Długowieczna bakteria i nieśmiertelność

 

bacteria-SiberiaNaukowcy zdekodowali DNA bakterii rozwijającej się w wiecznej zmarzlinie. Obecnie zamierzają zrozumieć geny, które zapewniają jej długowieczność.

Trwa również praca nad studiowaniem jak dotąd niewyjaśnionego pozytywnego wpływu na żyjące organizmy. Szczególnie ludzkie komórki krwi, myszy, muszki owocowe, a także rośliny. Profesor Sergey Petrov, główny badacz Tyumen Scientific Centre powiedział:

„We wszystkich tych eksperymentach, Bacillus F, stymulował wzrost oraz wzmacniał system immunologiczny. Eksperymenty nad ludzkimi erytrocytami i leukocytami były bardzo optymistyczne”.

Bakteria została znaleziona na Górze Mamuta na Syberii ( Jakucja ), w 2009 roku przez dr. Anatola Brouchkova, głowę Departamentu Geokryologii na Uniwersytecie Stanowym            w Moskwie. Podobna bakteria została odkryta przez syberyjskiego uczonego Vladimira Repina w mózgu wymarłego mamuta włochatego zachowanego w wiecznej zmarzlinie.

„Zrobiliśmy wiele badań na myszach i muszkach owocowych i zobaczyliśmy zrównoważony wpływ na nasze bakterie- ich długowieczność i płodność”– powiedział dr Brouchkov. „Nie wiemy jednak dokładnie jak to wszystko działa. W zasadzie nie wiemy konkretnie jak działa np. aspiryna. Identyczna prawda jest tutaj: nie potrafimy zrozumieć mechanizmu, ale widzimy wpływ”.

 Opisując odkrycie, jako „naukowa sensacja” i „eliksir życia”, epidemiolog dr Viktor Czerniawsky powiedział: „Bakteria wydaje biologicznie aktywne substancje przez swoje życie, które aktywuje immunologiczny status zwierząt doświadczalnych. W rezultacie, babcie mysz nie tylko zaczęły tańczyć, ale też produkować potomstwo”. Jeżeli ta sama substancja miałaby być podana ludziom, mogłaby spowodować znaczącą poprawę ich zdrowia, prowadzącą do odkrycia „eliksiru życia”powiedział Czerniawsky.

Obecnie opracowano kilka hipotez dla potencjalnych trzech szczepów bakterii znalezionych w zmarzlinie, wśród nich znalazła się ta, o odmładzającym działaniu na życie istot żywych. Inną propozycją, dla drugiego szczepu jest potencjalny rozwój organizmów zdolnych do destrukcji molekuł ropy naftowej, zmieniających ją w wodę, z potencjałem na jednodniowe stworzenie nowego systemu do oczyszczania wycieków oleju. Trzeci szczep starożytnej bakterii posiada zdolność do eliminacji komórek celulozy. Dr. Brouchkov powiedział dla „The Siberian Times”:

„Zakończyliśmy decyferyzację DNA  Bacillus F i odtwarzanie sekwencji genów w niej zawartych. Praca ta, trwała kilka lat i została zakończona w końcu ostatniego roku. Teraz zmierzymy się z najbardziej skomplikowanym zadaniem- próbę dowiedzenia się, które geny zapewniają długowieczność bakterii, i które proteiny chronią strukturę DNA od zniszczeń. Chcemy pojąć mechanizm obrony genomu i funkcjonowania genów. Kluczowym pytaniem jest, co zapewnia witalność bakterii? Jest to jednak tak skomplikowane jak odpowiedź na pytanie, które ludzkie geny są odpowiedzialne za nowotwór i jak go leczyć? Skala trudności jest prawie identyczna”.

Naukowiec ujawnił, że bakteria przetrwała miliony lat głęboko w syberyjskim lodzie:

„Żeby ustalić wiek bakterii potrzebujemy datować zmarzlinę, a to nie jest proste. Nie istnieją konkretne metody datowania tego typu materiału, ale mamy solidne podstawy, aby stwierdzić, że jest raczej bardzo stara. Wschodnia Syberia nie jest ciepłym miejscem nawet teraz i 3,5 miliona lat temu była jeszcze bardziej zimna. Dlatego też uważamy, że zmarzlina uformowała się 3,5 miliona lat temu. Wierzymy, że bakteria nie mogła przeniknąć do najstarszej warstwy z wcześniejszych poprzez wieczną zmarzlinę. Ta bakteria była odizolowana od świata zewnętrznego w lodzie, więc jesteśmy pewni, że bakteria trzymana była w zmarzlinie przez tak długi czas. Jeszcze pracuje dowiedzeniem tego”.    

