Kiedy „bogowie” doszli do władzy…

 

fire-58210_640

Okres rozwoju cywilizacji sumeryjskiej, to czas stopniowego zniewalania jednostki. Stosowano w tym celu różne środki: od czeków po pieniądze i scentralizowaną władzę, dla której zwykły człowiek nie należący do rządzącej elity był po prostu śmieciem. Poniżej, krótko przedstawiam kolejne, następujące po sobie etapy dyktatorskich rządów „kontrolerów”.

Sumer wczesnodynastyczny

Kiedy analizujemy życie prehistorycznej ludności, dochodzimy szybko do wniosku, że nie wykreowała ona żadnych podziałów społecznych, systemu wierzeń i środków płatniczych. Dowiedziono też, że nie prowadzono wojen. Jednak idąc na przód w historii docieramy do m.in. cywilizacji sumeryjskiej i zauważamy diametralną, niczym nie wytłumaczalna zmianę we wszystkich wymienionych wyżej aspektach. Co było przyczyną zmian? W mitologii ludów antycznych pojawiają się „bogowie”. Większość uczonych uważa je za wymyślonych bohaterów, jednak analizując ich poczynania, bez najmniejszych wątpliwości zdajemy sobie sprawę, że bogowie byli w rzeczywistości istotami pozaziemskimi, które ustanowiły własny porządek na planecie Ziemia. Byli oni widziani jako rogate, wężowo-jaszczurze, bądź latające smocze istoty ( pamiętajmy, że dawna ludność opisywała swoimi słowami, to co widziała autentycznie ).

reptoid_2 314v82e                                                       Wężowa bogini sumeryjska i rogaty Marduk

To właśnie za sprawą tych bytów zaczęto wznosić monumentalne świątynie, których poziom zaawansowania przekraczał umysły koczowników pustynnych, skonstruowano restrykcyjny system wierzeń, któremu każdy musiał się podporządkować. Z woli kosmicznych przybyszów mianowani zostali królowie, kapłani i urzędnicy, których zadaniem była manipulacja ludem ( chodziło w głównej mierze o zawężenie świadomości ). Strach, niepewność, agresja względem drugiego człowieka i bezwzględna dyktatura ogarnęła nasz świat tysiące lat temu ( czyli coś zupełnie nieznanego prehistorycznym mieszkańcom planety ). Oprócz religii, wprowadzono pieniądze w formie kwitów. Ich wartość wynosiła tyle, co ilość przechowywanych w magazynie dóbr.  Kolejną formą kontroli było wykorzystanie pieczęci cylindrycznych, które  na swoim spodzie zawierały sceny mitologiczne i „religijne”. Uwieczniono m.in. masowe zabijanie bezbronnych jeńców  (tzw. karaszum ) po odniesionym zwycięstwie. Stworzono je w celu stwierdzenia autentyczności dokumentów, które tak naprawdę służyły kapłanom do narzucenia społeczeństwu określonych norm, zasad, systemu wierzeń, zakazów oraz nakazów poprzez które indoktrynowali każdą jednostkę. W początkowych fazach rozwoju miast sumeryjskich, zanotowano silne rozbicie polityczne. Ten porządek wkrótce miał się zmienić.

