Zapomniany świat ludzi, cz. 2

 

Cueva-de-Altamira

Czasy przedhistoryczne kojarzą nam się przede wszystkim z prymitywnymi ludźmi, brakiem jakiejkolwiek kultury i kreatywności. Jak się jednak okazuje, prawda o naszych przodkach kształtuje się zupełnie inaczej.

Zapoznając się z kulturą materialną ludów prehistorycznych można z całą pewnością stwierdzić, że przodkowie ludzi byli istotami intelektualnie rozwiniętymi i dzikusami z całą pewnością nie byli. Oto krótki fragment z książki E.F Malkowskiego „Przed faraonami”, który odnosi się do człowieka z Cro-Magnon, który:

„Nosił ubrania ze zmiękczonej skóry zszywane wysuszonymi zwierzęcymi jelitami za pomocą kościanych igieł. Ozdabiał się naszyjnikami, bransoletami i amuletami z muszli, kwiatów, zębów i kości. Budował też stałe osady, które chroniły go przed mroźnymi zimami…”.

Z cytatu jasno wynika, że dawni ludzie nie byli jakimiś „gołymi małpami” biegającymi obsesyjnie za pożywieniem, ale posiadającymi odzież, własną sztukę oraz mieszkania             ( okresowe ). Jeżeli chodzi o ubrania, to kromaniończyka ( kultura grawecka ) wytwarzał      i nosił różnego rodzaju nakrycia głowy, opasek, a nawet spódnice. Tego typu przedmioty zostały rozpoznane przez panią profesor Olgę Soffer z Uniwersytetu w Illinois po przeanalizowaniu figurek Wenus i innych. Według badaczki na tzw. figurce o nazwie „Dama z Brassempuoy” zauważyć można siatkę na włosy, natomiast znana „Wenus z Willendorfu” ubrana jest z kaptur lub czapkę z tkaniny. Co więcej, w grobach położonych nieopodal Władimiru w Rosji, odkryto dowody wskazujące na występowanie w prehistorii ( 25 000 lat temu ) bluz z kapturem, spodni połączonych z butami.

 

Wenus_z_Willendorfu_m                                                                                                                                                            Wenus w Willendorf. Ewidentnie widać nakrycie na głowie figurki

aylagravet36                            Dama z brassempouy również ubrana jest w rodzaj siatki na włosy

Sztuka stanowiła niegdyś bardzo ważny element życia ludzi. Kultura magdaleńska pozostawiła po sobie wspaniałą pamiątkę ( w zasadzie pamiątki ) w postaci naskalnych malowideł. Na początku rysunki sporządzano czarną kreską, jednak w niedługim czasie ok. 13 000 lat temu zaczęto tworzyć w kolorze. Przykładem mogą być malowidła z Lascoux       i Altamiry, choć jeszcze starsze rysunki nie ustępujące wyżej wymienionym występują         w  Egipcie i liczą ok. 15 000 lat! Nasi przodkowie wyjątkową wagę przywiązywali do zdobień i ozdób. Wytwarzano m.in. paciorki, bransolety oraz wisiorki. Warto wspomnieć, że pewne szaty pogrzebowe liczyły sobie aż 3 000 paciorków z kości słoniowej! Jak obliczono, czas wykonania jednego paciorka wynosił 1 godzinę. Łatwo więc policzyć, że na wykonanie wszystkich potrzebne było 125 dni. Już 30 000 lat temu kromaniończyka znał kalendarz księżycowy i zdawał sobie sprawę z wpływu cykli księżycowych na procesy menstruacyjne u kobiet.

Ponadto, w prehistorii rozkwitała muzyka. Na wielu stanowiskach archeologicznych odnaleziono flety, instrumenty perkusyjne, a także ksylofony. A propos sztuki, w 2014 roku grupa naukowców opublikowała raport naukowy nt. sztuki indonezyjskiej. Według badaczy, rysunki ludu z tamtego obszaru Ziemi liczą ok. 40 000 lat. Malowidła przedstawiają dłonie artystów oraz wizerunki zwierząt. Świat akademicki wprawiony został w niezły szok, gdy okazało się, że pewien symbol wyryty na muszli z Jawy ma 430 – 540 tys. lat! Kreatywność człowieka sięga więc bardzo zamierzchłych czasów prehistorycznych.

Już dwa miliony lat temu budowano domy, w których dach i ściany pleciono z gałęzi, a cała konstrukcja osadzona była na podmurówce z tufu wulkanicznego. Zdaniem dr. Helmuta Ziegerta Homo Erectus prowadził osiadły tryb życia już 400 000 lat temu, tworząc 40 – 50 osobowe wsie. Przedstawiciele tego gatunku ponad 300 000 lat temu budowali kopalnie,      w celu wydobywania krzemienia przeznaczonego na wyrób narzędzi.

Wydaje mi się, że przedstawiłem wystarczające dowody świadczące o wysokim poziomie intelektualnym i kulturowym ludzi okresu prehistorii. Co prawda, nie dysponowali nasi przodkowie nie dysponowali zaawansowanymi środkami technologicznymi, lecz w zamian za to potrafili być istotami kreatywnymi żyjącymi w zgodzie z Naturą.

Polub moją stronę na fb: https://www.facebook.com/ZatajonaPrawda/

Źródła:

E.Malkowski, ‚Przed faraonami”, Amber, 2006

Oszubski T., „Artyści zatopionej Sundy” [ w ] „Czwarty Wymiar”, nr.1/2015

Oszubski T., „Symbol sprzed 400 tysiącleci” [w] „Czwarty Wymiar, nr. 2/2015

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia ludzkości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s