Odkryto zatopione miasto w Grecji

 

Ancient-Greek-City--map W czerwonej ramce- lokalizacja podwodnego miasta

Greckie Ministerstwo ds. Kultury, Edukacji i Religii ogłosiło odkrycie ruin ogromnego miasta z epoki brązu zatopionego w Morzu Egejskim. Osada, której istnienie datuje się na 4,500 lat pokrywa powierzchnię 12 akrów i składa się z kamiennych struktur obronnych, brukowanych powierzchni, dróg, wież, ceramiki, narzędzi oraz innych przedmiotów.

Odkrycie dokonane zostało przez zespół ekspertów z Ephorate of Underwater Antiquities, Uniwersytetu w Genewie oraz Szwajcarskiej Szkoły Archeologii w zatoce Kiladha na półwyspie peloponeskim na wschód od Aten, podczas poszukiwań dowodów na istnienie najstarszej osady w Europie.

Gdy zespół uczonych liczył na odnalezienie śladów sprzed 8 000 lat, natknięto się na starożytne miasto, które jest nie mniej znaczące. Badacze zidentyfikowali serię ogromnych podkowiastych fundamentów obok linii ściany, które wydają się być pozostałościami po wieżach obronnych. Struktury są unikatowe i nie były oglądane przed trwaniem Epoki Brązu, do której należą ruiny.

Professor Julien Beck z Uniwersytetu w Genewie powiedział, że fundamenty charakteryzują się „masywnością, nieznaną w Grecji do dzisiaj”. Dodał również, że „znaczenie naszego odkrycia wynika częściowo z jego dużych rozmiarów. Musiała istnieć murowana nadbudowa ponad kamiennymi fundamentami. Szanse znalezienia takich ścian pod wodą są bardzo małe. Pełny wymiar obiektu jest jeszcze nieznany. Nie wiemy dlaczego jest on otoczony fortyfikacjami”.

Beck wyjaśnił, że znalezienie starożytnego miasta jest ważne ze względu na wielkość oraz jakości artefaktów: ceramikę, kamienne narzędzia i obsydianowe noże datowane na 3200 – 2050 p.n.e.( okres helladyczny ). Ogółem zebrano ponad 6 000 artefaktów. Obsydianowe noże pochodzą prawdopodobnie ze skały wulkanicznej mającej swoje źródło na wyspie Milos w Archipelagu Cyklady, zasiedlonym od trzeciego tysiąclecia. International Business Times donosi, że badacze mają nadzieję, iż odnalezione artefakty umożliwią im lepsze poznanie handlu, rybołówstwa i życia codziennego ludzi z tamtego okresu.                             W rzeczywistości, to fragmenty ceramiki widoczne podczas szkolenia na pobliskiej plaży Lambayanna doprowadziły naukowców do odkrycia miasta, kiedy ci podążyli szlakiem artefaktów.

Podwodne ściany, które zostały znalezione przez zespół są porównywalne wiekowo                 z piramidami w Gizie, które zostały zbudowane około 2600-2500 p.n.e. ( oczywiście oficjalnie ), a także pozostałościami po cywilizacji cykladzkiej (3200 – 2000 r.p.n.e.),              i minojskiej (2700- 1200 p.n.e.). Poprzedzały jednak  pierwszą wielką grecką cywilizację mykeńską (1650-1100 r.p.n.e.), na tysiąc lat.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania w okolicach Lambayanna mogą dostarczyć nowych informacji na gęstą sieć osiedli nadmorskich rozsianych na Morzu Egejskim.

Źródło:

Ancient-origins.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne miejsca świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s