Nieznane planety

gwiazdy-planety-1

Ostatnio pojawiły się informacje na temat nieznanej planety Układu Słonecznego. Wiadomość z pewnością ciekawa, aczkolwiek wcale nie sensacyjna. Prześledźmy jak kształtują się poszukiwania obcych planet na przestrzeni ostatnich lat.

Na temat odnalezienia dodatkowej planety w Układzie Słonecznym mówiło się już w 2014 roku. Jak zawiadomiła Europejska Agencja Kosmiczna nowo odkryty glob znajdował się na krańcach naszego układu planetarnego. Ciało niebieskie nazwano mianem Obiekt 2012 VP113 i rozpoznane zostało jako planeta karłowata, czyli tak jak np. Pluton. W tym przypadku nie można więc mówić o planecie w pełnym tego słowa znaczeniu, niemniej jednak nie zmienia to faktu, że wykryto nieznany dotąd glob. Obiekt zlokalizowany jest        w obszarze zwanym obłokiem Oorta, będącym pozostałością po kształtowaniu się Układu Słonecznego, liczy 450 km średnicy i złożony jest z zamarzniętej wody, metanu i dwutlenku węgla. Planeta oddalona jest od Słońca o 12 mld kilometrów ( 80 razy dalej niż Ziemia         i dwukrotnie dalej niż Pluton ).

 orbita           Orbita Obiekt 2012 VP113

Jak się później okazało, był to tylko wstęp do jeszcze ważniejszego odkrycia. 18.08. 2015 roku astronomowie oświadczyli, że za Plutonem, w Pasie Kuipera istnieje gigantyczna planeta należąca do Układu Słonecznego. Autorem badań był amerykański astronom          z południowo – zachodniego Instytutu Badawczego w Boulder w Kolorado- David Nesvorny. Jak poinformował portal tylkoastronomia.pl:

„W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, astronom z USA wyjaśnił, że obecność tak zwanego „jądra” w pasie Kuipera jest dowodem na istnienie piątego gazowego giganta, który znajdował się tam w początku tworzenia się Układu Słonecznego. Znajduje się tam bardzo dużo lodowych fragmentów, co może dowodzić, iż istniała tam kiedyś planeta wielkości Neptuna. W trakcie migracji Neptun, znajdujący się w odległości 4,2 miliarda kilometrów od Słońca, przesunął się nagle o 7,5 milionów kilometrów. Astronomowie nie wiedzą dlaczego tak się stało, podejrzewano wpływ grawitacyjny pozostałych gazowych olbrzymów zwłaszcza Urana lub Saturna, ale nie wiadomo nic o jakichkolwiek interakcjach grawitacyjnych tych planet. Zdaniem Nesvornego Neptun musiał pozostawać w połączeniu grawitacyjnym z jakąś dodatkową lodową planetą i podczas jego migracji obiekt ten został wypchnięty ze swej orbity           w kierunku dzisiejszego pasa Kuipera”.

Dzisiaj wiemy, że Pas Kuipera faktycznie skrywał tajemniczy glob. Kilka dni temu, astronomowie z California Institute of Technology w Pasadenie oświadczyli, że właśnie w Pasie Kuipera zlokalizowana jest planeta dziesięciokrotnie większa niż Ziemia. Oczywiście badacze nie zobaczyli dziewiątej planety Układu Słonecznego, ale wykryli jej obecność w wyniku obserwacji odchyleń orbit innych ciał niebieskich, na które wpływał obiekt o znacznej grawitacji.  „Zdaniem ekspertów szansa na to, że te odchylenia są przypadkowe wynosi najwyżej 0,007 procenta. Oczywista jest zatem konkluzja, że musi się tam znajdować planeta, która za to odpowiada. Wyliczono, że powinien to być obiekt o dziesięciokrotnie większej od Ziemi masie, który znajduje się nawet 200 razy dalej niż odległość z Ziemi do Słońca. Wypełnienie jednej orbity powinno trwać od 10 tysięcy do 20 tysięcy ziemskich lat„.

W sieci od razu pojawiły się informacje na temat planety Nibiru, o której pisał Z. Sitchin, ale w tej kwestii jestem bardzo ostrożny. Faktem jest jednak, że Układ Słoneczny na przestrzeni miliardów lat przechodził zmiany ( co opisali starożytni ) i musimy sobie uświadomić, że istnienie w przeszłości dodatkowej planety w naszym układzie, znacznie bliżej Słońca jest bardzo prawdopodobne.