Centralizacja władzy

Jeżeli kilku chce zarządzać masami, potrzebny jest piramidalny system władzy, gdzie podejmowanie decyzji uzależnione jest od kilku osób. Pierwszymi próbami centralizacji władzy były tzw. ligi: Kisz, Nippur, Kingir. Były to organizacje, skupiające w sobie przywódców miast-państw sumeryjskich, których oficjalnie zadaniem było usprawnienie obrony przed najazdami plemion koczowniczych. Według mnie był to rodzaj wstępu do zjednoczenia jednostek administracyjnych Sumeru. Co ciekawe, gdy udało się skutecznie odeprzeć ataki napastników, władcy sumeryjscy zwrócili się przeciwko sobie i zaczęli prowadzić krwawe wojny, na niespotykaną dotąd skalę. Jak wytłumaczyć podobną zmianę? Chyba jedynym rozwiązaniem tej zagadki jest zrozumienie, że musiała działać „ukryta ręka”, która manipulowała wydarzeniami i przebiegiem sytuacji. Zaczęto więc wznosić mury obronne, cho ć nawet to nie odstraszyło królów. Wiodącymi ośrodkami, które narzucały innym miastom-państwom swoje żądze było Kisz, Ur i Uruk. Dlaczego te miasta? Otóż istnieją inskrypcje, według których właśnie tam „zstąpiło królestwo z nieba”. Kisz było na wyjątkowej pozycji, bo to tam po raz pierwszy po potopie przybyły pozaziemskie istoty. Przez długi czas władza nad Sumerem przechodziła od jednego, do drugiego władcy, aż w końcu Lugalsagezi ( „lugal” oznacza wielki pan, władca ) na drodze mordów dyktatury i niewolnictwa połączył ze sobą sumeryjskie ośrodki miejskie. A więc był to kolejny, moim zdaniem trzeci ruch, „boskich” nadzorców, w kierunku idealnej centralizacji władzy.  Niszcząc Lagasz razem ze znajdującą się tam świątynią, Lagalsagezi opanował Kisz i Uruk. Jednocześnie władca zniweczył dążenia Urukaginy ( 2360 r. p.n.e.) do ograniczenia siły politycznej arystokratów oraz wydania ustawy, która broniłaby poddanych króla przed bezwzględnym posłuszeństwem i niewolnictwem wobec królów. Zachowała się nawet inskrypcja upamiętniająca dokonanie Lugalsageziego:

„Kiedy Enlil, król całego kraju, uczynił Lugalzagesi królem nad całym krajem i podporządkował mu wszystkie kraje od wschodu do zachodu, i ustanowił jego prawo nad nimi, od Morza Dolnego przez Tygrys i Eufrat aż po Morze Górne, drogi kraju stały się bezpieczne. Kraj żył w pokoju, ludzie z radością nawadniali pola; wszystkie dynastie Sumeru i poszczególni władcy z całego kraju podporządkowali się władzy zwierzchniej Uruk”.

Akad Sargona

Rządy Lugalsageziego były wstępem do zaprowadzenia dyktatury Sargona Wielkiego. Kiedy władca ten pokonał „wielkiego pana” z Ummy utworzone zostało największe królestwo w III tysiącleciu p.n.e. Zamiarem Sargona było stworzenie scentralizowanej administracji, gdzie wszystkie kluczowe decyzje podejmuje jeden dyktator wspomagany kilkoma zaufanymi i wtajemniczonymi  na różnych poziomach osobami. Wspomniany wcześniej, sumeryjski twór- liga Nippur- którego członkowie marzyli o utworzeniu „zamkniętego” kraju ( wzorując się na Kisz), w którym suwerenność poszczególnych miast-państw przestałaby obowiązywać, wreszcie się spełnił.

Po zjednoczeniu Sumeru przez Lugalzagesiego, Sargon za wszelką cenę pragnął utrzymać panujący ład. Jeżeli jedno z miast-państw wyrażało swoje niezadowolenie w związku z formą sprawowania władzy i w efekcie wybuchało powstanie ( często spotykane wydarzenie) wówczas król bardzo brutalnie i bez skrupułów tłumił zapędy powstańców. A zatem, „na powierzchni” ucywilizowani Sumerowie ulegli barbarzyńskim Akadyjczykom, ale w rzeczywistości były to zapewne misternie uknute plany polegające na wywołaniu manipulowanych wojen, kontrolowanych przez bogów, których celem stały się kontrola i władza nad ludźmi, co w rezultacie prowadziło do kolejnego etapu zniewalania społeczności. Mówiąc krótko, kilku potrafiło kontrolować masy, ale tym razem na znacznie szersza skalę. Co ciekawe, Akadejczycy po najeździe państwa Sumerów zachowali sumeryjskie nazwy miast, świątynie nie zostały zniszczone, lecz odnowione, również system wierzeń i imiona bóstw zostały niezmienione.

