Francuz i Wielka Piramida

Houdin                                                                 Jean Pierre – Houdin

Pewien Francuz kilka lat temu obwieścił, że rozwiązał zagadkę Wielkiej Piramidy. Jean- Pierre Houdin, z zawodu architekt przyciągnął uwagę egiptologów, co zaowocowało powstaniem książki.

 

Tajemnica-Wielkiej-Piramidy-rozwiazana_Bob-Brier-Jean-Pierre-Houdin,images_product,7,978-83-241-3501-1

Po przeczytaniu pracy autorstwa egiptologa Boba Briera i architekta Jean – Pierre Houdin’a mam mieszane uczucia. Już sam tytuł dzieła jest bardzo mylący. „Tajemnica Wielkiej Piramidy rozwiązana” nie została, choć teorie Houdin’a wydają się być interesujące.

Francuz, przez kilka lat studiował budowę Piramidy Cheopsa, do tego stopnia, że zdecydował się zrezygnować z prowadzenia własnego przedsiębiorstwa architektonicznego. Tworząc i analizując tysiące trójwymiarowych projektów Wielkiej Piramidy stwierdził, że przy wznoszeniu budowli potrzebna była wewnętrzna rampa, a nie zewnętrzna, jak uważano dotychczas. W przeciwieństwie do innych niekonwencjonalnych pomysłów pochodzących z kręgów poza egiptologicznych ( alternatywnych ) idea Houdin’a została potraktowana poważnie, może nawet zbyt poważnie w środowisku naukowym.

Ten stan rzeczy podyktowany był faktem, że propozycja Francuza pasuje do powszechnie akceptowanego dogmatu naukowego, a nawet go wspiera. Houdin uważa bowiem, że Wielką Piramidę wznosili ludzie w czasie 20 lat, pod rządami Chufu, 2,500 lat p.n.e.  Nic więc dziwnego, że sprawą zainteresowali się profesjonalni egiptolodzy. Wiadomo przecież, że obecnie nie istnieje żadna skuteczna teoria wyjaśniająca sposób, w jaki dawni budowniczowie wznieśli monumentalną konstrukcję. Książka ogólnie rzecz biorąc jest         w większości opowiadaniem Boba Briera na temat piramid. Naukowiec stara się przekonać, że starożytne budowle i artefakty m.in. z granitu wykonywał człowiek, oberwało się też doskonałemu jasnowidzowi Edgarowi Cayce, który został przedstawiony jako nawiedzony gość. Co z tego, że za swoje osiągnięcia został mu przyznany tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Chicago, ważne że jego przekazy nie zgadzały się z oficjalną historią Egiptu.

Zajmijmy się jednak hipotezami postawionymi przez Houdin’a. Skupię się na dwóch najważniejszych hipotezach ubierającego się na czarno człowieka ( kult Saturna ? ). Zacznijmy od Wielkiej Galerii. Według architekta zbudowana została w celu ułatwienia transportu bloków kamiennych w wyższe partie piramidy. Tajemnicze pomieszczenie odgrywało rolę linii kolejowej, natomiast kamienne ławy leżące wzdłuż ściany stanowiły rodzaj szyn. Cały mechanizm polegał na systemie przeciwwagi. Na dole rampy oczekiwał granitowy blok, przywiązany linami ciągnącymi się w górę do wózka ustawionego końcu Wielkiej Galerii załadowanego 4,5 tonowym ładunkiem. W miarę opuszczania w dół tego ostatniego, jednocześnie wciągano do góry wózek znajdujący się w dole. Wycięcia w ławach służyły jako system spowalniający, wyposażony w drewniane rolki, po których przesuwały się wózki z odpowiednią prędkością. Dodatkowo wykorzystywano rzecz jasna siłę ludzkich mięśni. Obliczono, że przy najcięższych ładunkach zaangażowanych było 80 osób, które pociągały za liny przymocowane do wózka ładunkowego.

Z punktu widzenia egiptologii jest to rewelacyjne rozwiązanie. Jednak pomysł ten jest tylko hipotezą. Według mnie znacznie bardziej przekonująco o zastosowaniu piramidy opowiada inżynier Ch. Dunn. Teoria inżyniera nigdy nie zostanie jednak zbadana przez uczonych, ponieważ znacznie odbiega od oficjalnej wersji historycznej.

Inną sprawą jest już możliwość istnienia wewnętrznej rampy, prowadzącej od najniższego poziomu piramidy do wierzchołka. Zakładając, że za wzniesienie Wielkiej Piramidy odpowiedzialny byłe istoty znacznie bardziej rozwinięte od nas, teoria Houdin’a jest jak najbardziej do zaakceptowania. Tłumaczyłaby ona pewien proces powstawania piramidy, jednak wciąż niewiadomą pozostaje transport bloków kamiennych, o czym nie istnieje żadne starożytne podanie/instrukcja.

                          internal_ramp_3d                                    Wewnętrzna rampa zaznaczona na niebiesko

Bob Brier po dokładnym przeanalizowaniu koncepcji Houdin’a postanowił osobiście przekonać się o rzeczywistym występowaniu wewnętrznej rampy. Egiptolog, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, wspiął się po wapiennych blokach piramidy na wysokość ponad 80 metrów. Tam bowiem zauważono szczerbę- czyli możliwy ślad po narożniku rampy. Widok, jaki ukazał się oczom Briera zadziwił go. Ujrzał bowiem nierówną powierzchnię ( spodziewał się kwadratowej platformy )  dwukrotnie większą, niż zakładał. Dodatkowo egiptolog odkrył szczelinę o szerokości 0,5 m x 1,5 m, za którą kryła się znaczna przestrzeń. Czyżby był to dowód na istnienie pozostałych, nieodkrytych jeszcze pomieszczeń? Sam Brier napisał, że nieznane dotąd pomieszczenie nie mogło powstać przez przypadek. Warto podkreślić, że wolne przestrzenie stanowią 3 – 15 % Wielkiej Piramidy, tymczasem jak do tej pory spenetrowany ledwie 1%!

Założenia Houdin’a pozostają jedynie przypuszczeniami, jednak wokół jego teorii zdążono wytworzyć mnóstwo sztucznej atmosfery. Po opublikowaniu swojej hipotezy do architekta zaczęło zgłaszać się wielu sponsorów z branży technologicznej, którzy oferowali mu najnowocześniejsze programy komputerowe do tworzenia projektów w 3D i architekci. Dodatkowo zorganizowano uroczystą kolację i kilku godzinną prezentację multimedialną      ( + krótki film żony Francuza) dotyczącą etapów powstawania Piramidy. Ciekawostką jest też, że linie lotnicze Air France zobowiązały się do przewożenia Houdin’a  darmowo wszędzie tam, gdzie będzie tego potrzebował jego projekt związany z badaniem Piramidy! Całe zamieszanie i zaszczyty za wymyślenia niepotwierdzonej teorii! Ciekawe dlaczego Robert Bauval nie dostąpił podobnych zaszczytów? Przecież jego hipoteza ( a w zasadzie teza ) podparta mocnymi naukowymi dowodami ma znacznie więcej mocnych punktów…

Mam nadzieję, że badania francuskiego architekta chociaż częściowo znajdą uzasadnienie      w rzeczywistości.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Starożytny Egipt. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s