Zagadkowa czaszka z Petralony

petralona_czaszka

Historia ludzkości wcale nie jest taka jasna, jak mogłoby się wydawać. Dobrym tego przykładem jest chociażby czaszka z Petralony.

Zanim przejdę do odkrycia dr Arisa Poulianosa przedstawię stanowisko głównego nurtu naukowego na temat czaszki z Petralony. Jak czytamy na www.archeo.uw.edu.pl:

Z jaskini Petralona (Kokkinopetres) na półwyspie Chalkidiki pochodzi najbardziej znane znalezisko czaszki, najwcześniejszej skamieniałości Homo z terenów Grecji. Okoliczności znalezienia, konflikty wśród archeologów i brak jasnej publikacji powodują, że interpretacja tego odkrycia, jak również jego chronologia są niejasne. Czaszka tkwiła w stalagmicie jaskini powyżej jej dna i mogła być tu zawleczona przez zwierzęta, ponieważ brak jakichkolwiek innych śladów obecności Homo w tym miejscu. Określa się tę czaszkę jako pre-neandertalską, ale też jako archaiczny Homo erectus, lub Homo heidelbergensis, a więc formę wcześniejszą zarówno od neandertalczyka jak i Homo sapiens. Dzięki datowaniom osadów wiemy, że wiek tego znaleziska sięgać może nawet 200-400 tys. lat.

Najwcześniejsze ślady działalności ludzkiej zanotowane na terenie Grecji lądowej pochodzą z dolnego paleolitu (300 tys. – 100 tys.), sprzed ok. 300 tys. lat i są to narzędzia wykonane techniką klaktońską. Przemysł aszelski notujemy dopiero od ok. 120 tys. lat temu. Ważne stanowiska tego okresu znajdują się w Macedonii (Megalopolis), Tessalii (np. Rodia), Epirze (zwł. Kokkinopilos), mówi się też o sporadycznych znaleziskach z Elidy i Achai na Peloponezie. Jednak do tej pory stanowisk z tych regionów znamy zaskakująco mało. Cechą charakterystyczną tego okresu w Grecji jest występowanie nielicznych w porównaniu ze stanowiskami Afryki, Bliskiego Wschodu       i Europy wyrobów. Obozowiska tego czasu były lokowane blisko zbiorników wodnych, rzek i źródeł. Uwaga: dla Grecji często łączy się dolny i środkowy paleolit w jeden okres zwany wczesnym paleolitem.

Czytając powyższy tekst możemy dojść do wniosku, że naukowcy mają bardzo jasny pogląd na temat czaszki z Petralony i działalności ludzi na terenie prehistorycznej Grecji. Tymczasem wspomniany wcześniej dr Aris Poulianos doszedł do zupełnie innych, szokujących wręcz odkryć. Otóż przeprowadzone przez niego badania wykazały, że czaszka w ogóle nie mieści się w ramach oficjalnie przyjętych teorii, ponieważ jej wiek wynosi… 700 000 lat, natomiast dwa ludzkie szkielety na 800 000 lat! 

Oznacza to, że migracje poszczególnych gatunków człowieka miały zupełnie inny przebieg  i jak wykazały badania, to wcale nie z Afryki dotarli do Europy nasi przodkowie. Co więcej, w 1995 roku ten sam uczony znalazł zwapniałą kość piszczelową w Chalkidiki, którą zakwalifikował do Homo Erectus ( badacz w tym przypadku nadał własną nazwę Homo erectus trilliensis ) i datował na… 11 mln lat! Odkrycia i założenia badacza są oczywiście nieakceptowane przez środowisko naukowe, ponieważ podważają one powszechnie przyjęte założenia.

Jak widać, im głębiej wchodzimy w historię ludzkości, tym więcej problemów napotykamy i tym ciężej o jakieś konkretne założenia. Wciąż bowiem nie wiemy, jak naprawdę kształtuje się nasza historia jako gatunku ludzkiego.

Źródła:

http://www.archeo.uw.edu.pl/podrecznikegea/generator.php?plik=kamien&tytul=Epoka%20kamienia

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology-opinion-guest-authors/new-information-petralona-skull-controversy-001380

https://en.wikipedia.org/wiki/Aris_Poulianos

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s