyższy rangą bóg sumeryjski przejął kontrolę nad Ziemią, natomiast Anu sprawował władzę w astralnym królestwie Anunnaki.

Bardzo wymownym sformułowaniem jest, że „Wszechświat narodził się poprzez wybuch swoich własnych pomieszanych składników”. Wszechświat, jako wielowymiarowy byt powstał w wyniku kreatywnej ekspansji pierwotnego oceanu, „zupy kwantowej”. Kto stoi za tymi procesami twórczymi? Domyślam się, że sam Stwórca, gdziekolwiek i kimkolwiek jest.

Zatem, aby zrozumieć mit, należy dysponować wiedzą interdyscyplinarną, ponieważ tylko wtedy możemy pojąć faktyczny sens przekazu. Sam w sobie mit bez uwzględnienia jego głębi jest bowiem zupełnie abstrakcyjny. Oczywiście zgłębienie prawdy dotyczącej konkretnego podania mitologicznego nie jest proste. Większość mitów zawiera symbolikę charakterystyczną dla danego plemienia, a poprawnie odczytać mogą ją tylko wtajemniczeni…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s