Wiemy jak budowano piramidy!

 

Tego typu nagłówki w gazetach pojawiły się, gdy holenderscy naukowcy opracowali i opublikowali własną metodę na transport bloków skalnych w starożytności. Czy jednak naprawdę jest się czym zachwycać? Czy badania naprawdę, choć w małym stopniu rozwiązują zagadkę tysiącleci? Jak wykażę, jest to kolejna teoria, która została stworzona, by zapełnić pustą lukę w nauce.

Fizycy z Uniwersytetu w Amsterdamie odkryli ostatnio metodę, która według ich badań umożliwiła budowę piramid, a mówiąc dokładniej transport wapiennych bloków. Na jednym z malowideł ściennych w grobowcu faraona Djehutihotepa uczeni dostrzegli scenkę przedstawiającą 172 robotników przenoszących jeden z bloków służących do budowy piramid. Holendrzy zwrócili uwagę na istotny ich zdaniem szczegół – przed saniami szedł jeden z robotników, który – jak się zdawało – polewał piasek wodą. Wcześniej egiptolodzy uznali, że był to swego rodzaju akt religijny pozostający bez związku z praktyczną stroną przedsięwzięcia.

Eksperymenty przeprowadzone przez holenderskich fizyków w laboratorium wykazały, że faktycznie polewanie pustynnego piasku wodą może znacznie zmniejszyć jego tarcie dzięki czemu przesuwanie po nim gigantycznych głazów jest o wiele łatwiejsze.

Wiadomo, że woda tworzy pomiędzy poszczególnymi ziarenkami piasku „mosty kapilarne”, które sprawiają, że transport staje się znacznie łatwiejszy ( zwilżony piasek wytwarza dużo mniejsze tarcie ).

Zastrzeżenia:

Po pierwsze, jeżeli ktoś dobrze przyjrzy się rysunkowi ( jest na samym spodzie ), co jest wylewane, a raczej wysypywane przed posąg z dzbana, zaobserwuje, że substancja przypomina bardziej proszek niż wodę ( od kiedy woda jest żółta? ).

Po drugie, badania przeprowadzone przez Holendrów miały charakter laboratoryjny, a więc prowadzone były w warunkach sterylnych, a jak wiadomo tego typu doświadczenia nijak mają się do rzeczywistości. W 1978 roku grupa uczonych z Japonii pod kierownictwem Sakuji Yoshimury z Uniwersytetu Waseda postanowili udowodnić, że budowa piramid nie jest rzeczą skomplikowaną. I co wyszło z całego przedsięwzięcia? Mówiąc krótko kolokwialna dupa z króla. Z czasem uczeni zaczęli wykorzystywać sprzęt techniczny, by wkrótce potem dostać stanowczy zakaz wykonywania prac. Warto wspomnieć, że projekt zakładał budowę 12-metrowej piramidy, a więc miniaturki oryginalnych. Gdyby eksperci z Holandii postarali się w warunkach naturalnych potwierdzić swoje badania, podejrzewam że efekt byłby porównywalny.

00037U45JARYL4RK-C116

Po trzecie, skąd niby starożytni Egipcjanie mieliby tak ogromna ilość wody, jaka zapewne potrzebna im była do wykonywania pracy? I czym transportowali ją na miejsce prac?

Czy naprawdę jest racjonalnym, by prymitywni ludzie podjęli tak potężny wysiłek, by zbudować grobowiec ( jak utrzymują naukowcy )?? I skąd w ogóle taki pomysł wśród faraonów, by budować piramidy ( oficjalnie pierwszą wzniósł Dżoser z III dynastii w Sakkarze )? Jak zwykle pytań jest wiele, a odpowiedzi jak na lekarstwo. Jeszcze jedną wymowną kwestią jest fakt, że powyższa teoria była w obiegu już w latach 90′ XX wieku i pisał o niej polski badacz tajemnic starożytności Arnold Mostowicz. Świadczy to przede wszystkim o tym jak działają we współczesnym świecie media, które „odgrzewają” znane już informacje tylko po to, by na siłę uciszyć głos sceptyków oficjalnie przyjętej wersji historycznej. W takich przypadkach nagłówki artykułów brzmią bardzo jednoznacznie np. „ujawniamy prawdę…”, albo „obalamy pseudonaukę…”, tymczasem rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie. Druga sprawa dotyczy samych naukowców, którzy łapią się (dosłownie) ostatniej deski ratunku, by tylko ich własna wersja historii nie straciła na znaczeniu, ponieważ przedstawione powyżej malowidło uważane było jeszcze kilkadziesiąt lat temu za prezentację nieznanego rytuału magicznego/religijnego.

Manipulacja jest zatem ogromna i przebicie się przez tak gruby „mur” stanowi nie lada wyczyn i wyzwanie za razem. Kto wie, być w końcu doczekamy się czasów, gdy dziennikarze będą zainteresowani głoszeniem prawdziwych informacji, a naukowcy poszukiwaniem odpowiedzi na nurtujące pytania, zamiast rozpowszechnianiem fałszywej historii ludzkości w zamian za co miesięczną wypłatę. 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Starożytny Egipt. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s