 Bakteria zachowała się w innych ekstremalnych warunkach:

„Niektóre z nich znaleźliśmy w bursztynie, a nawet soli kamiennej. Co więcej, w soli kamiennej bakteria liczyła sobie 500 mln lat. Powiedziałbym, że istnieje nieśmiertelna bakteria, nieśmiertelne istoty. One nie mogą umrzeć, żeby być dokładniejszym, bo potrafią się bronić. Nasze komórki nie są w stanie chronić się przed zniszczeniem. Byłoby świetnie, gdybyśmy rozpoznali mechanizm obronny przed starzeniem się, zniszczeniem i użyć ich w walce z naszą starością. Jest to największa zagadka ludzkości i wierzę, ze musimy ją rozwiązać”.

Badacz dodał, że niektórzy ludzie potrzebują przekonywania o niezwykłym znaczeniu odkrycia.

„Oczywiście istnieje dużo sceptyków, którzy nie wierzą, że bakteria może być naprawdę stara. Najważniejszą sprawą jest jednak to, że znaleźliśmy światełko na końcu beznadziejnego tunelu. Jest to wielkie osiągniecie. Byłbym szczęśliwy, jeśli ludzie poświęcą swoje zainteresowanie naszym badaniom. Lepsze to, niż śledzenie kursu dolara lub cenę ropy. Nasze śledztwo na skalę globalną właśnie się rozpoczęło. Pierwszy naukowy artykuł pojawił ok. 10 lat temu i stanowi on pierwszą część badań. W tej chwili nie ma zbyt wielu uczonych, którzy pogłębiają je. Kłócimy się, zamiast wykonać wystarczające badania. Musimy wykorzystać fakt, że taka bakteria została odnaleziona w naszej zmarzlinie. Mamy możliwości, by je studiować. Myślę, ze bakteria może być bardzo przydatna”.

 Jednym miejsce, gdzie badania postępują na bieżąco jest Tymen, w zachodniej Syberii pod kierownictwem prof. Petrova. Jak powiedział naukowiec:   

„Teraz koncentrujemy się na eksperymentach z roślinami. Bakteria stymuluje wzrost roślin, zwiększa wydajność. W tym roku ukończyliśmy studia laboratoryjne i udaliśmy się do prób polowych. Będziemy obserwować wyniki. Przed rozsianiem nasion umieścimy je w roztworze zawierającym kultury bakterii. Mamy zebrane wyniki, ale nie są jeszcze w pełni przetworzone. Wyniki tych badań zostaną ogłoszone później. Bakteria nie tylko stymuluje wzrost, ale zwiększa odporność na mróz. Nasiona wykiełkowały w temperaturze 5 ° C. To jest bardzo ważne w naszych trudnych warunkach syberyjskich, kiedy mróz może przyjść nagle, nawet w maju i czerwcu. Można powiedzieć, że bakteria poprawia fotosyntezę. Jest to również bardzo ważne dla naszych północnych obszarach o krótkim czasie fotosyntezy. Rośliny mają czasu, aby w pełni dojrzeć”.

W pobliżu miejsca, gdzie znaleziono starożytne bakterie leżały szczątki mamutów włochatych i nosorożce. „Znaleźliśmy nasze bakterie w głębszych, bardziej starożytnych warstwach wiecznej zmarzliny, znacznie niższych, niż tam, gdzie zostały znalezione mamuty”- powiedział dr Brouchkov.

Poszukiwanie nieśmiertelności jest motywem znanym już w starożytności. Pytanie tylko, czy nieśmiertelność jest faktycznie przeznaczona dla człowieka? Czy czasem nie jest tak, że nasze życie na Ziemi stanowi tylko przystanek na drodze?

Źródło:

http://www.ancient-origins.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Ziemi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Długowieczna bakteria i nieśmiertelność

  1. pablo pisze:

    dobre 🙂 ale mysle ze śmierc to największa strata a niesmiertelnosc pozwoli nam sie cieszyc życiem wiecznym i to dosłownie :>

  2. Jacek pisze:

    W pobliżu miejsca, gdzie znaleziono starożytne bakterie leżały szczątki mamutów włochatych i nosorożce. „Znaleźliśmy nasze bakterie w głębszych, bardziej starożytnych warstwach wiecznej zmarzliny, znacznie niższych, niż tam, gdzie zostały znalezione mamuty”- powiedział dr Brouchkov.
    Przecież to nonsens. Nie od dziś wiadomo, że warstwy w czasie kataklizmów się przemieszczają i warstwy niższe czy dolne wcale nie oznaczają, że są starsze. Często się zdarza, że warstwy górne są starsze. Mamy przykłady skamieniałych drzew osadzonych w warstwach rzekomo odkładanych przez miliony lat. Czego to dowodzi? Dowodzi, że datowanie skał jest na „oko” i tak naprawdę nikt nie da 100% gwarancji co do wieku skał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s