Astronomowie odkryli drugi Układ Słoneczny/msn.com

 

galaktyka-planeta-kosmos

Astronomowie odkryli układ planetarny dwukrotnie starszy od naszego. Jego planety bardzo przypominają planety naszego Układu Słonecznego, w tym Ziemię.

Astronomowie z Yale University w USA oraz University Birmingham w Anglii wypatrzyli za pomocą orbitalnego teleskopu Keplera układ planetarny okrążający gwiazdę Kepler-444 w odległości 117 lat świetlnych od Ziemi. To układ niezwykły. Po pierwsze dlatego, że jest ponad dwukrotnie starszy od naszego. Jak szacują naukowcy, ma około 11,2 miliarda lat, co oznacza, że powstał niemal równocześnie z narodzinami naszej galaktyki. Po drugie, o wyjątkowości układu Kepler-444 stanowi fakt, że jego wewnętrzne planety są niezwykle wprost podobne do wewnętrznych planet naszego Układu Słonecznego, w tym do Ziemi. Pięć skalistych planet okrążających odległą gwiazdę ma wielkość podobną do Wenus i Merkurego, ale ich odległość od gwiazdy jest o wiele mniejsza niż odległość Merkurego od Słońca. Rok na planetach trwa zaledwie 10 ziemskich dni, a na ich powierzchni panuje wieczne, piekielne gorąco.

Planety wokół Kepler-444 są więc zbyt blisko swojego słońca, aby mogła istnieć woda w stanie ciekłym – a to podstawowy warunek, aby uznać planetę za potencjalne miejsce, w którym może istnieć życie. W przypadku układu Kepler-444 naukowcy szacują, że tak zwana strefa zamieszkania, w której mogło powstać życie, jest około sześć razy dalej od gwiazdy niż niż orbity odkrytych właśnie planet.

Jednak odkrycie to dowodzi, że układy planetarne mogą być o wiele starsze, niż dotychczas sądziliśmy. Planety okrążające tę gwiazdę istniały przecież dłużej niż Ziemia w chwili, kiedy Układ Słoneczny dopiero się rodził. Możliwe, że powstały wówczas również inne układy planetarne, gdzie warunki do życia były bardziej sprzyjające. – Wiemy teraz, że planety podobne do Ziemi formowały się we Wszechświecie od początków jego istnienia. To oznacza, że w naszej Galaktyce mogą istnieć starożytne formy życia – mówi dr Tiago Campante z University of Birmingham, szef badania. To zapewne tylko kwestia czasu, kiedy je odkryjemy. No, chyba że ich mieszkańcy szybciej odkryją nas.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kosmos. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s