2nd_p9_kbo_orbits_labeled_1_-1200x675

Przejdźmy teraz do kwestii tzw. planet pozasłonecznych. W 2013 roku odnaleziono skalisty glob położony na skrzyżowaniu gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni. Oznaczony został nazwą Kepler- 78b, a naukowcy zakomunikowali, że jest on podobny do Ziemi.

„Dzięki analizom potwierdzono, że planeta ma rozmiary Ziemi. Ustalono tez jej gęstość, co wskazuje na to, że jest ona skalista. Kepler-78b orbituje wokół swojej domowej gwiazdy, co około 8,5 godziny i jest ona tak blisko niej, że panuje tam nieznośna temperatura, zdecydowanie za wysoka do podtrzymania znanego nam życia. Szacunki wskazują, że średnia temperatura powierzchni wynosi od 1,1 do 2,7 tysiąca stopni Celsjusza. Jednak mimo tej właściwości jest to najbardziej przypominająca Ziemię planeta odkryta w ciągu ostatnich lat”.

W tym samym roku, do publicznej wiadomości podano informację wedle której,                   w atmosferach pięciu egzoplanet wykryto obecność wody. Drake Deming z Uniwersytetu      w Maryland oświadczył: „Właściwe odnalezienie atmosfery w egzoplanetach jest niezwykle trudne, aczkolwiek jesteśmy pewni, że jest to woda”. 

Co prawda, na początku badań spodziewano się większej ilości wody, niż zostało to ostatecznie wykryte. Według mnie życie w Kosmosie rozkwitało niegdyś znacznie bujniej, niż dzieje się to obecnie. Być może, aby poznać przyczynę wymierania istot żywych               w naszym trójwymiarowym wszechświecie, powinniśmy uważniej przyjrzeć się historii Marsa? Z badań dr J. Brandenburga wynika, że cywilizacja rozwijająca się w przeszłości na Czerwonej Planecie została unicestwiona w wyniku ingerencji zbrojnej, innej kultury poza marsjańskiej. Istoty pozaziemskie przed tysiącami lat toczyły ze sobą śmiercionośne wojny ( zupełnie jak w „Gwiezdnych Wojnach” ) zarówno na Ziemi, jak i na pozostałych globach. Jakby jednak nie patrzeć, nawet w obecnych czasach istnieje ogromna szansa, że życie pozaziemskie rozwinęło się na innych planetach i nadal trwa. 27.02.2014 roku NASA ogłosiła, że odkryto uwaga… 715 obcych egzoplanet. Ocenia się, że w samej Drodze Mlecznej znajduje się 300 mld gwiazd oraz 600 – 900 mld planet, na których mogą istnieć warunki zbliżone do ziemskich! Pomyślmy ile to jest możliwości- 900 mld! Pomyślmy zatem, ile planet typu ziemskiego musi być w całym Wszechświecie… aż trudno w ogóle wyobrazić sobie konkretną liczbę. Jakiś rok temu poinformowano o dokonaniu odkrycia dwóch egzoplanet do złudzenia przypominające Ziemię. Jedna z nich nazwana Kepler 438b zlokalizowana jest 470 lat świetlnych od Niebieskiej Planety. Jak podaje tylkoastronomia.pl, planeta ta, jest „jedynie 12% większa od Ziemi. Planeta ta wykonuje pełen obrót wokół swojej gwiazdy w ciągu 35 dni i otrzymuje od niej o 40% więcej energii, niż nasza planeta od Słońca”. Z kolei druga z wykrytych egzoplanet- Kepler 442b- „jest większa od Ziemi o 33%, otrzymuje około 60% więcej energii a pełen obrót wokół czerwonego karła trwa 112 dni. Egzoplaneta ta znajduje się 1100 lat świetlnych od nas”.

Tak więc odkrycie dodatkowej planety w Układzie Słonecznym jest wiadomością ciekawą, ale też nie róbmy z tego tytułu sztucznej sensacji. Planet, na których może rozwijać się życie jest wręcz mnóstwo, pytanie natomiast czy nasza technologia pozwoli kiedykolwiek dotrzeć do tego typu globów.

Źródła:

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/nowa-planeta-odkryta-w-ukladzie-slonecznym

http://tylkoastronomia.pl/wideo/znani-astronomowie-twierdza-ze-odkryli-nieznana-planete-w-ukladzie-slonecznym

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/wiele-gwiazd-moze-posiadac-planety-podobne-ziemi

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/odnaleziono-oznaki-istnienia-wody-pieciu-planetach-pozaslonecznych

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/astronomowie-nasa-oglosili-odkrycie-715-nowych-planet-pozaslonecznych

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/odnaleziono-skalista-egzoplanete-przypominajaca-ziemie

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/wykryto-dwie-egzoplanety-najbardziej-podobne-ziemi

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s