Ogromne zdobycze terytorialne Sargona, wydają się być zasługą wyjątkowo dobrej organizacji armii. Armię władcy tworzył luźny szyk łuczników i piechoty uzbrojonej w topory, włócznie, krótkie miecze i tarcze. Tego rodzaju wojsko okazało się znacznie skuteczniejsze od tradycyjnej, ciężkiej i mało mobilnej sumeryjskiej falangi. Kolejną istotną nowością było wprowadzenie przez Sargona armii stałej. W owym czasie armie państw sumeryjskich składały się głównie z pospolitego ruszenia zwoływanego w chwili zagrożenia. Tym zastępom uzbrojonych, lecz nie wyszkolonych wieśniaków Sargon przeciwstawił znacznie lepiej wyszkoloną, szacowaną na ok. 5,5 tysiąca żołnierzy armię.

Sam Sargon wydaje się być królem nie z tej ziemi.  Niewiele wiadomo o pochodzeniu i kolejach losu Sargona przed objęciem władzy nad państwem akadyjskim. Imię Sargon – „prawowity król” – nie jest jego prawdziwym imieniem, a jedynie określeniem przyjętym już po rozpoczęciu rządów. Narodziny i dzieciństwo Sargona znane są tylko z legendy, która mówi, że został on zrodzony w Azupiranu (mieście Szafranu) przez niepokalaną dziewicę – kapłankę, która ułożyła niemowlę w trzcinowym koszyku uszczelnionym asfaltem i powierzyła nurtom rzeki. Dziecko zostało odnalezione przez człowieka odpowiedzialnego za nawadnianie ogrodów, imieniem Akki (Aqqi), który wychował je na ogrodnika. Wkrótce bogini Isztar uczyniła z Sargona króla Akadu. Legenda ta przypomina losy Mojżesza. . Król Sargon według mitologicznych legend przypisywał sobie boskie pochodzenie, a przed niebezpieczeństwami miała chronić i ostrzegać go bogini Inanna.

Dominacja Akadu Sargona skończyła się, kiedy kraj podbity został przez Gutejów, nazywanych „schodzącymi wężami”. Następnie do władzy doszli królowie z III dynastii z Ur. Za czasów jej panowania, co ciekawe nie odchodziło do wybuchu wojen. Jednak wewnątrz królewskich władców, następował proces jeszcze większej centralizacji władzy poprzez wyodrębnienie rodów arystokratycznych oraz wprowadzenie sztabek srebra, jako rodzaj waluty. Te dwa szczegóły ogromnie przyczyniły się do powstania wybitnie dyktatorskich królestw- Babilonii i Asyrii. Jak więc widzimy, wszystko od początku do końca zmierzało w kierunku stopniowego zniewalania ludności, tak by rządząca elita, za którą stała pozaziemska władza na Ziemi mogła rosnąc w siłę.

Drastyczna zmiana, jaka dokonała się na Ziemi w ciągu kilku tysięcy lat jest naprawdę ciężka do wytłumaczenia. Ze społeczeństwa zupełnie wolnego, nastąpił czas masowego zniewolenia z woli „bogów”, i ich namiestników królów. Zapoznając się z poszczególnymi etapami w dziejach ludzkości wpływ obcej, brutalnej siły jest widoczny gołym okiem.

1. Awdijew I., Historia starożytnego Wschodu, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1987

2. Bielicki M., Zapomniany świat Sumerów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1966.

3. Black J., Green A., Słownik mitologii Mezopotamii. Bogowie, demony, symbole, Wydawnictwo Książnica, Katowice 1998.

4. Cywilizacje starożytne: Przewodnik encyklopedyczny, wyd. PRO-media CD, Łódź 1996.

 

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mezopotamia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s